Michael Raphael

Michael Raphael

Michael Raphael | Ses Efekti Kayıtçısı (Rabbit Ears Audio)

Editör tarafından 12.02.2014 tarihinde eklendi.
(25.01.2013 tarihli röportajın çevirisidir.)

Kimsiniz ve ne işle meşgulsünüz?

Ben Michael Raphael [1]. Ses efekti kayıtçısı ve yayın mühendisiyim. Butik SFX kütüphaneleri oluşturmak için Rabbit Ears Audio‘yu kurdum [2]. Ayrıca sahada yaptığım kayıtları için bir blogum var [3].

Ne tür bir donanım kullanıyorsunuz?

Dışarıda, sahada kayıt yaparken işin esas yükünü Schoeps Mid Side mikrofonlar (CMC5 gövde, MK4 ve MK8 kapsül) ve doğrudan çıkış opsiyonu olan bir Cooper CS-104 mikser çekiyor. Cooper, Sound Devices 744T taşınabilir sabit disk kayıt cihazı için bir başlangıç aşaması oluşturuyor. Cooper çantama kayda değer bir ağırlık getirse de kayıtlarıma karakter ve sıcaklık katıyor. Ne yazık ki Andy Cooper’ın harika mikser gamı artık üretim de değil. Remote Audio High Noise işitme duyumu koruyor ve kayıtlarımı güvenli bir seviyede izleyebilmemi sağlıyor.

Takip eden ekipman da arada bir dışarı çıkıyor: Sound Devices MP-2 preamp, Schoeps MK41, DPA 4060s, Neumann KMR 81, Sanken CUB 01, Sennheiser MKH 30, Sennheiser MKH 40 ve Sennheiser MKH60 mikrofonlar ile Aquarian h2a kulaklıklar.

Tüm mikrofonlarım dış etkilerden çeşitli Rycote ön camlarıyla korunuyorlar.

Masama geri döndüğümde, 2009’ların ortasında aldığım ve hala iyi çalışan 15 inç bir MacBook Pro‘da çalışıyorum. Yeni bir makine alma konusunda aklım çelindiğinde, kendime, geçen birkaç yıl içinde yaptığım ciddi yenilemeleri hatırlatıyorum. Sabit diski OWC bir 240 GB SSD, optik sürücüyü OWC’nin bir veri çiftleyicisi (data doubler) ile değiştirdim. Seyahat ederken kayıtlarım eskiden optik sürücünün bulunduğu yerdeki ikincil bir sürücüde yedekleniyor. Dizüstünü ağırlaştırsa da çantamda bir yığın taşınabilir disk taşımak zorunda olmamak büyük lütuf.

Macbook Pro’nun kapağı genellikle kapalı ve 27 inç Samsung bir monitöre bağlı. Günlük işlerim Newerech Voyager Q‘ma bağlı çeşitli 3,5 inçlik sürücülerde yürüyor. İki Voyager’ı aldığımda bir ton harici disk kutusu ve onlarla beraber gelen güç kaynaklarından da kurtuldum. Sürücülerimi Voyager’ın içinde olmadıkları zamanlarda, kitaplığımdaki Hudzee‘lerde sıcak ve güvenli şekilde saklıyorum. Uzun dönemli yedeklerimi bir OWC **8 TB RAID 5 disk dizisinde tutuyorum.. **Scansnap s1300 belge tarayıcım kağıtlardan uzak durmamı sağlıyor.

Bir ton not alıyorum, bilgisayar kullanmadığım zamanlarda Lamy 2000 dolma kalemimi ve Rhodia not defterlerini kullanıyorum. Genellikle çizgili defterleri tercih ediyorum. Moleskine‘leri denedim ama ihtiyacım olduğunda sayfaları kolayca koparabiliyor olmayı seviyorum.

Ve ne tür bir yazılım?

Kayıt sonrası işlerimin %99’u Pro Tools 10.3.2 ve Soundminer v4 Pro içinde gerçekleşiyor.

Fare kullanmak zorunda kalmadan dosyaları çalıştırmak ve onlar üzerinde işlemler yapmak için Alfred‘i kullanıyorum. Saplantılı bir not alıcıyım ve bugünlerde yazdıklarımın %99’u düz metin. Yazdıklarım nAVLT ile beraber Folding Text ya da Byword ile elden geçiyor. Not alıyorsam nAVLT içindeki dosyalar için editörüm Folding Text ve web için bir şeyler yazıyorsam Byword’ü kullanıyorum. Folding Text yeni bir ilave. Bununla taslak oluşturmak ve bir dokümanın ya da taslağın belirli kısımlarına odaklanmak istediğinizde büyük metin yığınlarını saklamak çok kolay. Marked benim Markdown önizlemelerimi hazırlıyor ve TextExpander yazdıklarımı etkili şekilde saklıyor.

Notlarımı Evernote‘da almaya alışamadım ama makbuzlar ve taranmış belgeler için iyi bir kap. Ayrıca paylaşılmış defterleri, diğerleriyle ortak çalışmak için mükemmel.

Omnifocus proje ve görevlerimin yoldan çıkmamasını sağlıyor. 4 yıldır bu uygulamayla beraber yaşıyorum ve onsuz çalışmayı hayal bile edemiyorum. Günlük işlerimi standart Mac uygulamalarıyla yönetiyorum: Mail, Contacts, Calendar, Messages ve Numbers. Billings faturalamayı hallediyor.

Yedeklerimi Superduper, Chronosync, Backblaze yönetiyor ve Hazel birçok yedekleme ve bakım işini otomatikleştiriyor.

Hayallerinizi süsleyen yazılım ve donanımı tarif eder misiniz?

Çalışma alanımda ısmarlama mobilyalar isterdim, bunun dışında düzgün bir iş akışım var. Uygulamalar etrafında dönen ve beni etkin kılacak bir sistem oluşturdum, düz metin belgelerine bağlılığım gelecek yıllarda da dosyalarıma erişebilmemi sağlayacak.

Gerçi saha ekipmanlarının daha özenli tasarlanmasının hayalini kuruyorum. Sahada ses kaydı alanında son 10 yılda tonlarca inovasyon yapıldı. Şimdilerde pili gün boyu dayanan küçük kutularda 8 kanaldan yüksek çözünürlüklü kayıtlar yapabiliyoruz. Her yıl pazara daha küçük ve daha etkileyici cihazlar sürülüyor, bu cihazların her şeyi tam tek eksikleri karakter. En son teknolojiye sahip kayıt cihazları dayanıklı ama bir karakterleri yok. Bir Cooper’ım var çünkü ses kalitesi çok iyi ve onu sahada çok zorlayabiliyorum. Çok düşük sesleri olduğu kadar anlık sertleşebilen çok yüksek sesleri de kaydetmede başarılı. İçinden geçen şeylerin daha iyi ses kalitesine sahip olmasını sağlayabiliyor.

Modern taşınabilir mikrofon “preamp”lar çok düşük gürültü oranlarına sahip ama ne yazık ki aynı şekilde kişilikleri de zayıf. Son teknoloji kayıt cihazlarında tasarım ve fonksiyonellik için gösterilen çabanın mikrofon “preamp”ları için de gösterilmesini isterdim. Şimdi onları daha küçük kutulara sığdırabildiğimize göre, hadi onları daha harika hale getirelim. Eğer daha büyük dönüştürücüler sığdırmak isterlerse ben daha büyük kutulara hayır demem.


[1] http://twitter.com/sepulchra
[2] http://rabbitearsaudio.com/
[3] http://sepulchra.com/blog