Amit Gupta

Amit Gupta

Amit Gupta | Fotoğrafçı, Girişimci

Editör tarafından 13.04.2013 tarihinde eklendi.
(02.10.2009 tarihli röportajın çevirisidir.)

Kimsiniz ve ne işle meşgulsünüz?

Adım Amit Gupta [1], İnternet’te eğlenceli şeyler yapmaktan hoşlanıyorum. Günlerimin çoğunu dünyanın en harika fotoğraf bülteni ve online mağazası olan Photojojo [2] üzerinde çalışarak geçiriyorum. İnanılmaz eğlenceli fotoğraf projeleri, DIY fikirleri ve fotoğraflarınızla yapabileceklerinize dair başka fikirler buluyor ve fotoğraf seven insanlara özenle seçimiş ürünler satıyoruz. Çeyrek milyondan fazla üyemiz var, insanlar bizi seviyor gibi görünüyor.

Üzerinde çalıştığım bir diğer şey ise insanların biraraya gelip kendi projeleri üzerinde birlikte çalıştıkları bir etkinlik olan Jelly [3]. Jelly, New York’ta başladı ama yerel düzenleyicilerin apartman dairelerinde, kafe ve ofislerde organize edip, ev sahipliği yaptığı gündelik imece etkinlikleri 100’lerce farklı şehre sıçradı. Proje NPR, the Today Show, CNN gibi yerlerde yer aldı. Oldukça radikal bir iş.

Zamanımın büyük çoğunluğunu “iş”leri yoluna koyarak geçirsem de tasarıma ne zaman vakit bulsam tüm günümü ona ayırıyorum.

Ne tür bir donanım kullanıyorsunuz?

İkinci nesil 17 inç bir MacBook Pro ve bir iPhone 3Gs kullanıyorum. Ayrıca ofiste bir Samsung SyncMaster 244T‘m (bir hırsızın yangın çıkışından girip Manhattan’daki çatı katımızdan 24 inçlik Dell’imi çalmasının ardından aldım bunu, birkaç yıldır beraberiz), bir Kinesis Advantage klavye (6 yıldır kendini bunlara adamış bir fanım - bu olmadan önce yazamıyormuşum dediğim bir noktaya geldim, hayatımı kurtardı), bir Logitech MX Revolution (fare), bir Sierra Compass 597 **USB Modem, daha sonrasında aranabilir / ulaşılabilir olsun diye not almak ve wireframe (telkafes) için kullandığım 2GB LiveScribe** kalem, AudioTechnica gürültü kesen kulaklık, Peltor H10A ses geçirmeyen kulaklık, keçeli kalemle yazıp silebildiğim (harika!) üstü cam kaplı IKEA çalışma masası, hırdavatçıdan alınan levhalardan yapılan iki DEV beyaz tahta, Muji vakumlu termoslar, bir Spire Volt, basit bir yumurta saati ve bir Photoshop fotoğraf çerçevesi var. %100 Mac’le çalışan bir mağazayız, iTunes için bir AirPort Express‘imiz ve Twitter‘daki Photojojo hakkındaki yorum akışını görüntülemesi için 22 inç bir LCD ekrana bağlı ekstra bir MacBook‘umuz var.

Evde aynı Logitech MX Revolution fare (ona çok güveniyorum ama keşke bluetooth olsaydı), bir Apple kablosuz klavye (Apple’ın şu ana kadar yaptığı en güzel donanım!), yüksekliği ayarlanabilir ayakta ve oturarak kullanılabilen ineklere özel üstü sert meşeden bir çalışma masası ve Craigslist‘den ucuza aldığım bir Mirra sandalyem var.

Fotoğraflarımı çoğunlukla 50mm 1.8 lens takılı Nikon D70 ile çekerdim, bazen de Flip HD‘lerle ama son zamanlarda her şey için iPhone’umu kullanır oldum. Manuel kontrolleri olan yeni bir kompakt makine satın alma niyetindeyim.

Ve ne tür bir yazılım?

Çoğunlukla kullandığım: Mail uygulaması. Mail uygulaması. Mail uygulaması. Yapılacaklar için Things, ofiste tonla kullandığımız Yammer için Gabble, Tweetie, iCal, AddressBook, Daylite, LiveScribe desktop, PandoraBoy, VMWare Fusion (Windows‘taki Quickbooks için) ve Photoshop CS4. Ayrıca iStat Menus, Backblaze, RescueTime, Textexpander fanıyım, Logitech fareyi özelleştirmek için Steer Mouse, tarayıcılardaki “mouse gestures” için Multiclutch, Mac’i daha hızlı uyku moduna geçirmek için SmartSleeptimes ve JumpCut kullanıyorum. Ve elbette QuickSilver.

Hayallerinizi süsleyen yazılm ve donanımı tarif eder misiniz?

Intel 256 GB SSD, 30 inç bir LCD ekran, ofiste kullanmak için yüksekliği ayarlanabilir bir başka çalışma masası ve ofiste tam zamanlı çalışacak bir kişisel asistan. Dilek listemdekiler bunlar. :)


[1] http://www.amitgupta.com/
[2] http://www.photojojo.com/
[3] http://workatjelly.com/