Koray Sarıdoğan

Koray Sarıdoğan

Koray Sarıdoğan | Editör, Yazar, Kurucu (kalemkahveklavye)

Editör tarafından 13.09.2013 tarihinde eklendi.

Kimsiniz ve ne işle meşgulsünüz?

Koray Sarıdoğan. Aslında Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı mezunu ve Sakarya Üniversitesi Yeni Türk Edebiyatı yüksek lisans öğrencisi olmama rağmen edebiyata çok da yakın olmayan iki farklı şirkette kurumsal ve serbest zamanlı (freelance) editörlük-yazarlık yapıyorum. Yüksek lisans ders döneminde evden bir şeyler yazarak para kazanayım derken işler büyüdü ve aslında nasıl yaparım diye düşündüğüm bir iş hayatına girmiş oldum. :)

Çalıştığım şirketlerden birisi iLaB’e [1] bağlı Hangisi.net isimli ekonomi sitesi, diğeri de Toys Magazin [2] isimli sektörel oyuncak dergisi. Tabii bağımsız projelerde de aynı işleri yaptığım oluyor.

Taban tabana zıt olan alanlarda kalem oynatmama karşılık 3 seneye yakındır yayında olan ve katılımcılarla kendi alanında daha bilinir hale gelen kalemkahveklavye.com isimli kültür-sanat sitesinin de kurucu editörüyüm. Ve asıl alanımda kalem oynattığım yer orası, yani bir diğer deyişle “merkez üssüm”. :)

Ne tür bir donanım kullanıyorsunuz?

Yaptığım iş tamamen metin altyapılı olduğu için aslında pek de canavar bir donanıma ihtiyaç duymadım henüz. 3 yıl önce aldığım Toshiba marka Windows 7 işletim sistemli dizüstü bilgisayarımda, standart metin programları kullanıyorum. Sanırım metin editörlüğü ve yazarlığın doğasında biraz gerilla taktiği çalışmak var. Yaptığım işlerde aktif olarak Photoshop CS5 de kullanmama rağmen halen elma logolu aletlere ihtiyacım olmadı.

Ve ne tür bir yazılım?

Dediğim gibi, olağanüstü yazılımlar kullanmıyorum pek. Ama özellikle kendi edebiyat sitem için çevrimiçi servislerden aktif sosyal medya sitelerini saymakta fayda var. Bunun dışında zaten yazmak, önce zihinde başlayan bir şey olduğu için bilgisayara aktarılabilmesi mümkün olsa bir daktiloyla bile şu anki performansımı yakalarım desem, abartmış olur muyum bilemedim. :)

Hayallerinizi süsleyen yazılım ve donanımı tarif eder misiniz?

Aslında ikinci soruya eklemek istediğim bir kısım vardı ama bu soru daha yerinde oldu sanırım. Evet, özellikle metin altyapılı işler yapıyorsanız standart güçteki cihazlar işinizi görüyor. Ama teknolojinin duraksamaksızın büyüdüğü bir alanda, hele ki sosyal medyaya ihtiyaç duyan online bir mecra yönetiyorsanız aslında teknoloji sizi köşeye sıkıştırıyor. iPhone gibi akıllı telefonlardan, Apple ürünü masaüstü donanımlara ve yazılımlara kadar, maalesef online tabanlı ne iş yaparsanız yapın piyasadaki gücü su götürmeyen bu markalara ihtiyaç duymaya başlıyorsunuz. Bir süre sonra, sadece yazdığınız ve yayınladığınız an değil, dışarıdayken de sitelerinizi, yazılarınızı, sosyal medya sayfalarınızı yönetmeniz gerekiyor ve ihtiyaçlar da artıyor tabii.


[1] http://ilab.com.tr/
[2] http://www.toyzmagazin.com/