Selin Yetimoğlu

Selin Yetimoğlu

Selin Yetimoğlu | İK Sorumlusu, Yaşam-Kariyer Koçu, Sosyolog, Blog Yazarı

Editör tarafından 08.10.2013 tarihinde eklendi.

Kimsiniz ve ne işle meşgulsünüz?

İsmim Selin Yetimoğlu. Boğaziçi Üniversitesi‘nde Sosyoloji eğitimi aldıktan sonra profesyonel olarak İnsan Kaynakları alanında çalışmaya başladım. Farklı sektörlerde ve şirketlerde tecrübe edindikten sonra 6 aylık bir proje için geçen sene Almanya’nın Berlin şehrine taşındım. 5 ay önce de İstanbul’a ve eski şirketime geri döndüm. Şu anda Kartaca‘da [1] İnsan Kaynakları Sorumlusu olarak çalışıyorum. İşimin bir parçası olarak da yaklaşık 1 yıldır kendi ismimle açmış olduğum blogumda [2] güncel olarak paylaşımlar yaparak kariyer tavsiyeleri veriyorum. Blogla birlikte yazmak benim için bir hobiden öte bir tutku haline geldi. Birkaç gün vakit bulamaz da yazamazsam eksikliğini duyuyorum.

Ne tür bir donanım kullanıyorsunuz?

Bilgisayar olarak ne kullanacağımı belirleyen aslında ne için veya nerede kullanacağım oluyor. Şu aralar en gözde donanımım ev içinde veya dışında yanımda taşıdığım ufak HP netbook’um oluyor, İnternet’teki çalışmalarımı yapmama ve tabii ki yazılarımı hazırlamam için yeterli geliyor. Boyut olarak kullanışlı olduğunu düşünüyorum. Film izlemek için de Toshiba dizüstü bilgisayarımı kullanıyorum genelde.

Telefonum iPhone, hatta ajandam, e-kitap okuyucum, alarmım, yol göstericim, kısaca her şeyim o. Gerçekten pusula olarak kullanmak zorunda kaldığım zamanlar bile oldu. Günlük hayatta aklıma gelenleri ve yeni edindiğim bilgileri iPhone not defterine kaydetsem de ofiste elimden düşürmediğim bir siyah sayfalı defterim ve o deftere yazabilen tek araç olan beyaz kalemim var. Teknoloji ne kadar ilerlese de ben notları kağıda kaydetme huyumdan vazgeçemem sanırım.

Fotoğraf makinesi olarak da yine telefonumu kullanıyorum. Onunla birlikte 6 ülke gezdik ve bana anılarımı kaydetmem için yeterli teknolojiyi sağladı.

Ve ne tür bir yazılım?

Kişisel bilgisayarımda Windows 7 kullanıyorum, ofisteki bilgisayarımda ise Linux işletim sistemi (Ubuntu) kurulu. Bir İnsan Kaynakları profesyoneli olarak Excel, Word ve Open Office vazgeçilmezlerimden.

Tarayıcım Chrome, e-mail hesabım Gmail, en sık kullandığım arama motoru Google, İnternet üzerinden iletişim kurmak için genelde Gtalk‘u kullanıyorum. Şimdi farkettim de ben tam bir Google’cıyım sanırım. Bir tek Google+‘ı Twitter ya da Facebook‘u kullandığım kadar sık kullanamadım, sosyal medya araçlarının alışkanlıkla ilgili olduğuna inanıyorum. Bir İK’cı olarak işim gereği LinkedIn‘de de en az Facebook kadar vakit geçiriyorum.

Blogumun altyapısı WordPress ve özellikle eklenti çeşitliliğinden çok memnunum.

Dosyalarımı başkalarıyla uzaktan paylaşmam gerektiğinde imdadıma WeTransfer koşuyor.

Hayallerinizi süsleyen yazılım ve donanımı tarif eder misiniz?

Teknolojinin hayatı kolaylaştıracak araçlar üretmesinden yanayım. Örneğin kişisel klima gibi bir hayalim var. İnsan vücudu bulunduğu ortama uyum sağlayabilecek kadar gelişmiş değil. En azından henüz. :) Bu yüzden ortamın sıcaklığına göre vücudun dengesini kuracak, vücudumuzda var olan ancak rahatsızlık verecek kadar hissetmeyeceğimiz bir ürün geliştirilebilirse yazı da kışı da fazlasıyla yaşayan ülkemizin daha az dertli insanlardan oluşmasına katkı sağlanabilir diye düşünüyorum.


[1] http://www.kartaca.com/TR/anasayfa/
[2] http://selinyetimoglu.com/