Merve Gizem Oluş

Merve Gizem Oluş

Merve Gizem Oluş | Blog Yazarı, Grafik Tasarımcı

Editör tarafından 06.05.2013 tarihinde eklendi.

Kimsiniz ve ne işle meşgulsünüz?

İsmim Merve Gizem Oluş, sosyal medyada Balköpüğü olarak tanınıyorum. Blog yazarıyım, aynı zamanda grafik tasarımcıyım. Kendime ait Balköpüğü Tasarım adlı blogum [1] yaklaşık 2 yıldır var. Kendi yaşamımdan sevdiğim şeyleri, yaptıklarımı, beğendiklerimi, alışveriş deneyimlerimi ve hayata anlam katacak güzel fikirleri blogumda ve Facebook sayfamda yayınlıyorum. An itibariyle Facebook sayfam 265.000 kişiye ulaştı ve büyümeye devam ediyor. Benim işim kesinlikle sosyal medya. Onun dışında fotoğraf çekmeye bayılıyorum, bu konuda kesinlikle profesyonel değilim ancak fotoğraf çekerken çok mutlu oluyorum.

Ne tür bir donanım kullanıyorsunuz?

Kesinlikle masaüstü bilgisayar hastasıyım, dizüstü bilgisayar kullanmaktan nefret ediyorum. Telefonda ve tablette Apple düşkünü olsam da (herkes kızacak biliyorum) bilgisayarda işletim sistemi olarak 98’den bu yana Windows kullanıyorum ve inanılmaz mutluyum. Çocukluğumdan bu yana Windows kullandığım için bende hep nostaljik bir tarafı var, belki çok sevdiğim ve zamanında çok kurcaladığım için vazgeçemiyorum :)

Fotoğraflarımı Canon 600D ile çekiyorum. Yine nostalji sever biri olarak Fuji Instax Polaroid ve Diana F+ analog makinem var. Çizim yaparken iPad’imden ve Wacom Bamboo grafik tabletten yararlanıyorum.

Ve ne tür bir yazılım?

Tasarım işlerim için Adobe Creative Suite 6 kullanıyorum. Fotoğraf düzenlemelerini ve grafik çalışmalarını Photoshop ile yapıyorum. IllustratorFreehandCorel gibi vektörel programlardan nefret ediyorum ve Illustrator’da çok daha kolay yapabileceğim bir işi bile ısrarla Photoshop ile yapıyorum.

Blogum için başladığımdan beri Blogger‘ı kullanıyorum ancak iPad uygulamasından hiç memnun değilim. Paralel olarak GmailGtalk her zaman benimle. Tabi ki tarayıcım da ChromeMozilla Firefox‘u inanılmaz kullanışsız buluyorum.

Hayallerinizi süsleyen yazılım ve donanımı tarif eder misiniz?

Hayalim masaüstü bilgisayarımın cebe sığar hale gelmesi. Maillerimi bile telefondan okuyamıyorum, ne kadar acil olursa olsun, okusam da evde cevaplıyorum, öyle takıntılıyım. Mutlaka eve gidip kendi bilgisayarıma kurulup rahat rahat yapayım istiyorum her şeyi.

Bir de şarjı hiç bitmeyen akıllı telefon ve tablet istiyorum, bu sıralar en çok yakındığım şey iPhone şarjının evden çıkar çıkmaz bitiyor olması. Belki de hayalim şarjını bu kadar çabuk tüketecek kadar telefona bağımlı olmamak.


[1] http://www.balkopugutasarim.com/