Gina Trapani

Gina Trapani

Gina Trapani | Yazar, Blog Yazarı (Smarterware)

Editör tarafından 06.09.2014 tarihinde eklendi.
(20.02.2009 tarihli röportajın çevirisidir.)

Kimsiniz ve ne işle meşgulsünüz?

Ben Gina Trapani [1], blog [2] [3] yazarı ve web geliştiricisiyim. Çoğunlukla çevrimiçi çalışıyorum, ama bazen kitap [4] ya da dergi makaleleri gibi gerçek kağıt üstüne basılan şeyler de yayınlıyorum. Lifehacker.com‘u başlatan kişiyim.

Ne tür bir donanım kullanıyorsunuz?

İşimi halletmek için bir dizüstü ve bir masaüstü bilgisayar kullanıyorum: 15 inçlik MacBook Pro ve kendi topladığım bir PC [5]. İkisini de birkaç yıl önce indirimde aldığım geniş ekran monitöre bağladım. Yoldayken, çok özlediğim çılgın şekilli ergonomik klavyelerden ve alelade bir optik fare, ayrıca yedekleme için birkaç harici sabit disk sürücü ve iCurve dizüstü standı, bir de harikulade modüler ve ayarlanabilir IKEA Jerker masalardan -ki artık üretilmiyorlar- kullanıyorum. Daha yeni, iPhone‘dan Android çalıştıran HTC G1‘e geçiş yaptım, bunu dizüstünü oradan oraya taşırken sırtım ağrıdığında kullanıyorum.

Ve ne tür bir yazılım?

Yaşamımı yazılım üzerine yazarak kazandığım için, her zaman Mac ve Windows‘a aşina kalmam gerekiyor bu yüzden zamanımı ikisi arasında paylaştırıyorum. Bilgisayarımda XP, Vista ve Windows 7 beta‘yı çalıştırıyorum, ama esasen XP kullanıyorum, diğerlerine yazılım test etmek ve karşılaştırma yapmak için geçiş yapıyorum.  Mac’de Leopard çalıştırıyorum.

İşimin çoğunluğunu, işletim sisteminden bağımsız olarak, Firefox içinde çeşitli web uygulamaları kullanarak yapıyorum. Herhangi bir günde Firefox’umda Gmail, Google Reader, Google Calendar, WordPress kurulum, Google Docs ve Twitter sekmeleri açık olur.

Windows masaüstünde EditPlus‘da yazıyor ve düzeltmeler yapıyor; Digsby kullanarak chat yapıyor; fotoğraflarımı Picasa‘da düzenliyor; Firefox şişip yavaşladığında Google Chrome kullanıyor; sabit ve hareketli ekran görüntüsü almak için SnagIt ve Camtasia Studio kullanıyor; dosyalarımı harici bir sabit disk sürücüsüne yedeklemek için SyncBack Free‘den yararlanıyor ve komut satırı işlerini Cygwin ile hallediyorum.

Mac’de TextMate‘te kod yazıyor, Smultron‘da yazıyor, InstantShot! ile ekran görüntüleri alıyor, TextExpander ile tuş vuruşlarını kaydediyor, Time Machine ile yedek alıyor, Quicksilver ile masaüstümü temiz tutuyor ve uygulamalarla dosyaları çalıştırıyor ve takvimim ve yapacaklar listemi masaüstüne GeekTool ile iliştiriyorum. Komut satırında da, todo.txt görev listem ve Git kod depom üzerinde çalışırken, sunucuları başlatıp durdururken ve diğer komut satırlık işlerle uğraşırken oldukça vakit geçiriyorum.

Hem PC hem Mac kullandığım için çok platformlu yazılımları çok seviyorum ve her fırsatta onları kullanmayı tercih ediyorum ki bu sayede makineler arasında dosyaları taşıyabileyim. Bu düşünceyle, KeePass hiç hatırlayamadığım 8 düzine şifreyi saklıyor, Mozy dosyalarımı çevrimiçi olarak yedekliyor, Evernote notlarımı kaydediyor ve dizüstü bilgisayarım masamdayken ben klavye ve fareyi Mac ve PC arasında Synergy ile paylaştırıyorum.

Bunun çok karmaşık olduğunu düşünüyorsanız, haklısınız. Böyle bir düzeni her gün yazılımlar hakkında yazmayan insanlara tavsiye etmezdim.

Hayallerinizi süsleyen yazılım ve donanımı tarif eder misiniz?

İdeal bilgisayarım kendi kendini yükseltebilmeli yani en az bir terabaytlık sabit disk alanı ve 10 GB RAM ile başlayıp, organik olarak disk alanı ve belleği kendisi besleyip büyütebilmeli. Bu ideal bilgisayarı katlayıp, cüzdan boyutlarında getirip cebime koyabilmeliyim (Jetgiller’deki araba gibi), ancak film izlemek ya da beyaz tahta olarak kullanmak için açıp 50 inçlik dokunmatik ekrana da dönüştürebilmeliyim. Bu bilgisayarı arabamda 32 derece sıcaklıkta bıraksam bile serin kalabilmeli hatta arabayı benim için serin tutabilmeli. Bu aygıt çok az elektrik kullanmalı ve bir prizin 5 metre yakınında olduğumuzda kablosuz olarak bataryasını kendi kendine şarj edebilmeli. Bu bilgisayar kendinin yedeğini çevrimiçi olarak süper hızlı İnternet bağlantısıyla güvenli olarak alabilmeli  ve beni çok çalıştığım ya da yanlış şeyler üzerinde çalıştığım zaman nazikçe uyarabilmeli. Aklımı okuyabilmeli, “Bunu hatırlamam gerek” diye düşündüğümde başıboş fikirlerimi sabit diske geçirebilmeli. En sevdiğim yazılımların mükemmel yerel portlarını içeren, OS X kadar güzel  ve Windows kadar yaygın kullanılan bir işletim sistemi çalıştırmalı olmalı.

Ayarlayabilir miyiz dersiniz?


[1] http://ginatrapani.org/
[2] http://smarterware.org/
[3] http://scribbling.net/
[4] http://lifehackerbook.com/
[5] http://lifehacker.com/5151369/the-first+timers-guide-to-building-a-computer-from-scratch)