Banu Tekin

Banu Tekin

Banu Tekin | Uzman Koordinatör, İçerik Üreticisi, Amatör Web Tasarımcısı

Editör tarafından 12.09.2014 tarihinde eklendi.

Kimsiniz ve ne işle meşgulsünüz?

İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi mezunuyum.  Üniversiteden sonra bir süre  İstanbul’da Piar ve Siar araştırma şirketlerinde uzman olarak çalıştım. 1987’de  Londra’ya gidip 15 yıl boyunca çeşitli işlerde çalıştım ve birçok yeri gezme imkanı buldum.   2002’de Türkiye’ye, dünyanın en keyifli şehri Çanakkale’ye  döndüm ve ÇOMÜ  Dış İlişkiler Koordinatörlüğü’nde çalışmaya başladım. 18 yaşında bir oğlum, 14 yaşında bir kızım var, ikisinin de boyu beni çoktan aştı.

Bilgi akışını geliştirmek, akademisyenlerin duyurulara haberlere daha kolay ulaşmalarını sağlamak amacıyla** akademisyenler.org** ve bununla bağlantılı Facebook sayfasını [1]  kurdum.

Web sitesi zengin  sabit menü  ile  çeşitli akademik konularda (veritabanı, proje destekleri, burslar, sınavlar,  mevzuat,  kongre/konferans düzenleme, üniversite radyoları,  özgeçmiş hazırlama,  vb.) bilgi sağlamaktadır.

Bunun yanı sıra, sitede akademik konularda güncel duyuru & haberler  yayınlanmakta, akademisyenlerin gelişmelerden hemen haberdar olması sağlanmaktadır.

Akademisyenlerin  makale, yorum, resim, fotoğraf vb. çalışmaları serbest kürsü alanında yayınlanmaktadır.

Ne tür bir donanım kullanıyorsunuz?

İşyerinde eski bir IBM masaüstü bilgisayarım var, ek RAM vs. ekledim,  idare ediyorum.

Evde Samsung dizüstü bilgisayar kullanıyorum,  memnunum,  performansı fena değil.

Bilgisayarları iyi kullanmaya dikkat ederim, formatlamayı  hiç sevmem.  Format sonrası aynı düzeni oturtmak zaman alıyor.

Akıllı olmayan Samsung bir cep telefonum var,  akıllıları çocuklar kaptığı için akılsızlar bana kalıyor ama idare ediyorum.  Yalnız uygun bir zamanda bir  iPad  almaya niyetliyim.

Ve ne tür bir yazılım?

Amatör bir web tasarımcıyım, deneye yanıla,  uygulama ile, hiçbir eğitim almadan web sitesi tasarlamayı öğrendim.   FrontPage kullanarak  öğrenmiştim,  bu program ile çok içli dışlıyız, her köşesini artık çok iyi biliyorum, bu nedenle hala FrontPage kullanmaya devam ediyorum.

Sabit menüm çok zengin olduğu için aşağıya doğru açılan bir menü kurmak istedim. Menüyü  Dreamsoft  23 Flash Menu  programı kullanarak oluşturdum. Farklı türde menüler oluşturmak için  güzel, kullanımı rahat  bir program, çok pahalı da değil.

FTP istemci olarak BlazeFtp’yi olarak kullanıyorum, ücretsiz, kullanımı kolay.

Resim boyutlandırma işlemleri için IrfanView programını kullanıyorum, bilgisayarda çok yer kaplamıyor, hızlı, ücretsiz,  basit resim düzenle işlemleri için ideal.

Eğer  daha detaylı resim düzenleme işlemi gerekirse o zaman, GIMP 2.8 kullanıyorum. Photoshop benzeri  bir program, birçok benzer işlemi yapabiliyor ama  onun aksine ücretsiz ve ondan daha az yer kaplıyor. İnternet’te de yapmak istediğiniz işleme dair birçok öğretici video bulmak mümkün.

Tarayıcı olarak Google Chrome,  ofis yazılımı olarak Microsoft Office, işletim sistemi olarak  da hala Windows XP kullanıyorum.

Ziyaretçi sayılarını ve hareketlerini ise Google Analytics üzerinden takip ediyorum.

Hayallerinizi süsleyen yazılım ve donanımı tarif eder misiniz?

akademisyenler.org web sitesinin hedef kitlesini akademisyenler, akademik dünyaya girmek isteyenler ve üniversite öğrencileri oluşturmaktadır. Bu hedef kitlenin büyüklüğü, sosyo-ekonomik yapısı, haber ve duyurulara güncel olarak ulaşma ihtiyaçları sitenin  pazar potansiyelini  ortaya koymaktadır.  Site takipçileri konut, araba, eğitim, tatil, çeviri, uçak, konferans, kongre, sanat,  kitap, fuar vb. kapsamda çalışan firmaların direkt hedef kitlesine girdikleri için bu firmalardan reklam sağlanabilir.

Sitenin özelliklerini, bağlantılı hizmetlerini geliştirmeyi, aşağıda listelediğim işlemleri yapmayı hayal ediyorum:

Ancak çok amatör bir web tasarımcısıyım ve siteyi bu aşamaya getirmiş olmama rağmen şu anda hayal ettiklerimi yapabilecek teknik bilgim ve  finansal gücüm yok.  Uzun sözün kısası, sitenin potansiyeline inanıp, siteye ortak olup, destek vermek isteyen bilgi işlemcilere açığım, benimle  info@akademisyenler.org adresinden kontak kurabilirler :)


[1] https://www.facebook.com/akademisyenler