Steven Frank

Steven Frank

Steven Frank | Mac Geliştiricisi, Panic'in Kurucu Ortağı

Editör tarafından 14.01.2013 tarihinde eklendi.
(17.01.2009 tarihli röportajın çevirisidir.)

Kimsiniz ve ne işle meşgulsünüz?

Ben Steven Frank [1], Panic [2] şirketinin iki ortak kurucusundan biriyim. 1997’den beri eğlenceli ve kullanışlı Mac yazılımları geliştiriyoruz.

Ne tür bir donanım kullanıyorsunuz?

Bu sürekli değişiyor. Yıllar içinde hangisinin benim için iyi olduğuna anlamaya çalışarak farklı donanımlara sahip oldum. Şu anda evde ve işte birer Mac Pro ve dışarıdayken (3G modeme sahip) bir MacBook Air kullanıyorum.

Evdeki Mac Pro’m her şey için “ana” bilgisayarım. Ona bağlı, üzerinde 1 TB’dan fazla veri depolanmış bir Drobo‘su var, dosya ve ekran paylaşımı sayesinde İnternet üzerinden herhangi başka bir bilgisayar ile Mac’e bağlanabiliyorum. Diğer iki bilgisayarı seyrek kullanıyorum ve ihtiyacım olduğunda net üzerinden evdeki Mac’den dosya çekiyorum. Bu bir çeşit “bulut bilişim” ama benim kişisel bulutumla. Ana Mac Pro, ayrıca iTunes‘u kullanarak evdeki AppleTV‘ye video ve müzik aktarıyor.

Ah, elbette iPhone‘um hep yanımda.

Ve ne tür bir yazılım?

Asıl işimin çoğunluğunu Xcode (yazılım geliştirme), Coda ve Transtit‘te (web sitemiz ve yerel ağımızın öğelerinin bakımı) yapıyorum. Mail hala kaydını tutmak zorunda olduğum her şey için benim temel gelen kutumu oluşturuyor, ayrıca üç Mac’in hepsini senkronize halde tutabilmek için IMAP posta kutuları kullanıyorum. Address Book ve iCal, MobileMe ile bilgisayarlarım ve iPhone’umun senkronize kalmasını sağlıyor. Web tarayıcı olarak Safari ve Firefox arasında gidip geliyorum ki ikisinden de pek memnum değilim.

Önüme gelen bir Mac’e ilk yüklediğim yazılım genellikle LaunchBar oluyor. Şifreler, seri numaraları ve notlarımı kaydetmek için, MobileMe senkronizasyon desteği sayesinde, Yojimbo, şimdilik kadar benim için iyi iş çıkarıyor.

Tüm kaynak kodumuz Subversion ile yönetiliyor, böylece gittiğim her yerde hazır ve nazır.

Ekran görüntüsü almak ve bunları paylaşmaya ilaveten basit imge kesip biçme işleri için de sıklıkla Skitch kullanıyorum. Internet Explorer‘la sitemizdeki herhangi bir şeyi test etmek için kenarda bir tane VMWare Fusion açıyorum. Yakın zamanda çok etkileyici bulduğum bir başka şey ise Dropbox ile tüm Mac’lerimdeki dosyalara inanılmaz bir hızla erişebiliyor olmam.

Ah, ayrıca World of Warcraft.

Bunlar kullandıklarımın çoğunluğunu oluştuyor, iTunes ve iChat gibi temel şeyler haricinde. Yazılım yükleme konusunda müthiş isteksizim, yıllar sonunda edindiğim bilişim deneyimi bana ticari veri formatlarının zaman karşısında kırılgan olduğunu ve zamana yenik düştüklerini gösterdi. Bir uygulamanın sistemimde uzun bir süre kalabilmesi için, bana aşırı yararlı ve güvenilir olduğunu kanıtlaması gerekiyor. Elimden geldiğince, sahip olduğum veriyi beni her yerde sorunsuzca takip edebilecek “ortak katların en küçüğü” formatlarda (örneğin düz metin dosyaları) tutmaya çalışıyorum.


[1] http://stevenf.tumblr.com/
[2] http://www.panic.com/