Chris Dahlen

Chris Dahlen

Chris Dahlen | Video Oyunu Yazarı, Programcı

Editör tarafından 08.04.2013 tarihinde eklendi.
(07.03.2013 tarihli röportajın çevirisidir.)

Kimsiniz ve ne işle meşgulsünüz?

Ben Chris Dahlen, video oyunu yazarıyım örneğin Klei Entertainment’ın Mark of the Ninja oyununu ben yazdım. Kurucu ortağı olduğum The Onion AV Club, Variety, Edge, Pitchfork ve Kill Screen‘de oyunlar hakkında yazılar yazıyor ve başkalarının yazdıklarında düzeltmeler yapıyordum. Aynı zamanda programlama da yapıyorum.

Ne tür bir donanım kullanıyorsunuz?

Biraz renksiz gelecek ama Dell kullanıyorum, eski bir Dell dizüstü bilgisayarım var, modelinin ne olduğunu bile bilmiyorum ayrıca bir de Dell masaüstü bilgisayarım var. Benim beş dakikadan daha kısa sürede açılan ve bana bir tarayıcı ile Microsoft Word sunan bir bilgisayara ihtiyacım var yalnızca. Üniversitede PageMaker kullandığım günlerden beri Mac kullanmıyorum.

En sevdiğim kalem Pilot Precise V5 (siyah ve kırmızı), not alırken ve karalama yaparken siyahı, bir şeyleri işaretlerken kırmızıyı kullanıyorum. Bunlar çok güzel, dayanıklı ve kullanımı çok rahat olan kalemler ama uzun uçuşlar sırasında arka cebinizde bırakırsanız patlayabiliyorlar. Bazen bütün ömrü boyunca tek bir dolma kalem kullanmış babam gibi olmak istiyorum. Ucunu bir kere değiştirmek dışında hep aynı kalemi kullanmıştı. Ama eğer benim böyle bir dolma kalemim olsaydı muhtemelen onu kaybederdim.

Yine Staples‘dan aldığım ve kot pantolonumun arka cebinde rahatça taşıdığım muhabir notluklarından kullanıyorum. Yapacaklarımın kaydını tutmak için Quartet marka basit bir kuru sil-yaz pano kullanıyorum. Eski teknoloji ama yerini doldurmak zor.

Bir HTC myTouch (Android) kullanıyorum ki ismi çok kötü ayrıca bir iPad‘im var. Eskiden bir BlackBerry‘im vardı hala klavyesini özlüyorum. Retina tarayıcı ekranlı ya da telepatik metin girişli Apple fetiş donanımlarından kullanmam gerektiğini ya da kullanmak istediğimi hissetsem de her zaman sıkıcı, iş sınıfı şeyler kullanıyorum. Belki daha iyi bir şeylere layık olduğumu düşünmüyorumdur. Belki de ucuzcuyumdur sadece.

Ama en değerli varlığım burada New Hampshire, Portsmouth’da bulunan Caffe Kilim‘den aldığım bir paket Dancing Goats kahve. Kahveyi özel bir şeyde pişirmiyorum ama nede yaparsam yapayım tadı her zaman güzel oluyor. Günde en az beş kahve ya da espresso içiyorum. Artık kafeini hissetmiyorum bile, ta ki tuttuğum her şeyin elime kramp girmesini sağladığı öğlenin-sonu moduna girene kadar.

Ve ne tür bir yazılım?

Windows‘tayım o yüzden Microsoft Word kullanıyorum. Güçlü bir kelime işlemci, değişiklikler ve yorumları takip etmede çok iyi iş çıkarıyor, düzeltmeler için mükemmel. Excel, Office paketinin gururu hala, onu bazen belge tasarlamak için kullanıyorum ama bir proje grubuna dahil olduğumda kendimi daha sınırlı olmasına rağmen paylaşımı daha kolay olan Google Dökümanlar‘daki E-Tablolar‘ı kullanırken buluyorum sonunda. “Where In The World Was Carmen Sandiego?“nun Facebook versiyonunda yazardım (proje devam etmiyor). Orada Rob Dubbin ve Jay Katsir ile beraber yüzden fazla e-tablo yarattık, sırf 66’sı şehir ipuçları içindi.

Geliştirici olarak projeye göre Visual Studio ya da Eclipse‘den birini kullanıyorum. Benim basit işler için metin editörüm NotePad++. Hala git‘e alışmaya çalışıyorum.

Her şeyimi, herhangi birinin içeri sızıp, bir uzay istasyonundaki tuvalet taşması hadisesi hakkındaki kısa hikayenin ilk taslağını bulabileceği Dropbox‘da tutuyorum.

Hayallerinizi süsleyen yazılm ve donanımı tarif eder misiniz?

Eşim ve ben bodrumda bir ofis oluşturuyoruz, bu iş biter bitmez eşim buraya ben de onun eski stüdyosuna taşınacağım. (Çocuk kitapları resimleyicisi Teri Weidner ile evliyim.) Babamın eski yemek masasını tüm kağıtlarımı ve kahve fincanlarımı yayabileceğim bir çalışma masası olarak kullanacağım. En iyisi de kitaplar, plaklar, oyuncaklar, eski Chris Ware posterleri, çocuğumun çizimleri ve yıllar içinde elime geçen diğer garip el yapımı ya da tanıtım amaçlı şeyler için iki büyük duvarımın olacak olması. Böyle şeyler kutularda kalmamalı.