Michael Natkin

Michael Natkin

Michael Natkin | Yazılım Geliştirici, Aşçı

Editör tarafından 08.04.2013 tarihinde eklendi.
(04.04.2013 tarihli röportajın çevirisidir.)

Kimsiniz ve ne işle meşgulsünüz?

Ben Michael Natkin. ChefSteps.com‘da kod yazıyorum, birçok farklı görevde bulunuyorum, ara sıra yemek pişiriyorum. Ayrıca kendi blogum Herbivoracious.com var ve kendi yemek kitabımı yazdım: Herbivoracious: A Flavor Revolution with 150 Vibrant and Original Vegetarian Recipes. 16 yaşımdan beri profesyonel olarak programlama yapıyorum, şu anda 46 yaşındayım.

90’ların başında Industrial Light and Magic‘de çalışıyordum, orada eriyen Terminatörler, kıpırdayan T-Rex karınları yapıyordum daha sonra da Silicon Graphics‘de. Ardından 12 yılımı After Effects‘de lider mühendis olarak Adobe‘de geçirdim. Tüm bu süre boyunca bazen restoranlarda çalışmak için kendime izin vererek yemek yapmaya bir tutku geliştirdim. ChefSteps kod ve yemeğe duyduğum sevgiyi buluşturmak için harika bir fırsata dönüştüm.

Ne tür bir donanım kullanıyorsunuz?

Kafayı donanımla bozmuş biri değilim aslında, önümü tıkamayan ve elimdeki işe odaklanmamı sağlayan araçları seviyorum yalnızca. En çok önemsediğim şey hız. Yaşlanan MacBook Pro‘ma bağlanmış durumdayım daha çok. Büyük ihtimalle SSD’si ve Retina Display‘i olan yeni bir modele terfi edeceğim yakında.

Macbook’u işte birkaç büyük monitöre bağlıyor bu sayede daha fazla kod penceresini açık tutabiliyorum. Ayrıca bileklerimi koruyan Kinesis bir klavyeyi bağlıyorum ona, bunu seyahatlerimde kullandığım gibi fotoğraf stüdyomda da bilgisayara bağlı çekimler yaparken de kullanıyorum.

Tüm yemek fotoğraflarımı 50mm / f1.4 ve 105mm / f2.8 lenslerle bir Nikon D300 ile çekiyorum. ChefSteps’de de oldukça eğlenceli donanımlarımız var: kamaralı vakum makineleri, rotor-stator homojenizatörler, santrifüjler ve 30.000 dolarlık bir fırın. Ama sanırım bu sizin kastettiğiniz şey değil. :)

Ve ne tür bir yazılım?

Bu günlerde oldukça standart Rails / HAML / Bootstrap / Coffeescript / JQuery / Heroku kod yığınları yazıyorum. IDE solarak RubyMine kullanıyorum. Gerçi ona bağlı filan değilim.

30 yıllık C ve C++ geçmişi olan benim için son 4 aydır uğraştığım web geliştirme işi yeni bir şey o yüzden yeni araçlar deniyor ve duruşumu mükemmelleştirmekten çok sonuçlara odaklanıyorum. Uygulamanın derlenmesi ve çalışması için 5 ile 30 dakika arası beklemek ne kadar da sıkıcıymış. Siz, tarayıcınızda yazdığınız kodun sonuçlarını anında görebildiğiniz bir zamanda büyüyen kendini beğenmişler, elinizdeki şeyin ne kadar iyi olduğunun farkında değilsiniz! Web ve açık kaynak topluluğunun ne kadar olgunlaştığını çok güzel, iyi yapılandırılmış, yeniden kullanılabilir ve zarif kod yazıp bunun paylaşıldığını görmek etkileyici. Öğrenme eğrisi hangi bileşenlerin iyi çalıştığını ve hangi bileşenlerin hangileriyle daha iyi çalıştığını kestirmekten geçiyor artık.

Hayallerinizi süsleyen yazılm ve donanımı tarif eder misiniz?

Dünyanın neredeyse en sabırsız insanıyım ben. Bir problemin nasıl çözüleceğini yapısal ve anlamsal olarak izah edebiliyorken yine de oturup bunun için kod yazmak canımı sıkıyor. Bu yüzden ideal donanımım beyin dalgası monitörler, genetik algoritma ve asimetrik termodinamik çevrimler içeriyor ve birkaç yüzyıl sonrasına ait.