Peter Molfese

Peter Molfese

Peter Molfese | Araştırmacı (Haskins Labs)

Editör tarafından 11.04.2013 tarihinde eklendi.
(05.02.2013 tarihli röportajın çevirisidir.)

Kimsiniz ve ne işle meşgulsünüz?

Adım Peter Molfese; Haskins Laboratories‘de [1] araştırmacı olarak çalışıyorum. Eğer bu yeterince ilginç gelmediyse, beynin öğrenme sırasında nasıl geliştiğini ve değiştiğini araştırmak için çeşitli beyin taraması teknikleri (EEG, fMRI) kullandığımı söyleyebilirim. Psikoloji doktora derecem (İstatistik yandal) ve Bilgisayar Bilimleri lisans derecem var.

Ne tür bir donanım kullanıyorsunuz?

İşteyken 12 “Westmere” çekirdek işlemcisi, 40 GB belleği olan bir Apple Mac Pro ile 27 inç Apple Thunderbolt ekran kullanıyorum. Bu, işimin bir kısmını hallediyor; ayrıca daha fazla işlem gücü için artık devam etmeyen Xgrid ile kontrol edilen benzer özellikte 4 ayrı Mac Pro daha kullanıyorum. Özel tuş takımı olan bir Apple Klavye ve Magic Mouse, veri depolama için ikinci nesil bir Drobo kullanıyor ve rahatsız edici sesleri dışarıda tutmak için bir Astro A40 kulaklıktan istifade ediyorum. Sandalyem, iyi bir sandalyenin ne kadar önemli olduğunu bilmediğim zamanlarda sırtımda gelişmeye başlamış sorunları çözen bir Herman Miller Aeron.

Kişisel bilgisayarım 2011 ortalarında aldığım 4GB belleği ve 256GB SSD sabit diski olan 1.8 GHz saat hızında i7 “Sandy Bridge” işlemcili bir Macbook Air. 32 GB depolama alanı olan bir iPad 2 Wi-Fi ile kanepemde kitap okuyor ve İnternet’te dolaşıyorum. Verizon hatlı siyah iPhone 5‘im hep yanımda.

Ve ne tür bir yazılım?

Ev ve işteki bilgisayarların ikisinde de OS X Mountain Lion kurulu. GNU Scientific Library ve GNU Parallel gibi araçlara erişebilmek için homebrew‘i kurdum. E-posta için Apple Mail, müzikler için iTunes, fotoğraflar için iPhoto ve Aperture ve DVD (Digital Versatile Disc / Dijital Çok Yönlü Disk) kolleksiyonum için Delicious Library kullanıyorum. Günlük plan ve programımı Calendar (eski iCal) ve Fantastical ile yapıyorum. Her zaman ufak tefek şeyler için iş akışımda Yojimbo‘nun doldurabileceği kadar bir boşluk kalıyor, iCloud uyumlu sürümünün çıkmasını bekliyorum. Bu sırada Evernote‘u denedim ve beğendim. Hızlı ve güçlü bir metin editörü olan BBEdit‘i bir yıldır kullanıyorum ve hayatımı olumlu yönde değiştirdiğini söyleyebilirim.

Beyin tarama veri analizi için AFNI ile fMRI için Freesurfer ve EEG/ERP verisi için EGI‘nin çıkardığı Net Station‘ı kullanıyorum. Veriyi kullanılabilir forma soktuktan sonra R‘ye aktarıyorum. Bazı analizler için hala** SAS 9.3** (üzerinde VMWare Fusion 5 kurulu Windows 7 ortamında) kullanıyorum. Çalışmam bu araçlar dışında başka bir şeye ihtiyaç duyuyorsa Xcode kullanarak C++ ya da Objective-C dillerinden birinde program yazıyorum. Son zamanlarda Numpy, Scipy ve matplotlib (CodeRunner‘da kod prototipleştirmek için) ile beraber Python kullanmaya başladım. Matlab de kullanıyorum ayrıca.

Makale/kitap/vb. yazarken Microsoft Word 2011 ve Microsoft Excel 2011 (bir gün iWork‘e geçme umuduyla) kullanıyorum, dergilere gönderdiğim makalelerin PDF’lerini Papers 2‘de düzenliyorum. Şekiller için Python/matplotlib, R ve Adobe Creative Suite 5 (Photoshop, Illustrator) kombinasyonuna güveniyorum. Web tarayıcı olarak Safari (nightly build) hayranıyım ve nette ihtiyaç duyulan korkunç sayıdaki şifreyi yönetmek için 1Password kullanıyorum. Sunumlarımı Keynote ile yapıyorum. Web geliştirme için Dreamweaver, Coda 2 ve Transmit kullanıyorum. Elbette bunların hiçbiri Dropbox olmasa mümkün olmazdı.

Hayallerinizi süsleyen yazılm ve donanımı tarif eder misiniz?

Çalışmalarımın hemen hepsini çift Thunderbolt ekrana bağlı 15 inç Retina Display bir Macbook Pro’ya taşımak isterdim. Yoğun işlem gücü gerektiren hesaplamalar için beş ile on arası Mac Pro ile Condor ya da Hadoop (muhtemelen her ikisini birden) kullanarak oluşturacağım bir iş arz sistemini tercih ederdim . Ayrıca hız ve kapasite artırımı için bir Drobo 5D‘e terfi etmeyi çok isterdim.

Aeron sandalyeme bağlı yaşıyor gibiyim ama ayakta kullanılabilen çalışma masaları hakkında çok okudum ve denemeyi çok isterim.


[1] http://www.haskins.yale.edu/