Gabe Newell

Gabe Newell

Gabe Newell | Valve’ın Kurucu Ortağı

Editör tarafından 14.01.2013 tarihinde eklendi.
(17.01.2009 tarihli röportajın çevirisidir.)

Kimsiniz ve ne işle meşgulsünüz?

Adım Gabe Newell. Video oyunu geliştiricisi Valve’ın [1] ortak kurucusu ve başkanıyım.

Ne tür bir donanım kullanıyorsunuz?

Hız aşırtmalı dört çekirdekli Intel işlemciye, SLI NVIDIA grafik kartına, vazgeçmeyi reddettiğim antika bir Microsoft ergonomik klavyeye ve bir Valve fare altlığının üstünde kullandığım bir Razer oyun faresine sahibim. Masam tamamı aluminyum bir Lian-Li ve monitör olarak Panasonic marka 42 inç HD televizyonum var. HD yayınları alan bir alıcım var, PVR olarak Snapstream‘in BeyondTV‘sini kullanıyorum.

Ve ne tür bir yazılım?

Windows XP ve Office 2003‘e geri döndüm. Chrome‘u denedim ama sonra tekrar Firefox‘a geçtim. MS DevStudio‘ya ek olarak, Perforce ve IncrediBuild kullanıyoruz. RSS için Bloglines.com‘u kullanıyorum. Ayrıca kendi kendimize yarattığımız bir yazılım araçları demetimiz var.

Hayallerinizi süsleyen yazılm ve donanımı tarif eder misiniz?

Esas olan tek bir donanımdan ziyade bir sürece sahip olmak. Ev yapımı her çeşit şeyi denedim, su soğutmalı, faz değiştirmeli vb… Her 6 ayda bir yapılacak yükseltmelerin, bir süreliğine en hızlı sisteme ulaşmaya çalışmaktan daha önemli olduğu sonucuna vardım. Eskiden donanımımı optimize etmek için harcadığım zaman ve enerjiyi, şu anki makinemi daha az arızalanan yeni bir makineyle değiştirebilmenin kolay olduğuna ikna olmak için harcıyorum şimdi.


[1] http://www.valvesoftware.com/