Aylin Çevik Yalçınkaya

Aylin Çevik Yalçınkaya

Aylin Çevik Yalçınkaya | Kurucu ve Yönetici (10marifet.org)

Editör tarafından 13.12.2014 tarihinde eklendi.

Kimsiniz ve ne işle meşgulsünüz?

Adım Aylin Ç. Yalçınkaya. Türkiye’nin en büyük hobi sitesi olan 10marifet.org‘u kurdum ve yönetiyorum. 10marifet, geçmişte çok severek yaptığımız bir iş olan Pilli Network‘ün [1] nadide parçalarından biriydi. Sonra kendine ait bir A.Ş. kurulmasını hak edecek kadar büyüdü. Şimdi Türkiye’nin en iyi kadın sitelerinden biri durumunda.

Ben Boğaziçi Üniversitesi‘nde psikolojik danışmanlık okurken İnternet, hayatıma girdiğinde ileride bu işi yapacağım aklıma bile gelmemişti ama yıllar geçti ve şimdi dibine kadar İnternet’in içindeyiz ailece.

Yazmayı çizmeyi çok severim. Fazlaca yabancı dizi izlerim, 22dakika [2] podcast’lerinde beni sıkça görebilirsiniz. 10marifet videoları ile birlikte, sanırım ülkede en çok podcast’te görünen kişilerden biriyim :) Bir de kızım var, ilkokula başladı bu sene.

Ne tür bir donanım kullanıyorsunuz?

Mac ile çevriliyim. iPad ve iPhone elimden düşmüyor, 10marifet’in mobil aplikasyonlarını da yeni yaptık bu arada. Evde MacBook Air kullanıyorum, ofiste de Mac’im var yine. Televizyondan bir şey izlemeyi sevmiyoruz; evde dizi ve film izlemek için, ki bunu da tabii ki put.io ile hallediyoruz, eskiden Mac Mini kullanıyorduk, şimdi Roku‘ya bayılıyoruz.

Ve ne tür bir yazılım?

10marifet, WordPress üzerine kurulu. Onu oldukça seviyorum. Müzik için artık sadece Spotify kullanıyorum. Dediğim gibi, hayatımız put.io ile geçiyor online servis olarak. Telefonda ve iPad’de bir şeyler izlemek için It’s Playing [3] kullanıyorum. Gökyüzünü çok sevdiğim için özellikle yaz aylarında eskiden beri Stellarium‘dan [4] yararlanıyorum gözlem yaparken. Canva [5] hayat kurtaran sitelerden biri benim için; zira küçük ama cici tasarımlar yapmam gerekiyor 10marifet’in sosyal medya kanallarında kullanmak için. Tarayıcı için Chrome tercih ediyorum ama Firefox‘a da sıkça yolum düşüyor. Google Analytics, site trafiği ile ilgili detayları inceleyip takip etmek için sürekli uğrak adresim. Site kullanıcı bilgileri için Intercom çok faydalı oluyor. Her an el altında olması gereken özel bilgiler için Workflowy [6] çok iyi bir not aracı. Son olarak, ekranda görünen herhangi bir şeyi kesip biçtikten sonra link olarak kullanmak CloudApp [7] sayesinde mümkün oluyor, o nedenle kendisini çok seviyorum.

Hayallerinizi süsleyen yazılım ve donanımı tarif eder misiniz?

Pek yazılım hayal eden bir insan değilim doğrusu ama işimi kolaylaştırması açısından Instagram‘a bilgisayar üzerinden doğru dürüst fotoğraf eklenebilmesini istiyorum. 10marifet’in sosyal medya tarafı için Instagram önemli ve bunu sadece telefondan yönetmek biraz zor geliyor.

10marifet’te SEO sonsuz önemli bizim için. Örneğin kullanıcıların gönderdikleri fotoğrafları yeniden isimlendirip yazıya eklememiz gerekiyor. Özellikle kışın günde 100 – 150 tane yazı geldiği için, SEO işlerini kolaylaştıracak, çok iyi anlayıp bizim için yapacak fantastik bir yazılım süper olurdu.

Çok oyun oynamam, bilgisayarlarımı aşırı yüklemem ama nedense kısa zamanda bir yavaşlama söz konusu oluyor, o konu kızdırıyor beni; beni benden iyi tanıyan bir yazılım ya da mucizevi bir sistem güzelce temizlik yapsın, bunu halletsin istiyorum.

Telefonumdaki, eşimin telefonundaki, fotoğraf makinemizdeki bütün fotoğrafları, videoları çok güzel derleyip toplayıp sağlam bir şekilde saklayacak çok iyi bir araç lazım bir de; pek sevdiğimiz Dropbox ile çözdük gibi ama yine de daha kolay, süpersonik bir yol olsa şahane olurdu.


[1] http://pil.li/
[2] http://22dakika.org/
[3] http://itsplayingapp.com/
[4] http://www.stellarium.org/
[5] https://www.canva.com/
[6] https://workflowy.com/
[7] http://getcloudapp.com/