Gaye Dinçel

Gaye Dinçel

Gaye Dinçel | Editör, Danışman, Yazar

Editör tarafından 09.09.2013 tarihinde eklendi.

Kimsiniz ve ne işle meşgulsünüz?

Bağımsız olarak kitap ve blog editörlüğü ile yazma danışmanlığı yapıyorum, yazılar yazıyorum.

yazı çizi adlı blogumda [1] özellikle yazmaya dair ipuçları ve kitap tanıtım yazıları yazıyorum. Aynı zamanda editörlük ve danışmanlık işlerimi tanıtıyorum.

Yayınevleri ve kişilere kitap editörlüğü ve düzeltisi hizmeti veriyorum. Blog editörlüğü de yapıyorum. Yazarlarından olduğum okuryatar [2] adlı kitap blogu, Yaşamla Yoga [3] ve baba kızın seyir defteri [4] editörlüğünü yürüttüğüm bloglar. Ayrıca Edebiyat Haber’in [5] editörlerindenim. Kitap tanıtım yazılarım da yayımlanıyor Edebiyat Haber’de.

Daha iyi yazmak isteyenlere yazma danışmanlığı hizmeti sunuyorum. Yazdıklarını bana gönderiyorlar, düzenleyip önerilerimi yazıyorum. Böylece birlikte ilerliyoruz.

yazı çizi atölyesi en sevdiğim işlerimden. Yazıp çizmek isteyen insanları bir araya getirip ipuçları vererek üretmelerine destek oluyorum. Atölye ürünlerini yazı çizi’de görebilirsiniz.

Ne tür bir donanım kullanıyorsunuz?

HP dizüstü bilgisayarım en önemlisi herhalde. Her işimi onunla yapıyorum. Bir de kitaplar… Sürekli elimin altında Necmiye Alpay’ın Türkçe Sorunları Kılavuzu (Metis Yayınları) var. Çocuk kitapları da vazgeçilmez. En çok onları okuyup tanıtım yazıları yazmayı seviyorum. Yazma üzerine kitapları, danışmanlık yaparken ve atölyede kaynak olarak kullanıyorum.

Ve ne tür bir yazılım?

Bilgisayarımda Windows 7 kullanıyorum. Bloglarımda WordPress ve Blogger. WordPress daha çok olanak sunuyor, ancak daha karmaşık. Blogger hem ücretsiz hem de kullanımı basit.

Görselleri düzenlerken İrfanView en büyük yardımcım. Editörlük ve düzelti işlerinde Word 2007 elim ayağım. “Değişiklikleri izleme” özelliği sayesinde yaptığım tüm düzeltmeler görünüyor. Böylece danışanlarımla ya da yayınevleriyle çalışırken zorluk çekmiyorum.

Hayallerinizi süsleyen yazılm ve donanımı tarif eder misiniz?

Düzeltmeleri sözle yapabileceğim bir program hayal ediyorum. Word’de sayfanın açık olduğunu düşünün. Şu kelimeyi sil, şunu düzelt gibi komutlarla çalışacak. Böylece kollarımın ve parmaklarımın evrim geçirip uzamasını önleyebilirim.


[1] http://yazicizi.com/
[2] http://www.okuryatar.com/
[3] http://www.yasamlayoga.com/
[4] http://babakizinseyirdefteri.com/
[5] http://www.edebiyathaber.net/