Elçin Polat

Elçin Polat

Elçin Polat | Görsel Yönetmen (Edebiyat Haber), Fotoğrafçı 

Editör tarafından 12.10.2013 tarihinde eklendi.

Kimsiniz ve ne işle meşgulsünüz?

Ben Elçin Polat. Fotoğraf, tipografi ve genel anlamda tasarım ilgi alanlarım arasında. 2009 yılında Ankara Üniversitesi Güzel Sanatlar Eğitimi yüksek lisans programını tamamladıktan sonra profesyonel olarak fotoğrafçılık yapmaya başladım [1]. Aynı zamanda Edebiyat Haber’in [2] görsel yönetiminden sorumluyum.

Ne tür bir donanım kullanıyorsunuz?

Photoshop’u rahat şekilde kullanabileceğim 21 inç ekrana sahip bir masaüstü bilgisayar ve 15 inç Toshiba dizüstü bilgisayar kullanıyorum. Yedekleme fotoğrafçılar için kaçınılmaz olduğundan masaüstü bilgisayarımda 2 TB bellek bulunuyor. Samsung 500 GB harici belleği de genelde yanımda bulunduruyorum.

Masaüstü bilgisayarım için, pek çok kısayol atayabildiğim, kablosuz bir klavye kullanıyorum. Son zamanlarda fare kullanımından oluşan ağrılar can sıkıcı bir hal aldığından daha ergonomik bir alternatif arayışındayım. Photoshop için fare kulanımından vazgeçip Wacom kullanmaya başlamayı düşünüyorum.

Kullandığım tablet iPad 2, ancak taşımak için çok da hafif olmadığını düşünüyorum, bu yüzden retina ekranlı iPad mini çıktığında ona geçiş yapmak planlarım arasında.

Telefonum iPhone 4. En sık kullandığım uygulamalar bilgisayar, tablet ve telefonumla da senkronize olduğundan iPhone benim gibi sürekli mobil halde olan insanlar için hayat kurtarıcı.

Fotoğraf makinem Nikon D700. En sık kullandığım lens 50mm. f:1.4G çok zor ışık koşullarında bile rahat çekim yapmama olanak tanıyor. Hafifliğinden dolayı seyahatlerde yanımda taşımayı tercih ettiğim Nikon D40 ve artık kullanmasam da benim için çok kıymetli olan analog bir Minolta X300 diğer makinelerim.

Son iki yıldır yanımda sürekli e-kitap okuyucu taşıyorum, şimdiye dek iki marka kullandım ama en sevdiğim, pearl e-ink ekranı olduğundan Nook Simple Touch. Tek olumsuz yanı istediğim her kitabın e-pub formatını bulamamak. E-kitap okuyucular yaygınlaştıkça yayınevlerinin bu konuya daha duyarlı olacaklarını umuyorum.

Mp3 çalar olarak iPod Shuffle kullanıyorum. Tercih nedenim elbette küçük ve hafif olması.

Ve ne tür bir yazılım?

Her iki bilgisayarımda da Windows 7 yüklü. Zaman zaman Mac’e geçiş yapmayı düşünsem de alışkanlıkların verdiği güven duygusu baskın oluyor ve vazgeçiyorum.

Photoshop’un üç serisi bilgisayarlarımda bulunuyor: CS3, 4 ve 6. İlk kullandığım seri olduğundan CS3 kullanırken kendimi daha rahat hissediyorum. Temel düzenlemeler için hazırladığım action’lar çok zaman kazandırıyor. Eğer temel düzenlemeler dışında yapacağım bir iş varsa 4 veya 6’ya geçiş yapıyorum.

Slideshow hazırlamak için ProShow Producer kullanıyorum. Hazır şablonları ufak tefek düzenlemeler gerektirse de çok zaman kazandırıyor.

Tarayıcı olarak Chrome kullanıyorum. Tarayıcı eklentisi olarak Pocket, Evernote, Pinterest ve Clearly yüklü durumda.

İnternet’te gezinirken sonra okumak istediğim şeyleri Pocket’a atıyorum. Fazla Flash ve pop-up bulunan sitelerden hiç hoşlanmadığımdan Clearly, rahat bir okuma sağlıyor. Evernote ise tam bir hayat kurtarıcı. Gün içinde çok sayıda şablon e-posta göndermem gerektiğinden bu yazışmaları Evernote üzerinden gerçekleştirebiliyorum. Tüm bu uzantılar telefonumla da senkronize olduğundan işleri daha hızlı halletmek mümkün hale geliyor.

RSS okuyucu olarak Google Reader kullanıyordum. Takip ettiğim sitelerin yeni girişlerini aynı sayfa içinden okuyabilmek büyük rahatlık, fakat temmuz ayında kapandığı için şu sıralar yeni bir RSS okuyucu arayışındayım.

Edebiyat Haber için kendi hostingimizde WordPress altyapısını kullanıyoruz. Edebiyat Haber için yaptığımız tema üzerine uzun süre kafa yorduk. Son halinin çok kullanıcı dostu, gezinmesi rahat ve amaca uygun olduğunu düşünüyor ve her yeni ihtiyaç için güncellemeler yapmaya devam ediyoruz. Edebiyat Haber’de flash kullanımından kaçındığımız için hareketli reklamlarda Photoshop ve Fireworks’ü birlikte kullanıyorum.

Tüm editörlerin ulaşabilmesi için haber havuzumuzu Google Docs’ta tutuyoruz. Haber giriş saatlerinde hepimiz Gtalk üzerinden fikir alışverişinde bulunabiliyoruz.

Hayallerinizi süsleyen yazılım ve donanımı tarif eder misiniz?

Ekran yerine, taşınabilir bir ışık kaynağından yansıyan retina ekran kalitesinde görüntüler olması ve komutların fare yerine parmak hareketlerini algılayan sensörler ile yapılabilmesini, böylece daha tembel olabileceğimiz bir dünyayı hayal ediyorum!


[1] http://www.elcinpolat.com/
[2] http://www.edebiyathaber.net/