Yiğit Ekim Demir

Yiğit Ekim Demir

Yiğit Ekim Demir | İçerik Yöneticisi (Tamindir.com), Editör, Yazar

Editör tarafından 07.03.2014 tarihinde eklendi.

Kimsiniz ve ne işle meşgulsünüz?

Merhabalar. Ben Yiğit Ekim Demir, şu anda CNT İnteraktif A.Ş. bünyesindeki Tamindir.com web sitesinde içerik yöneticisi olarak görevimi sürdürüyorum. Temel görev tanımımın yanında ihtiyaç duyulması halinde yabancı dil tercümeleri, müşterilerle ve partnerlerle ilişkiler gibi ufak tefek konularda da kısmen görev alabiliyorum. Kısacası bütün günüm öyle ya da böyle bir şeyler yazmakla geçiyor diyebilirim.

Ege Üniversitesi İşletme bölümünde okurken genellikle fuarcılık ve turizm sektöründeki işlerde günlük olarak çalışmayı tercih ettim. Aynı zamanda AIESEC öğrenci organizasyonunda üç sene aktif görev aldım ve bir yıl boyunca Litvanya’da ERASMUS öğrencisi olarak bulundum. ERASMUS sırasında serbest zamanlı olarak oradaki bir şirkete piyasa istihbaratı danışmanlığı da gerçekleştirdim. Ardından Ukrayna’da yaptığım iki aylık bir stajım da mevcut.

Okulum bittikten sonra 1,5 sene bir tekstil şirketinde uluslararası ilişkiler sorumlusuydum ancak askere gitmek için buradan ayrıldıktan ve beş ayın ardından geldikten sonra CNT İnteraktif’deki görevime başladım, hala da sürdürüyorum. Şimdilik adını vermeyeceğim kendime ait bir İnternet girişimim de mevcut, kalan vakitlerimde onunla ilgileniyor ya da serbest zamanlı olarak da müşterilerime makaleler yazıyorum.

Ne tür bir donanım kullanıyorsunuz?

Malum, İnternet dünyasında olduğum için, günde toplamda en az 10 saat başında olduğum iki bilgisayarım var. Bir tanesi iş yerimde duran dizüstü bilgisayarım, diğeri ise evde kullandığım high tower masaüstü canavarım. Bunların yanında bir tane de Samsung Galaxy S3 akıllı telefonum var. Şimdilik bir tablete gereklilik duymadığım için tablet kullanmıyorum.

Zira tablet veya büyük ekranlı akıllı telefonların birer üretim araçları olduğunu düşünmüyorum. Her ne kadar elde tabletle gezmek başkalarına meşgul adam imajı veriyor olsa da aslında bu cihazların sadece bir şeyleri takip etmek için olduğuna inanıyorum. Gün içerisinde sayfa sayfa yazı yazması gereken birinin, eski 15 inçlik CRT monitörlerden bile ufak bir ekranda ne kadar üretken olabileceğini siz düşünün.

Dolayısıyla nerede olursam olayım bilgisayarlarımın en sadık cihazlarım oldukları kesin. İşteyken dizüstü ekranı ve 22 inçlik bir fazladan ekran ile çalışıyorum ancak evimde iki adet 24 inçlik monitör kullanıyorum. Çift ekran olmadan çalışmak en azından benim için çok verimsiz. Kullandığım cihazların benim el tepkilerimden daha hızlı olması da gerekiyor. Bu nedenle iki bilgisayarımda da SSD bulunuyor. Kullandığım elektronik alet benim hareketlerimi takip etmekte zorlandığında canım çok sıkılıyor ve bu nedenle benden hızlı bir donanım kullanmayı her zaman tercih ediyorum.

