Kerimcan Akduman

Kerimcan Akduman

Kerimcan Akduman | Proje Yöneticisi, Seyahat Yazarı

Editör tarafından 12.05.2013 tarihinde eklendi.

Kimsiniz ve ne işle meşgulsünüz?

Adım Kerimcan Akduman. Isobar Türkiye‘de [1] proje yöneticisi olarak çalışıyorum. Aynı zamanda seyahat yazarıyım. 4 senedir reklamcılık yapıyorum. 5 senedir ise I can travel [2] isimli bloga sahibim. Burada şehir rehberleri, yol hikayeleri ve seyahat kültürüne dair anekdotları paylaşıyorum. Aynı zamanda çeşitli dergi ve web siteleri için de yazılar yazıyorum.

Ne tür bir donanım kullanıyorsunuz?

Evde 13 inç bir MacBook Pro‘ya sahibim. Intel Core i5 2.4 işlemcisi var. Üzerinde 16 GB RAM bulunuyor. Bu aleti seyahatlerde çektiğim videoları montajlayabilmek için almıştım. Sadece yazı yazmak, fotoğraf işlemek veya basit İnternet işlemleri için oldukça fazla bir alet. RAM konusunda bu kadar bonkör olmamın temel nedeni video montajlarken yaşayacağımı öngördüğüm sıkıntılar oldu.

İşte ise Sony Vaio S Serisi bir dizüstü kullanıyorum. Üzerinde i5 2.6 işlemci ve 8 GB RAM bulunmakta. Performansından oldukça memnunum. Hafif oluşu ve uzun pil ömrü ofis içerisinde serbest hareket etmemde bana fayda sağlıyor.

Sene içerisinde çok sayıda seyahate çıkıyorum. Bu esnada işlerimi halletmem için 1,5 senedir kullandığım iPhone 4S gayet yeterli oluyor. Pil ömrü haricinde ben bir sorunla pek karşılaşmadım. Ancak benim gibi fotoğraf, İnternet, video, fotoğraf işlemek gibi bir çok işi yapıp, yoğun telefon kullanıyorsanız pil sizi çok kısa sürede yolda bırakabiliyor. Telefona dair en çok sevdiğim şey fotoğraf ve video kalitesi.

Hala tüm ihtiyaçlarıma karşılık verecek fotoğraf makinesini arıyorum. DSLR almam konusunda çevremden ciddi bir baskı var ancak benim gönlüm mobilite ve kullanım kolaylıklarından dolayı kompakt bir makineden yana. Fotoğraf konusunda standartlar çok yükselmiş olsa da video çekimi de aynı kuvvette bir kompakt makineye ihtiyaç duymaktayım. Aynı zamanda Wi-Fi üzerinden telefona bağlanabilmesi ve uzun şarj süresi çok ciddi kriterler. Yakın zamanda snowboard yaparken test etme imkanı bulduğum GoPro 3 Black muhteşem bir alet ancak bazı konularda eksikleri bulunuyor.

Tablet bilgisayar kullanmıyorum. Bir tabletin yapabileceği her şeyi zaten telefonumla yapabiliyorum.

Ve ne tür bir yazılım?

MacBook üzerinde OS X Mountain Lion kurulu. Vaio üzerinde ise Windows 8 kurulu. iPhone üzerinde ise halen iOS 6.0.1 kurulu. Pil ve yavaşlıkla ilgili şikayetlerden dolayı güncellemeyi hala yapmadım. Yazı yazarken kullandığım program MS Word. Video montajı içinse Final Cut Pro X kullanıyorum. Ofis bilgisayarımda Microsoft Office programlarının hepsini kullanıyorum. E-posta sistemi Outlook üzerinden dönüyor. Öte yandan mesleki nedenlerle Adobe‘nin birçok programıyla da sıcak bir ilişkim var. Özellikle Photoshop.

Fotoğraf işleme işlerimi ise uzun bir süredir tamamen mobil olarak Snapseed ile çözmeye başladım. Gerçekten muazzam bir kolaylık sağlıyor kişiye. iPhone’da kullandığım temel uygulmalar Snapseed, Flipboard, Instagram, Facebook Pages ve LinkedIn. Spor yaparken ise Nike+ uygulamasını kullanıyorum.

MacBook ile iPhone’un en sevdiğim özelliği Notlar ve Takvim bölümünün senkronize olması. Genelde Google servislerini kullanıyorum. Yazılarım Google Docs‘da duruyor. Ayrıca Google Drive kullanıyorum. Fotoğraflarımı Flickr‘da tutuyorum, fotoğraflarımı istediğim çözünürlükte kullanmama izin verdiği için farklı mecralarda görsel kullanımında rahatlık sağlıyor. Videoları ise Vimeo‘da tutuyorum. Blogum Blogger altyapısını kullanıyor ancak kısa bir süre sonra WordPress‘e geçeceğim. Google Blogger’ın CMS (Content Management System / İçerik Yönetim Sistemi) panelini geliştireceğim derken daha kötü hale getirdi. O nedenle kendisiyle 5 senedir süren ilişkimizi sonlandırma kararı aldım.

Hayallerinizi süsleyen yazılım ve donanımı tarif eder misiniz?

Hayallerimi süsleyen sistem Mac-PC fark etmeden entegre olacak bir sistem açıkçası. Mesela en kabul edemediğim konu taşınabilir hafızaların farklı formatları nedeniyle PC veya Mac’de çalışmıyor oluşu. Gelinen teknolojik noktada bunu kabul edemiyorum. Hiç bir ürüne veya şirkete bağlılığım yok. Tek beklentim sistemin kullanıcı ihtiyaçlarını karşılaması ve kullanımının kolay olması.


[1] http://www.isobar.com/tr/home
[2] http://www.icantravel.co/