Özgür Doğan

Özgür Doğan

Özgür Doğan | Kreatif Direktör, Ajans Başkanı (Fabrika), Matematikçi

Editör tarafından 09.12.2013 tarihinde eklendi.

Kimsiniz ve ne işle meşgulsünüz?

Ben Özgür Doğan. (İsmimi vurgulu okuyunca kendi içinde bir anlam kazanıyor.) Boğaziçi Üniversitesi’nde matematik okudum. Problem çözmeyi seviyorum ama matematik problemi değil diyerek reklamcı oldum. Kreatif Direktörlük, Ajans Başkanlığı yapıyorum. Fabrika (fabrikada.com) isminde bir reklam ajansım var. İsmi Andy Warhol’dan çaldım.

Ne tür bir donanım kullanıyorsunuz?

1,3 kg’lik, jölemsi yapıya sahip, içini açsanız da çalışır vaziyette asla göremeyeceğiniz, 2,5 milyon gigabyte’lık hafızaya sahip bir donanım kullanıyorum (Beyin). Uzun süredir Mac kullanıyorum, ilk deneyimim okulda Mac 128K ile oldu sonra birçok farklı model Mac kullandım. Şu anda bu yazıyı bir MacBook’la yazıyorum, bundan önce aynı modelin Motorola Chipsetli olanını kullanıyordum. Çok Apple delisi değilim, Android işletim sistemli Samsung tabletim var. Android’in, daha profesyonel kullanıcılar için daha uygun olduğunu düşünüyorum. İç içe girmiş teknolojileri sevmiyorum. GPS, GPS işlevinde olmalı, kol saati saati göstermeli, diğer türlüsü anlamsız bir karmaşa getiriyor. Basitlik her zaman iyidir.

Ve ne tür bir yazılım?

Mac OS’den her zaman memnun oldum, ne ciddi bir çöküntü yaşadım ne de gık dedi. Ben hem yazılımı hem donanımı hoyrat kullanan biriyim. Sakınan göze batar mantığına ters düşsün diye, hiçbir tehlikeden esirgemem bilgisayarımı. Yeni şeyler denerim, bozarım, atarım, tutarım. Mac OS o anlamda çok dayanıklı bir yazılım. İnternet tarayıcı tercihim düne kadar Safari idi, artık Chrome, bazı bazı Firefox. En yetenekli bulduğum yazılımlar Adobe’nin yazılımları. Oyuna gelince, eskiden beri Red Alert hastasıyımdır. EA Games’in Tetris’i şu andaki favorim.

Hayallerinizi süsleyen yazılım ve donanımı tarif eder misiniz?

Bir gün kağıt ve kaleme döneceğimize eminim. En iyi yazılımlar onlar. Şu kadar hızlı işlemcili şu kadar GB hafızalı süper bilgisayarlarımız olsa da hepsinin geldiği yer bir kağıt ve kalem. Benim hayallerimi süsleyen yazılım kağıt ve kalem.