Işık Önder

Işık Önder

Işık Önder | Bilgi ve Belge Yönetimi Uzmanı, Yazar, Araştırmacı

Editör tarafından 07.08.2013 tarihinde eklendi.

Kimsiniz ve ne işle meşgulsünüz?

İsmim Işık Önder. Sosyal medyada ise ismimi İngilizceye çevirdim: lightleader. :) 1981 Ankara doğumluyum. Ankara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Bilgi ve Belge Yönetimi yüksek lisans mezunuyum. Lisansım ise İşletme. 2007 yılından beri “E-Hayat… E-Kitap[1] isimli bir blogum var. Blogumda elektronik kitapla ilgili merak edilenlere, dijital yayıncılıkla ilgili bilgilere, ülkemizdeki ve dünyadaki gelişmeler ile çeşitli makalelerime yer veriyorum. Yaklaşık 12 yıldır alanımla doğrudan bir ilgisi olmasa da Kültür ve Turizm Bakanlığı’nda çalışıyorum. Ama şunu da belirtmeliyim, bu alanda araştırma yapma fikri Milli Kütüphane’de çalıştığım dönemde doğdu.

Teknolojiye olan merakım belki de çocukluğumuzdan gelen Game Boy’lar ve atarilerle başlamıştır ancak özellikle yüksek lisans eğitimimle birlikte perçinlendiği bir gerçek. Elektronik kitap konusu üzerine tez yazma fikriyle beraber, elektronik kitap okuyucu yazılımlar ve donanımlar ilgi alanım oluverdi. Başlangıçta (2005 yılında tez araştırmasına başladım) ülkemizde bu konudan hiç söz edilmezken hatta “elektronik kitap bizde tutmaz” seslerine eşlik eden karşıt düşünceler çoğunluktayken günümüzde (özellikle 2010 yılı Nisan ayında İdefix’in e-kitap satışına başlamasıyla birlikte) yayıncılar ve yazarlar hatta yavaş yavaş okuyucular elektronik kitaplarla ilgilenmeye başladı. Okuyucuların duygusal bağlılıkları devam ediyorsa da (kitabın kokusu, dokunmadan olmaz), elektronik kitapların sağladığı kolaylıklar nedeniyle (taşıma, depolama vs.) başta araştırmacılar, eğitimciler ve akademisyenler olmak üzere toplumun tüm kesimleri elektronik kitabı merak etmeye ve sıcak bakmaya başladı.

Elektronik kitap hakkında hazırladığım yüksek lisans tezimi bu yıl (2013) Mart ayında sadece akademik bir yayın olarak kalmaması için “Yeni Yüzyılın Kitabı Elektronik Kitap” adıyla kitaplaştırdım. Şimdi hemen ilk akla gelen soruya da cevap vereyim, “Neden elektronik kitapla ilgili bir kitabı kağıt kitap olarak çıkardın?”, elektronik kitap satın almayan ve e-kitaba sıcak bakmayanların veya e-kitap okuyacak donanıma sahip olmayanların da elektronik kitapla ilgili bilgisi olması için önce basılı olarak yayınladık, çok yakında da e-kitap olarak da İdefix’de satışa çıkıyor.

Bunlar dışında müzik dinlemekten, seyahat etmekten, fotoğraf çekmekten, farklı yerler keşfetmekten ve tatlı-pasta-kurabiye vs. yapmaktan hoşlanıyorum.

Ne tür bir donanım kullanıyorsunuz?

Teknolojiyi kölesi olmadan ancak fayda sağlayacak biçimde kullanmamız gerekli diye düşünüyorum. Fazla abartmamalı. Her donanımın bir amacı olduğu fikrindeyim.

İş yerinde masaüstü bilgisayar ve evde dizüstü bilgisayar kullanıyorum ama vazgeçilmezim taşınabilir sabit diskim. Her şeyim onda. Yedeklemem gerek :) Bunun dışında evde kullandığımız 2 TB, 1 TB, 500 GB ve 250 GB’lık dört adet sabit diskim daha var.

Telefon olarak iPhone 3G kullanıyorum. Ailemin ve arkadaşlarımın istekleri nedeniyle yurtdışından alınması veya güncellenmesi ihtiyacıyla elimden çok sayıda farklı modelde iPhone ve iPad geçti.

Elektronik kitapla ilgilenip de herhangi bir donanıma sahip olmamak ayıp olurdu herhalde. Üç adet e-kitap okuyucum var. İlk önce renkli, dokunmatik LCD’si (Liquid Crystal Display / Sıvı Kristal Ekran) bulunan Nook Color’u almıştım. Sonra e-kitap deyince elbette ki e-mürekkep teknolojisi akla gelmeli ve benim de bir tane olmalı dedim, Amazon Kindle 3 (şimdiki adıyla Kindle Keyboard) satın aldım. Son olarak da üniversitedeki hocam bana bir adet Sony PRS-600 hediye etti.

