Bige Gürsoy

Bige Gürsoy

Bige Gürsoy | Sosyoloji Öğrencisi, Blog Yazarı

Editör tarafından 09.06.2013 tarihinde eklendi.

Kimsiniz ve ne işle meşgulsünüz?

Herkese merhaba. Ben Bige Gürsoy, Caramélisée [1] adlı moda blogunun sahibiyim. Bahçeşehir Üniversitesi‘nde sosyoloji okuyorum, okulu bitirmeme sadece bir ayım kaldı. Şu anda zamanımı büyük ölçüde bitirme projelerim dolduruyor. Moda blogum açılalı bir buçuk sene kadar oldu, modaya olan ilgim çok uzun yıllara dayanıyor. Ben de kendi moda deneyimlerimi insanlarla paylaşıyorum ve bundan çok heyecan duyuyorum. Sosyal medya ve modayla hayatıma devam etmek istiyorum, kafamda da buna dair projeler var.

Ne tür bir donanım kullanıyorsunuz?

Benim teknoloji donanımım Toshiba dizüstü bilgisayarımdan başka bir şey değil. Çok teknoloji insanı değilim, iPad’e falan çok adapte olamadım. Fotoğraf makinem de Panasonic Lumix, çok memnunum. Profesyonel çekimleri erkek arkadaşımın Nikon D3100’üyle yapıyoruz. Onun dışında bana ilham veren her şey benim donanımımı oluşturur. Kitaplar, dergiler, sanat, İnternet, müzik… Tabii bir de not defterimi unutmamalıyım, aklıma ne gelse hemen yazarım, unutmamak için. İstanbul’da yolda kaybettiğim zamanı, aklıma gelen yaratıcı fikirleri yazarak dolduruyorum. Ayrıca, kıyafet kombinlerini yazıyorum. Çok garip gelecek biliyorum, moda blogum olmasına rağmen kıyafete çok para harcamak hiç adetim değil, içim gider. Ben eskileri kullanmayı; annemin, anneannemin eski, gençlik kıyafetlerini farklı şekillerde yorumlamayı seviyorum. Bunun için de yaratıcılık ve ilham gerekiyor. O not defteri bütün ilhamlarımı topladığım yer.

Ve ne tür bir yazılım?

Evernote ve Yapışkan Notlar‘ı çok seviyorum. Bilgisayar başındayken her şeyi onlara yazarım, dinlediğim müzikleri, yapacaklarımı. Blogumda çektiğim fotoğrafları güzelleştirmek için Picasa’yı kullanıyorum, biraz boyut katmak amacıyla. Hem basit, hem de istediğim sonucu kısa sürede veriyor. Chrome tarayıcı her zaman tercihim, Gmail kullanıyorum, blogumu Blogger’dan yönetiyorum. Tureng.com, hem çeviriler hem de kelime anlamları için çok kullanışlı, oradan her yere ulaşabilirsiniz. Facebook ve Twitter’ı kişiselden çok blogum için kullanıyorum, tanıtım için çok önemli. Fotoğraf ilhamı için Pinterest çok işe yarıyor, hep yaratıcı. Blackberry kullandığım için telefonumda uygulama yok zaten, bozulana kadar değiştirmeyi düşünmüyorum yoksa kendimi İnternet’in içinde kaybetmekten korkuyorum.

Hayallerinizi süsleyen yazılım ve donanımı tarif eder misiniz?

Hayallerimi süsleyen yazılım ve donanım; düşüncelerimi tam hayal ettiğim, hissettiğim gibi kelimelere dökecek bir makine olurdu. Bazen de ne yalan söyleyim, insanların düşüncelerini okuyasım geliyor, çok merak ediyorum hayatlarını, geçmişlerini. Düşünsenize, yanınızdan geçen her insanın farklı bir hikayesi var, gerçi sonra da içinden çıkılmaz bir hal alırdı bu olay herhalde.


[1] http://www.caramelisee.com/