Tüm gün yazı yazdığım için elbette klavye de çok önemli. Logitech G710+ mekanik oyuncu klavyesi hem evimde hem de iş yerimde bana büyük kolaylık sağlıyor, ki iş yerime oyuncu klavyesi aldırtmak da ayrı bir hikaye. Hem eli kolu yormayan, normal klavyeler gibi tuşları direnç göstermeyen hem de üzerine harf ışıklandırması ile kolay görünüm sağlayan yapısı nedeniyle bu klavye olmadan çalışırken kendimi düşünemiyorum.

LCD monitörler gözlerimi fazla yorduğu ve sulanma, kızarma, baş ağrısı gibi etkileri olduğu için bir adet de Gunnar MLG serisi bilgisayar gözlüğü kullanıyorum. Hem daha rahat okumak hem de gözü yormamak için sürekli ekrana bakanlara da önerebilirim.

Ve ne tür bir yazılım?

İş için veya kişisel İnternet gezintileri için Google Chrome, Chromium ve Yandex Browser’ın üçünü de aynı anda kullanıyorum. Hepsindeki sekmelerim hazır ve farklı olduğu için kendime ait ekran düzenini bu üç tane hızlı programla halledebiliyorum.

Ofis programları ihtiyacım için de Microsoft Office 2013 ya da Open Office kullanıyorum, bu konu biraz keyfime göre diyebilirim. Fakat son iki yıldır bilhassa Google Drive üzerindeki ofis araçları da vazgeçilmezlerim arasında oldu. Hem mobilden tüm belgelerime erişebilmek, hem de neyi nerede yedeklediğimi düşünüp durmamak, hem de kolayca paylaşmak için Google Drive’ı tercih ediyorum.

Ancak kişisel arşivlerin, çalışmalarım ve benzeri konular için Dropbox hesabımı kullanıyorum. Her şeyimi tek bir serviste toplamak pek mantıklı gelmediği için bunları kendime göre Dropbox ve Google Drive arasında bölüştürmüş haldeyim.

Skype, Facebook, Twitter, Google+, WhatsApp, LinkedIn, Pinterest, FourSquare, Vine, Yemeksepeti ve bilimum her kullanıcının mobil cihazlarında yer alan uygulamalar bende de mevcut. Bunları çok açıklamama gerek olmadığı malumunuz.

Standart mobil uygulamalara ek olarak resmi Google Analytics uygulaması da cihazımda bulunuyor. Böylece web sitelerimin ziyaretçi istatistiklerini de dilediğim gibi her yerden görüntüleyebiliyorum.

Mobilde oyun oynamayı pek de sevdiğim söylenemez fakat bilgisayarımda vakit buldukça ilgimi çeken oyunları kaçırmıyorum. Genellikle 8-10 civarı oyun her zaman yüklü olur ve RPG, strateji yahut FPS oyunlarını pek kaçırmam. Fakat son zamanlarda Hearthstone: Heroes of Warcraft ile kart oyunlarına da adım atmış oldum, biraz bağımlılık yaptığını itiraf etmem lazım.

Hayallerinizi süsleyen yazılım ve donanımı tarif eder misiniz?

Hayallerimi süsleyen donanım ve yazılım aslında bir arada tek bir üründe. Düşüncelerimi anında ve eksiksiz olarak aktarabilen ve mümkün olduğunca az şekilde fiziksel temasıma ihtiyaç duyan bir bilgisayar, olması gerektiğine inandığım ürünler arasında. El kol hareketleri, göz hareketleri gibi davranışlardan değil direkt olarak düşüncelerimden hareket edebilen bir cihazın varlığı tüm insanlığın gidişatını oldukça değiştirecektir. Tabii ki bu teknolojiyi bilgisayar dışı noktalarda da kullanmak mümkün.

Ben düşündükçe yazan, programları açan, kaydeden, kapanan, oyunlarda aksiyonlarda bulunan ve diğer tüm işlemleri de sadece zihnimdeki hareketlere göre hatasız olarak gerçekleştiren cihazların bizden çok uzak olmadığına ve en geç 100 sene içerisinde son halleriyle karşımıza çıkacağına inanıyorum.