Kullanışlı bulduğum donanımların başında “all-in-one” (hepsi bir arada) yazıcılar geliyor. Yazıcı, tarayıcı, fotokopi ve faks özelliği bir arada bulunan ve hatta renkli çıktı alınabilen modelleri bence oldukça başarılı.

Netbook’lardansa tablet bilgisayarlar hem taşınabilirlik hem de görsellik açısından bana daha cazip geliyor. Sanırım şarj süreleri de daha uzun ve aynı anda birden fazla programla herhangi bir sıkıntı yaşamadan çalışabilmek de güzel.

Fotoğraf çekmekten hoşlanıyorum demiştim şimdilik profesyonel bir makinem yok, Samsung’un SL60 modeli eski de olsa işimi görüyor.

Ve ne tür bir yazılım?

Microsoft Office artık hayatımızda olmazsa olmaz programlardan; Outlook, Word, Excel, PowerPoint, Publisher sık kullandıklarım. İşyerinde iletişim kolaylığı sağladığı için Microsoft Lync kullanıyoruz. Internet Explorer yerine Google Chrome bana göre daha kullanışlı.

Fotoğraf ve resim düzenleyici olarak daha az yer kaplayan ve kullanışlı bulduğum PaintScape programını kullanıyorum. iPhone’u olup da iTunes kullanmamak da olmaz. iPhone’a iTunes kullanmadan dosya aktarmak için iPhone PC Suite programı da yine kolaylık sağlayıcı bir program.

Hem iPhone ve iPad için hem de büyük video dosyalarını farklı formatlara dönüştürebilmek için Handbrake isimli programı kullanıyorum. Video izlemek için çoğu zaman GOM Player, müzik ve çoğu zaman online radyo dinlemek için VLC media player kullandığım programlar.

Bir dönem RSS temelli Mobipocket adlı program üzerinden gazeteleri takip ediyordum. Bu program ayrıca e-kitap okuyucu bir yazılım. Adobe Reader yine sık kullandığım PDF okuyucu. Adobe Digital Edition ise bilgisayar üzerinden e-kitap okumak için ideal. İdefix’ten satın aldığınız e-kitapları da bu programla okuyabiliyorsunuz. Bir de yine şu anda pek kullanmadığım ama bir dönem hastası olduğum Microsoft Reader var. Microsoft’in e-kitap okuyucu yazılımı olan bu programla lit uzantılı e-kitapları okuyabiliyorsunuz. Merak edenler için İnternet’te oldukça fazla lit uzantılı e-kitap mevcut. Çok sık kullanmasam da Calibre isimli bir e-kitap dönüştürücü program var. Farklı biçimlerdeki e-kitapları dilediğiniz biçime dönüştürmeye yarıyor.

İşyerindeki virüs programımız sunucu tabanlı Microsoft Forefront Endpoint Protection, evde ise AVG kullanıyorum. Bir de bilgisayarı temizlemek için kullandığım aslında çok daha iyileri olmasına rağmen vazgeçemediğim CCleaner var.

Gmail, Hotmail, Yahoo adreslerim dışında iki de kurumsal olmak üzere toplam 5 e-posta adresim var. Facebook, Twitter, LinkedIn, Google+ ve Pinterest sık kullandığım sosyal medya araçları. Geçmişte sık kullandığım Myspace, Picasa ve Flickr üyeliklerim de hala duruyor. Skype özellikle yurtdışındaki tanıdıklarla konuşmak için cazip. Bir de ses kayıtlarını upload etmek için SoundCloud kullanıyorum. Unutmadan benim blogum da Google Blogger tabanlı.

Hayallerinizi süsleyen yazılım ve donanımı tarif eder misiniz?

Dünyada çok sayıda çalışma yapılıyor aslında yeni teknolojiler geliştirmek üzere. Prototipler üretiliyor. TED bu alanda çok başarılı çalışmalar yapıyor. Giyilebilen bilgisayarlar. Parmak uçlarınızla herhangi bir aygıta ihtiyaç duymadan yansıtmalar aracılığıyla bilgisayarda yapabildiğiniz her şeyi yapmanıza imkan sağlayan teknolojiler.

Hayal ettiğim ise telefon, sanal klavye ve projeksiyonun bir arada bulunduğu bir donanım. Bir de gelecekte özellikle iletişim araçları, SAR’ı daha düşük ve insan sağlığını tehdit etmeyen cihazlar olarak üretilmeli.


[1] http://rednos.blogspot.com/