Murat Çorlu

Murat Çorlu

Murat Çorlu | Yazılım Geliştirici, Amatör Müzisyen ve Fotoğrafçı

Editör tarafından 12.07.2014 tarihinde eklendi.

Kimsiniz ve ne işle meşgulsünüz?

15 yaşında hobi olarak girdiğim programlama dünyasında şu an sahibinden.com’da principal front end developer olarak çalışıyorum. Yazılım benim işim olmakla beraber aynı zamanda hobim olmaya devam ediyor. Öyle ki, evde, gezide, muhabbette, her an her konuda yazılım projeleri düşünüyor, fırsat buldukça bu projelerime vakit ayırıyorum. Yaşamımın her alanında ilgi duyduğum her konu hakkında web sitesi projelerine yöneliyorum. Bunların çoğunu nihayete erdiremesem de -mükemmeliyetçilik ve plansızlık hastalıkları sebebiyle- bu süreçlerde bir çok teknolojiyi tecrübe ediyor ve geliştiriyorum.

Yazılım dışında Klasik Türk Müziği ile de ilgileniyor ve tanbur öğrenmeye çalışıyorum. Daha önce 4 sene kadar da ney kursuna gittim. Amatör olarak fotoğrafçılıkla ilgileniyorum. Vakit ve fırsat buldukça gezmeye ve kitap okumaya çalışıyorum.

Ne tür bir donanım kullanıyorsunuz?

Evde ve işyerinde şirketin bana sağladığı 15 inç Retina Display Macbook Pro’yu kullanıyorum. Bu bilgisayarı ofiste 19 inçlik bir harici monitör, Apple Magic Keyboard (kablosuz) ve Magic Trackpad ile birlikte kullanıyorum. Bir süre boyun ağrılarından çok çektiğim için sağlıklı bir çalışma ortamına sahip olmaya özen gösteriyorum. Bu nedenle ofiste harici klavye ve trackpad kullanıyor, dik oturmaya çalışıyorum. Evde de bilgisayarı ComfyDesk sehpa ile kucağıma alarak çalışıyorum.

Evde televizyonumuz yok. Film seyretmek için projeksiyon cihazı kullanıyorum. Projeksiyon cihazı olarak da tercihimi LG’nin PB60G modelinden yana kullandım ve gayet memnunum. Projeksiyon cihazına Creative 5200 model, emektar bir 5+1 ses sistemini bağlı tutuyorum. Ayrıca kablosuz görüntü aktarımı için Apple TV’im var. Teknolojik fantezilerim için Raspberry Pi devamlı çalışır durumda ve o da projeksiyon cihazına bağlı (arada bir switch var). Kötü modem ve switchlerden bıktığım için router olarak Apple Airport Express kullanıyorum.

Evde İnternet bağlantısı için Uydunet kullanıyorum. 50 Mbit 100 GB kotalı paket işimi gayet güzel görüyor. Ofiste de bilgisayarlarımızın yaklaşık 100 Mbit bağlantı hızı var.

Cep telefonum yaklaşık 6 aydır LG G2. Geçenlerde telefonum çalındı ve gittim yine bir G2 aldım. Fiyat / Performans olarak bence hala piyasadaki en iyi telefon.

Ve ne tür bir yazılım?

Uygulama ihtiyaçlarında mümkün mertebe web uygulamalarını tercih ediyorum. Ofis uygulaması olarak Google Docs, mail için Gmail web arayüzü, Twitter için Tweetdeck’i kullanıyorum. Şirket maili için (şimdilik exchange uyumlu daha iyi bir çözüm bulamadığım için) OS X’in Mail App’ini kullanıyorum. Tarayıcı olarak -bütün tarayıcıları kurulu bulundursam da- genelde Google Chrome kullanıyorum.

Müzik dinlemek ve müzik arşivimi tutmak için iTunes (iTunes Match hizmetiyle) kullanıyorum.

Çektiğim bütün fotoğrafları Google+’da yedekliyorum. Bunun yanı sıra cihazlarım arasında devamlı ulaşmak istediğim bazı dosyalarımı tutmak için Dropbox kullanıyorum.

Favori yazışma aracım Google Hangouts. Hem telefon, hem bilgisayarda Hangouts üzerinden iletişim kuruyorum.

Telefonda en çok kullandığım diğer uygulamalar: Duolingo, Yandex.Navigator, Google Maps, IFTTT, Pushbullet, gStrings (akord için), PasswordBox, Noom Walk, Youtube, Evernote.

Sunucu ihtiyacım için yaklaşık 5 yıldır Linode kullanıyorum. Debian işletim sistemli bir VPS’im var ve içinde yaklaşık 20 adet site barınıyor. Bireysel işlerimde sunucu taraflı kodlama için Python / Django kullanıyorum. Veritabanı olarak PostgreSQL ve MySQL kullanıyorum. Birçok projede memcached, rabbitmq, redis, elasticsearch kullandım ve kullanmaya devam ediyorum. Front end’de şu anki tercihim AngularJS.

Kod yazmak için Sublime Text kullanıyorum. Şahsi ve açık kaynak olmayan projelerimi Bitbucket’da, kamuya açık projelerimi Github’da tutuyorum.

Hayallerinizi süsleyen yazılım ve donanımı tarif eder misiniz?

Kablosuz teknolojilerin yaygınlaşmasını ve hiçbir şey için kablo takmak zorunda kalmadığımız bir dünya hayal ediyorum. Bununla beraber pil teknolojisinin beklentilerin çok gerisinde kaldığına inanıyorum. Telefonumuzu en son ne zaman şarj ettiğimizi unutacağımız günlerin çok geciktiğini düşünüyorum. Görüntüleme teknolojilerinde de çok yol alınacağını sanıyorum. Daha az yer kaplayan ama daha büyük görüntü imkanı veren, belki katlanabilir belki de hologram tarzı görüntüleme teknolojilere kavuşacağımız günleri hayal ediyorum. Şu anki dizüstü bilgisayarlarımızın tarihe gömüleceğini ve her işimizi cebimizde veya kolumuzda taşıyacağımız telefonlarımızla halledeceğimizi düşünüyorum.

Uzunca bir süre klavye ve mouse hareketlerine göre kod yazdık. Şu sıralar hareket sensörü ve buna benzer birkaç sensör de kullanmaya başladık. Bir süre sonra çok daha farklı parametreleri kullanarak çok daha etkileyici uygulamalar yazabileceğimizi sanıyorum. Kalp atış hızından, mimiklere, vücut ısısından ortam kokusuna kadar sensörler sayesinde saptayabileceğimiz bir çok veri yardımıyla ve giyilebilen teknolojilerin yaygınlaşmasıyla, çok daha ilginç ve hayatın her alanına girebilen yardımcı uygulamalar geliştirebileceğimizi hayal ediyorum.