Erün Albayrak

Erün Albayrak

Erün Albayrak | Danışman, Stratejist, Girişimci, Yazar, Konuşmacı

Editör tarafından 06.07.2014 tarihinde eklendi.

Kimsiniz ve ne işle meşgulsünüz?

Kulağa kolay gelen ama cevaplanması en zor sorulardan biri bu. Çünkü, hayat ve insan devamlı bir değişim içerisinde. Ama, olabildiğince az değişkenli  “ben denklemi”ni elimden geldiğince özetlemeye çalışayım.

Endüstri Mühendisliği mezunuyum. Yüksek lisansımı Amerika’da Mühendislik İşletmesi üzerine yaptım. Okul, iş tecrübesi, çalışma hayatı derken yaklaşık 10 yıl Amerika’da kaldıktan sonra ülkem Kıbrıs’a temelli dönüş yaptım.

4 yıl kadar Kuzey Kıbrıs Turkcell’de Satış & Pazarlama ve İnsan Kaynakları bölümlerinde çalıştıktan sonra İnternet bazlı kendi eğitim ve danışmanlık işimi kurdum. Belirli konulardaki bilgi ve uzmanlığımı, gerek çevrimiçi gerekse de çevrimdışı ürün ve servisler olarak paketleyip girişimcilere, uzmanlara, iş sahiplerine ve ilgili konularda kendini geliştirmek, hayatına değişim getirmek isteyen kişilere sunuyorum.

Uzun bir süre bu işi küresel pazara yönelik İngilizce olarak yaptıktan sonra, son 1-2 yıldır Türkçe olarak da yapmaya başladım. Şu anda bu konuda hayata geçirdiğim 2 temel projem: OnlineKazancAkademisi.com ve KalemVideo.com. Diğerleri üzerinde de çalışıyorum.

Hayattaki tutkum değişim. Bir sistemi veya bir insanı bulunduğu noktadan alıp olmak istediği noktaya taşımak, o noktaya ulaşmasına yardım etmek ve bu değişime şahit olmak bana inanılmaz keyif veriyor. İşimi de tamamen bu amacı desteklemesi ve hayat değerlerimle örtüşmesi doğrultusunda konumlandırdım diyebilirim.

Ne tür bir donanım kullanıyorsunuz?

İşimin büyük bir bölümü İnternet bazlı olduğu için tabii ki İnternet benim için vazgeçilmez. Sistem olarak PC ve Mac arasında kalmış durumdayım. Ne PC fanatiğiyim ne de daha tam olarak Mac’e geçebildim.

Bilgisayar olarak, güçlü bir PC ve MacBook Pro kullanıyorum. Bir de küçük Asus netbook’um var. Tabii ki iPhone, iPad ve iPod vazgeçilmezlerimden.

İşim dolayısıyla PDF, ses ve video gibi çokluortam dosyaları hazırlıyorum. Bu yüzden, mikrofon, video kamera, teleprompter, ışık sistemi, vs. gibi donanımlar her zaman işimin bir parçası ve bunları sık sık kullanıyorum.

Bunlara ek olarak, bazı durumlarda, dijital eğitim videolarım için Bamboo Capture çizim tabletini de kullanıyorum.

Ve ne tür bir yazılım?

İşte bu soru çok zor, çünkü muhtemelen yaz yaz bitiremeyeceğim :)

Yazılım olarak MS Office (özellikle Word, Excel, PowerPoint ve OneNote), Adobe ürünleri (özellikle Photoshop ve InDesign), Camtasia, Sony Vegas Pro, HandBrake, Skype, Pamela for Skype, DropboxMindjet MindManager, Amazon S3, FileZilla, Audacity, Internet Download Manager, LastPass, WordPress, ESET NOD32, 7-Zip, Hangouts on Air, GoToWebinar, 3D tasarım programları ve şu anda buraya sığdırmamın zor olduğu birçok çevrimiçi iş ve İnternet pazarlama yazılımları kullanıyorum.

Bunlarla birlikte iTunes ile Facebook, Twitter, YouTube, vs. gibi sosyal medya kanallarını da kullanmaya çalışıyorum.

Hayallerinizi süsleyen yazılım ve donanımı tarif eder misiniz?

Hayallerimi süsleyen yazılım ve donanım çok basit aslında…

Hayal edemeyeceğim bir yazılım ve donanıma sahip olmak :)

Teknoloji hızla ilerliyor ve hayal ettiğimiz birçok şey zaten zamanla hayatımıza giriyor. Ama, genel anlamda şöyle bir hayalim var;

Güç, zaman, performans ve benzeri her şey teknoloji ile gelebilir. Teknolojinin hayatımıza getiremeyeceği tek şey “düşünmek, yaratmak ve karar vermek” yetisidir. O yüzden, insanların sadece beyin olarak kullanılacakları, geriye kalan birçok şeyin otomasyon, yazılım, donanım, vs. gibi teknolojik gelişimlerle halledilebileceği bir dünya hayal ediyorum.

İnsan olarak, düşünmek, yaratmak ve karar vermek bize has meziyetler. O yüzden, bence bu yetkinliklerimizi daha verimli kullanmaya odaklanmalıyız. Biz insanlar, bu süreç ve sistemleri kuralım, ama işin diğer tarafını teknoloji halletsin.

Bu şekilde, insanlar işlerinde çok yüksek tempoda 7/24 stres içinde çalışmak yerine, keyif aldıkları şeyleri yapmaya zaman ve imkan bulabilirler. Şu anda, insanoğlu olarak maalesef iş ve paranın tutsağı olmuş durumdayız. Halbuki para, yaşama amacımız değil, yaşama aracımız olmalı.

Şahsen ben, gece yarılarına kadar çalışan anne babalar değil, iş çıkışı gönül rahatlığı ile ailesiyle zaman geçirebilecek bir toplum görmek istiyorum. Kendinize, ailenize ve keyif aldığınız şeyleri yapmaya zaman bulamadıktan sonra, işinizin veya ne kadar kazandığınızın pek bir değeri kalmıyor aslında.

Bu yüzden, teknolojiyi akılcı kullanmak ve her zaman beyin, düşünce, yaratıcılık ve karar mekanizmalarımızı öne çıkarmak gerektiğine inanıyorum. Bunları kullanarak doğru sistemleri yaratırsak, çok büyük bir zaman ve enerji tasarrufu sağlayacağımızı düşünüyorum. Bunun sonucunda ise insanların kısacık hayatlarını doya doya yaşamaya daha çok enerji, zaman ve imkanları olacaktır.

Tam olarak beklediğiniz cevap bu muydu bilmiyorum, ama hep büyük fotoğrafa odaklanmayı seven biri olarak benim teknoloji konusundaki hayalim bu. Biraz uçuk gelmiş olabilir, ama adı üstünde; hayal :)

Hayallerin hedeflere, hedeflerin planlara, planların da gerçeklere dönüşmesi dileği ile…