İrem Özer

İrem Özer

İrem Özer | Danışman, Gezgin, Blog Yazarı, Fotoğrafçı

Editör tarafından 12.01.2014 tarihinde eklendi.

Kimsiniz ve ne işle meşgulsünüz?

Merhaba ben İrem Özer, uzun yıllardır aldığım eğitim doğrultusunda, pazarlama iletişimi, halkla ilişkiler ve reklam alanında özellikle kurum tarafında çalıştım. Ta ki geçen yaza kadar bu şekilde kurumsal bir yaşam devam etti. Geçen yaz işimden ayrılarak biraz nefes alıp daha sonra da kendi isteğimin ve asıl mutluluğu hangi işte bulacağım konusunda kendimi sorguladığım bir sürece girdim. 6 ay kadar hiçbir şey yapmadan sadece Kuyruksuz Uçurtma [1] isimli blogumla haşır neşir olarak, biraz seyahat ederek geçirdim. Bu süreç sonunda ise freelance diye tabir ettiğimiz çalışma şeklinde daha verimli ve keyifli olacağıma inandım ve 8 aydır bu şekilde çalışıyorum. Özellikle İnternet alanında, sosyal medya konularında firma ve kişilere danışmanlık yapıyorum. Bunun dışında çok gezenlerden biriyim [2].

Ne tür bir donanım kullanıyorsunuz?

Aslına bakarsanız çok çok teknik bir insan değilim. İlla birinin bana programları ya da işe yarayabilecek aplikasyonları göstermesi, önermesi gerekebilir.

Bir adet Acer ultrabook’um var ve Windows 8 işletim sistemine sahip. İnceliği beni çok memnun ediyor, çünkü neredeyse bir minik dosya büyüklüğünde. Yeri geldiğinde kol çantama da girebilecek boyutta bir cihaz. Tarayıcı olarak da Chrome kullanıyorum. Onun dışında Android işletim sistemli bir tablet/telefona sahibim. Yaklaşık 2 yıldır aynı cihazı kullanıyorum. Samsung Galaxy Note 1. Ve bu cihazdan da inanılmaz memnunum. Samsung her çeyrekte yeni bir model çıkarsa da hepsini birbirinden güzel ve gelişkin yapsa da ben şimdilik kendi cihazımdan memnunum ama belli olmaz yakında yine, yeni bir Samsung’a geçebilirim.

Benim tek sorunum akıllı telefonlardaki pil ömrü. Uçan arabadan önce bilim adamları buna çözüm bulsun istiyorum. Bir de keşke her yerde İnternet çekse ve ucuz olsa. Özellikle yurt dışı seyahatlerimde her ne kadar pek çok yerde Wi-Fi olsa da anlık paylaşım yapmak mümkün olamayabiliyor. Ya bir restoran bulmak ya da akşam otele gidince İnternet’e bağlanılabiliyor.

Bu iki teknolojik cihaz dışında bir de blogger olarak ve artık herkesin kişisel hobisi olan fotoğrafçılık için yine bir Samsung aynasız dediğimiz türde olan NX serisinden bir makineye sahibim. Wi-Fi’yi, telefonumla senkronize olması, çektiğim fotoğrafları anında Facebook’a yükleyebiliyor olmam hayatımı kolaylaştırıyor. Aynı zamanda çok da eğleniyorum. Her yerden her an istediğim her şeyi paylaşabiliyorum.

Ve ne tür bir yazılım?

Cep telefonumda bulunan programlar öncelikle elbette sosyal ağlar, Facebook, Twitter, Instagram, Vine, Foursquare, Pinterest, Youtube vb.

Cep telefonumda iletişim için en fazla kullandığım program ise WhatsApp. Tango, Viber da yüklü ancak ben yazarak iletişimden hoşlanıyorum.

Ayrıca WordPress’in de aplikasyonunu kullanıyorum ki bazen kısa ve o an girmek istediğim içerikleri bloguma yerleştirebiliyorum.

Fotoğraf düzenleme programlarından Snapseed favorim. Photo Grid de yine aynı şekilde zaman zaman birkaç fotoğrafı kullanıp, kolaj yapmak istediğimde tercih ettiğim bir program.

Hayatımızı kolaylaştırması açısından bankaların aplikasyonları, havayolu firmalarının aplikasyonları olmazsa olmazlarım.

Seyahat bloggerı olarak Trip Advisor, Booking.com, Skyscanner sitelerinin uygulamaları da tablet/telefonumda mevcut.

Bir de Nike Training Club uygulaması son favorim.

Hayallerinizi süsleyen yazılım ve donanımı tarif eder misiniz?

Hayallerimde belki de en önemlisi aslında daha da kablosuz bir hayat, uzun ömürlü piller, depolama alanı daha büyük hard disk’ler, memory’ler ve bozulmayan harici diskler yapılsa muhteşem olurdu. Binlerce fotoğrafı sürekli farklı yerlere yedeklemek zorunda kalmasak.

Bir de ev hayatı için iRobot gibi bir cihazın tozları alan versiyonu da çıksa şahane olur. Bizler evde yokken temizliği bir cihazın yapması şahane bir fikir :)


[1] http://kuyruksuzucurtma.com/
[2] http://cokgezenlerkulubu.com/