Hakan Tunga Kalkan

Hakan Tunga Kalkan

Hakan Tunga Kalkan | İnşaat Müh., Girişimci, Blog Yazarı, YL Öğrencisi*

Editör tarafından 09.05.2014 tarihinde eklendi.

Kimsiniz ve ne işle meşgulsünüz?

1975 senesi İzmir doğumluyum. Tüm eğitim hayatım İstanbul’da geçti. Yıldız Teknik Üniversitesi‘nde İnşaat Mühendisliği okudum. Ancak okul senelerinde bu mesleği yapmamaya karar verdim ve mezun olduktan sonra teknoloji donanım firmalarında çalışmaya başladım.

Çalışma hayatına başladıktan bir sene sonra da İstanbul Bilgi Üniversitesi‘nde akşamları devam eden İngilizce İşletme Yüksek Lisans programına yazıldım.

Aynı dönemde baskı teknolojilerinde önde gelen bir Amerikan firmasında iş hayatım devam etti. Bu firmada iş hayatım 14 sene sürdü ve Mart 2014’de ayrılmaya karar verdim. Bu süre zarfında altı farklı görevde bulundum. Son dört sene farklı baskı ürün gruplarında Türkiye Servis Müdürü olarak çalıştım.

İş hayatım devam ederken Ekim 2008’de blog kavramını incelemeye başladım. “How I Met Your Mother” dizisinde Barnie’nin blog yazması üzerine bloga olan ilgim başladı ve blog açmaya karar verdim. Blog için ilk önce Blogger platformunu seçtim. Geriye blogun içeriğini seçmek kalmıştı. Çocukluğumdan beri düzenli olarak sinemayı takip eden ve çizgi roman seven birisi olarak içeriği süper kahraman filmleri olarak seçtim. Böylece Kahramanlar Sinemada [1] sayfası doğdu.

Sayfaya başladıktan sonra bu ilgimi arkadaşlarımla paylaştım ve ortak bir arkadaş vasıtasıyla Öteki Sinema [2] sayfası sahibi Murat Tolga Şen ile tanıştım. Murat beni blog kültürünün püf noktaları hakkında bilgilendirdi ve sayfamın altyapısını WordPress‘e geçirmem konusunda ikna etti. Daha sonra WordPress çalışmaya başladım ve sayfayı WordPress’e taşıdım.

Sayfanın ana yapısını oluşturduktan sonra sayfanın tanınması konusuna odaklandım. Google AdWords, link paylaşımı, sosyal medya ve yazılı-dijital basında haber olma yollarını izledim.

Geride kalan beş buçuk sene sonunda süper kahraman ağırlıklı film uyarlamaları ile ilgili seminerlerde konuşmacı olmaya ve TV programlarına röportaj vermeye başladım.

2011 senesinde online satış tecrübesi edinmek için bir arkadaşımla Kahramanlar Burada [3] sayfasını açtık. Yaklaşık 40 farklı şehre satış yapmayı başaran sayfa halen aktif.

İlerisi için planlarımda hobi olarak başlayan İnternet sayfalarımın ve bunların beraberinde getirdiği etkinliklerin devam etmesi yer alıyor. Profesyonel iş hayatıma ise kısa süreliğine verdiğim arayı bu sene bitmeden yeniden başlatmayı hedefliyorum. Yine elektronik sektöründe bir firmada iş idaresi alanında çalışmayı planlıyorum. Muhtemelen henüz ne zaman olacağını bilmesem de bir gün tamamen ilgi alanlarım üzerine bir hayat kuracağım.

Ne tür bir donanım kullanıyorsunuz?

Çalışmalarımı evde gerçekleştirirken masaüstü kullanıyorum. Artık toplama yerine marka masaüstü kullandığım için ekipmanın seneler içerisinde yaşadığı performans düşüşünü parçaları zaman içerisinde yükseltmek yerine zamanı gelince masaüstünü yenileyerek çözüyorum. Son senelerde zaman sorunu sebebiyle masaüstünde oyun oynamadığım için masaüstünün ömrü daha uzun soluklu oluyor. İşte ise dizüstü bilgisayar kullanırım. Telefon ve tablet kullanımını ise daha çok gündelik işlerim için tercih ediyorum. Bu iki ürün grubunda da Samsung ürünlerini kullanıyorum. Açık kaynak olması Samsung’u benim için cazip yapıyor. Tablet olarak 8 inç bence daha uygun bir ebat.

Ve ne tür bir yazılım?

Masaüstünde Windows 7 işletim sistemi mevcut. Microsoft Office programlarını daima kullanırım. İnternet için de Chrome tercih ediyorum ama o da eskisi kadar iyi değil bence. Sayfalarımda görsel ve video gibi materyaller kullandığım için masaüstünde fazla performans gerektirmeyecek editör programları kullanıyorum. Boilsoft, Pazera ve PhotoScape’in ücretsiz kullanışlı editör  programları var. Sosyal medya araçlarından Foursquare dışında popüler tüm programlar başta telefon olmak üzere kuruludur. Belki bir gün Foursquare de kullanmaya başlarım. Instagram favori sosyal medya platformum. Telefonda sinema ve etkinlik takip programları yüklüdür.

Sinema ve popüler kültür ağırlıklı yaklaşık 30-40 yabancı sayfayı düzenli olarak ziyaret etmeye çalışırım. Süper kahraman film uyarlamalarının gizli kalmış örneklerini bulup paylaşmak çok zevkli oluyor.

Sinemayı takip ederken belli bir tür ayrımında bulunmuyorum. Zaten her sene dört yüz civarı film dünya genelinde vizyona girebiliyor. Bunların yüz tanesini seyretmeniz sizi iyi bir takipçi yapmaya yeterli olur. Filmleri seyrederken ilgimi çeken film müzikleri olursa kesinlikle daha sonra film müziğini bulup, uzun süre dinlerim.

Dizi furyasında ise seyrettiklerim; Walking Dead, Arrow, Agents of S.H.I.E.L.D, Big Bang Theory ve Family Guy. Ayrıca kısa soluklu dizilerden güvendiğim kişilerin tavsiyesi olursa seyretmeye çalışıyorum; Black Mirror ve True Detective gibi. Düzenli olarak roman ve çizgi roman okumaya çalışıyorum. Haftada iki veya üç cilt çizgi roman ve ayda da bir tane roman okurum.

Hayallerinizi süsleyen yazılım ve donanımı tarif eder misiniz?

Günümüzde masaüstünün çok hantal kaldığına inanıyorum. Dizüstü ise tablet kadar estetik değil ancak tablet ise sadece eğlence için tasarlanmış. Tablette WordPress’de yazı yazmam gerektiği olmuştu. Normal bir iş en az dört misli daha uzun sürüyor. Dizüstü ile Tablet arasında bir tasarımın güzel olacağını düşünüyorum. Yazılım açısından ise İnternet tarayıcılarında standart görsel ve video editör fonksiyonları hazır bulunmalı. Bir tarayıcıyı kurduktan sonra en ufak bir işlem için eklenti yüklemek anlamsız geliyor.


[1] http://www.kahramanlarsinemada.com/
[2] http://www.otekisinema.com/
[3] http://www.kahramanlarburada.com/