Ayhan Korkmaz

Ayhan Korkmaz

Ayhan Korkmaz | Elektrik-Elektronik Mühendisi, Girişimci, Blog Yazarı

Editör tarafından 13.01.2015 tarihinde eklendi.

Kimsiniz ve ne işle meşgulsünüz?

Merhabalar ben Ayhan Korkmaz. 8 Temmuz 1990 İzmir doğumluyum. İzmir’de gözlerimi açtım açalı, kısa süreler hariç hiç ayrılmadım buralardan. Lise hayatımı İzmir’in köklü liselerinden İzmir Atatürk Lisesi’nde tamamladım. Ardından Ege Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği’ni bitirdim.

Üniversite yıllarımda sürekli olarak kendi şirketimi kurup kendi paramı kazanmayı hedefliyordum. İsteğimi çalışmaya dökerek, üniversite hayatımın son ve ertesi yılında, arkadaşlarımla beraber TASKON Elektronik ve ROLTEK Elektronik adlarında 2 şirket kurma fırsatı buldum. Şu anda da bu şirketlerde gömülü sistemler üzerine çalışıyorum.

Aynı zamanda da günümüz İnternet çağına ayak uydurarak, İnternet üzerinde çalışmalar yapıyorum. Şu anda aktif olarak bir blog yazıyorum [1]. Bu blog üzerinde başta ARM programlama olmak üzere, elektronik ve yazılım alanında çeşitli yazılar yayınlıyorum. Aynı zamanda da çeşitli ürün incelemeleri gerçekleştiriyorum. Hatta yaptığım incelemeleri artık farklı bir platforma taşıyacağım. Çok yakında TavsiyeLazim.com projemi de hayata geçireceğim.

Bunların yanı sıra amatör olarak fotoğrafçılıkla uğraşıyorum.

Ne tür bir donanım kullanıyorsunuz?

Mesleğim ve kişisel özelliklerim gereği yeni donanımlara karşı çok meraklıyım. Yeni olan çok ucuz bir alet bile ilgimi çekmeye yetiyor. Benim için asıl nokta, bu isteğimi sınırlandırabilmek oluyor açıkçası. Kullandığım donanımlara gelecek olursak;

Masaüstü bilgisayarımda Intel i5-3570k işlemci, 8 GB RAM ve 120 GB SSD kullanıyorum. Hız olarak oldukça performans sunan bir yapısı var.

Dizüstü bilgisayar olarak Toshiba P855-33E kullanıyorum. Açıkçası, çok memnun olmasam da şimdilik işimi görüyor.

Monitör olarak ASUS VX239 kullanıyorum. Hem IPS panele sahip olması hem de tepkime süresinin düşük olması nedeniyle tercih ettiğim ve gayet memnun kaldığım bir üründür.

Ses sitemi olarak fiyat / performans odaklı Edifier X600 kullanıyorum. Fiyatına oranla gerçekten çok iyi bir performansı var. Oyun konsolu olarak Sony Playstation 4 kullanıyorum. Cep telefonu olarak iPhone 5 kullanıyorum. Ekranının ufak gelmesi haricinde gayet memnunum. Fotoğraf makinem ise Canon 600D ve 18-55 IS II + 50mm f/1.8 setini kullanıyorum.

Ve ne tür bir yazılım?

Bilgisayarlarımda işletim sistemi olarak Windows 8 kullanıyorum. Bilgisayar ortamında ofis programları olarak Microsoft Office kullanıyorum.

Bulut depolama olarak aktif olarak Dropbox kullanıyorum. İnternet tarayıcısı olarak Google Chrome kullanıyorum. Uzun yıllar Mozilla Firefox kullandıktan sonra geçiş yaptım. Şu anda gayet memnunum.

Kod yazarken ve kodları incelerken Notepad++ kullanıyorum. Açık kaynak kodlu ve çok kullanışlı bir yazılım. İnternet ortamında diğer yazılımcılarla bağlantı kurabilmek için Github ve StackOverflow kullanıyorum.

Cep telefonumda ise en çok kullandığım uygulamalar Twitter, Instagram ve WhatsApp. Fotoğraflarımı 500px adlı sitede yayınlıyorum ve aynı zamanda profesyonel fotoğrafçıların çalışmalarını da takip ediyorum. Oyun olarak da bu aralar The Last of Us oynuyorum. Bu oyun sonrasında GTA 5 oynamaya başlayacağım.

Hayallerinizi süsleyen yazılım ve donanımı tarif eder misiniz?

Günümüzde kullanılan teknolojilerin neredeyse tamamının pil teknolojisiyle sınırlandırıldığını düşünüyorum. Bu nedenle ileride enerji tüketimi düşük ve pil gereksinimi çok az olan ürünler görmeyi istiyor ve göreceğimizi düşünüyorum.

Hayalimdeki yazılım ise açık kaynak kodlu ve bulut tabanlı bir yazılım. Tüm ürünlerin birbirleri ile haberleştiği, hayatımızın çok daha kolaylaşıp hızlanacağı günler çok uzak olmasa gerek.

Yakın tarihli ve gerçekçi hedef olarak da birer adet Macbook ve iPad yakında meraklı ellerime geçebilir.


[1] http://www.ayhankorkmaz.net/