Seth Kenlon

Seth Kenlon

Seth Kenlon | Yazar, Podcastçi, Multimedya Sanatçısı

Editör tarafından 06.04.2013 tarihinde eklendi.
(10.01.2013 tarihli röportajın çevirisidir.)

Kimsiniz ve ne işle meşgulsünüz?

Ben Seth Kenlon, nam-ı diğer Klaatu, yazar, multimedya sanatçısı ve ineğim. GNU World Order [1] adında bir teknoloji podcast’i ve Slackermedia [2] adında, sanatçılara ticari olmayan bir işletim sisteminde bir şeyler yaratabilmeleri konusunda  yardımcı olan bir site hazırlıyorum. Ayrıca yaptığım video ve film işlerinden ve bu konuda verdiğim destek hizmetinden de para kazanıyorum yani daha çok hareketli ve sabit imgeler konusunda çalışıyorum.

Ne tür bir donanım kullanıyorsunuz?

Donanımı kurcalamayı hep sevmişimdir o yüzden çöp kutularından toplayıp onardığım bilgisayarlar bolluğu içinde yüzüyorum.

Yazmak için 2001 model, 500 MHz PowerPC işlemcili, 128 MB belleği ve hiç bitmeyen bir yan sanayi bataryası olan  bir G3 iBook‘um var. Grafiklerle uğraşmayı pek sevmiyor gibi o yüzden Debian Linux kullanarak doğrudan metin konsolunu çalıştırıyorum.

Yapmam gereken multimedya işleri için Slackware Linux çalıştıran bir Lenovo dizüstü bilgisayarım var. Çift Pentium 4 işlemcili ve beni durmadan şaşırtan bir Intel Mobile 3000 HD grafik çipi ile 3 GB belleğe sahip. IBM‘in JFS dosya sisteminden faydalanan bir SSD’ye terfi ettiğimden beri her işim göz açıp kapayıncaya kadar olup bitiyor.

Ağır yük kaldırmak için 8 çekirdekli bir Intel i7 kasa topladım, 24 GB belleğe ve çok etkili, kütür kütür grafik işleyen bir Nvidia GeForce GTX 460 GPU’ya sahip. Böyle bir makinenin gerçek gücü elbette büyük “rendering” ve “compositing” işlerinde ortaya çıkıyor, ama müzik yapmak ve video kurgulamak da kuşkusuz görkemli bir deneyim. O da Slackware Linux çalıştırıyor.

Kişisel web sunucum Slackware Linux çalıştıran bir Raspberry Pi. Bu, enerji tüketimi açısından yenilmez 5 wattlık bir devre panosu.

Tableti veya telefonu olmayan insanlardan biriyim ben de. Apple Store‘un dışarısındaki bir çöp kutusunda bulduğum 3. nesil bir iPod‘um var. Sabit diskini ve bataryasını değiştirmek zorunda kaldım ayrıca dosyalarımı istediğim gibi yapılandırabilmek için üzerine Rockbox “firmware” kurdum.

Ve ne tür bir yazılım?

Çok yazıyorum ve neredeyse her zaman XLM‘de; bu yüzden nxml modunda Emacs kullanıyorum. Docbook şemasını kullanıyorum ve bunu xmlto ya da xsltproc ile işliyorum. Emacs’i senaryo yazmak, yapılacakları düzenlemek, web tasarımı ve kodlama  için de kullanıyorum.

Çok fazla ses işi de yaptığımı sanıyorum; bunun için eskiden kullandığım ticari DAW yazılımlarının yerini alan Qtractor‘ı kullanıyorum (hatta o kadar çok kullanıyorum ki kullanıcı el kitaplarını onlar için ben yazdım). Uğraştığım MIDI ve ses karışımı işleri için oldukça iyi iş çıkarıyor. Örneklemeler ve sentezlemeler için o an hangi ruh halinde olduğuma bağlı olarak her zaman farklı şeyler kullanıyorum. Sentezlemenin eğlenceli kısmı yeni oyuncakların ve ses yaratmanın yeni yollarının keşfinde yatıyor, o yüzden her fırsatım olduğunda yeni bir ses üreteci alıyor ve donanım tabanlı stüdyolarda çalışırken onu sentezleyicilere bağlıyorum ardından sesler efektlere, efektler başka efektlere dönüşüp duruyor. Aklımı başımdan alan ve beni bilgisayar dışında ilginç ve özgün sesler üretebilme amaçlı donanım kurcalama dünyasıyla tanıştırmış, Michael Johnsen tarafından verilen bir devre bükümü (circuit-bending) dersi almıştım, elektroniğin bu alanıyla o yüzden de uğraşıyorum.

Video kurgulama işlerini harikulade bir uygulama olan Kdenlive ile yapıyorum. İçine ne atarsanız atın bana mısın demiyor, hızlı ve kolayca düzenliyor, yolunuzu tıkamıyor ve müthiş esnek bir çıktı sistemi var. Anahtarlama (keying) ve basit maskeleme (masking) için hazır efektleri olduğu gibi eğri tabanlı inanılmaz bir renk düzeltme sistemi var.

Komplike “compositing” ve efekt işlerinde her zaman hazır ve nazır olan Blender‘a güveniyorum. O en çok 3 boyutlu modelleme ve animasyon yetenekleriyle tanınsa da düğüm tabanlı “compositing” özellikleri pazarın yalnızca en iyi birkaçında var.

Yazarken ve kodlama yaparken sürüm kontrolü için elbette git kullanıyorum. İnanılmaz bir araç. Başlıca kullandığım diğer yazılım da bir Unix kabuğu olan GNU Bash. Öğrenme eğrisi biraz dik ama yolunuzu öğrendiğinizde size verdiği güç inanılmaz.

Hayallerinizi süsleyen yazılm ve donanımı tarif eder misiniz?

Raspberry Pi gibi çok az güç tüketen bir dizüstü bilgisayar istiyorum bu sayede onu bütün gün şarj etmeme gerek kalmadan kullanabilirim, hatta güneş enerjisi ile bile çalışabilir. Daha sonra ses ve görüntü için canavar bir bilgisayara ihtiyacım olduğunda anahtarı çevirip tam güce çıkarabilir ve hayallerimin çalışma istasyonuna sahip olabilirim. Elbette bileşenlerini yükseltebilmek için bilgisayarın modüler olmasını da isterim.


[1] http://gnuworldorder.info/
[2] http://www.slackermedia.info/