Alper Durmaz

Alper Durmaz

Alper Durmaz | Video ve Animasyon Sanatçısı, İllüstratör, Karikatürist

Editör tarafından 07.11.2014 tarihinde eklendi.

Kimsiniz ve ne işle meşgulsünüz?

Eskişehir Anadolu Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Çizgi Film / Animasyon bölümü mezunuyum. Şu anda İstanbul’da bir animasyon şirketinde çalışıyorum, bunun yanı sıra freelance olarak da çalışmakta ve işten arta kalan zamanlarımda kişisel projelerime (kısa animasyon film, motion graphic video art çalışmaları, illüstrasyon ve karikatür) devam etmekteyim.

Ne tür bir donanım kullanıyorsunuz?

Evde ekstradan 17 inç LG monitör bağladığım NVIDIA GeForce ekran kartlı Intel i5 işlemcili Lenovo laptop kullanıyorum. Western Digital harici sabit diskleri tercih ediyorum. Özellikle render’lar çok yer tutuğu için harici diske fazlasıyla ihtiyacım oluyor. Dijital ortamda animasyon ve çizim yapmak için Wacom Bamboo tablet kullanıyorum. Bunun dışında klasik animasyonda (celluloid - 2D) yaptığım için kağıt, kalem ve ışıklı masa kullanıyorum.

Ve ne tür bir yazılım?

Modelleme ve animasyon için özellikle Adobe Maya‘yı kullanıyorum. 3D Motion Graphic animasyonlar için daha çok Cinema 4D‘yi tercih ediyorum. Bunların dışında hepsi farklı amaçlar için olmakla beraber, After Effects, Photoshop, Adobe Premiere, Anime Studio programlarını da kullanıyorum. Celluloid animasyon yaparken line test almak için küçük ve basit bir program olan MonkeyJam‘den faydalanıyorum. Converter programı olarak, Freemake Video Converter işimi görüyor.

Çalışmalarımı İnternet’te Behance [1], Deviantart [2], Twitter [3], Facebook [4] ve Vimeo [5] sayfalarında yayınlıyorum.

Hayallerinizi süsleyen yazılım ve donanımı tarif eder misiniz?

Render alma kısmı işten en çok soğutan kısım oluyor aslında, kullandığım programda animasyon bittikten sonra anında gerçek zamanlı render alabilmek harika olurdu. Bu bahsettiğim teknoloji şu anda kullanılan ve geliştirilen bir teknoloji aslında. Bunu kullanabilmek çok iyi olurdu zira render’a harcadığınız zamanların toplamıyla tatile çıkabilirsiniz.


[1] https://www.behance.net/alperdurmaz
[2] http://alperdurmaz.deviantart.com/
[3] https://twitter.com/alprdurmaz
[4] https://www.facebook.com/durmazalper
[5] https://vimeo.com/alperdurmaz