Tevfik Uyar

Tevfik Uyar

Tevfik Uyar | Bilimci, Bilim Kurgu Yazarı, Yönetim Danışmanı, Girişimci

Editör tarafından 06.03.2015 tarihinde eklendi.

Kimsiniz ve ne işle meşgulsünüz?

Hayatımda yanıt vermekte zorlandığım sorulardan başlıcası ne işle meşgul olduğumdur; çünkü kendimi bildim bileli hiçbir zaman tek bir şeyle meşgul olmadım. Öğrenciyken çalışıyordum. Çalışırken yine “çalışıyorum”. Aslında hala da öğrenciyim, hem de birisi işletme doktorası birisi ise sosyoloji alanında geçerliliğini koruyor.

Formel olarak değerlendirirsek ben İTÜ mezunu bir uçak mühendisiyim, iş havacılığı (business jet) sektöründe kalite ve emniyet yöneticisi olarak çalışıyorum. İşletme yüksek lisansım var ve doktorasına devam ediyorum. Tez aşamasındayım. İstanbul Kültür Üniversitesi‘nde Havacılıkta Emniyet Yönetimi ve Havacılıkta İnsan Faktörleri (bir tür psikoloji dersi, ama daha çok insanın nasıl ve neden hata yaptığına, ne şekillerde havacılık kazalarına neden olduğuna odaklı bir ders) dersleri veriyorum.

Bu hayatın yanında bir de hobilerimden örülü, informel hayatım var. Açık Bilim‘in (acikbilim.com) kurucularındanım. Hem orada hem de Yalansavar‘da (yalansavar.org) yazıyorum. Bilim yazarlığımın yanı sıra bilimkurgu yazarlığım da var. İki adet kitabım, ödül almış öykülerim bulunuyor. “Astrolojinin Bilimle İmtihanı” adlı yeni bir araştırma / bilimsel eleştiri kitabımsa bu Mart’ta çıkmış olacak.

Hayallerimi gerçekleştirmek adına 2013 yılında Entropol Arge Ltd. Şti‘ni [1] kurdum. Bu şirket aracılığıyla yönetim, pazarlama ve yeni medya danışmanlığı veriyorum. Ayrıca ona bağlı Mağazaloji [2] adlı bir e-ticaret sitesi ve Entropol Kitap [3] adında bir çevrimiçi yayınevi olmak üzere iki adet girişim daha mevcut. Entropol Kitap, Türkiye’nin ilk “sadece çevrimiçi” yayınevi. Proje 2014 başında başlamış olsa da asıl atağımızı 2015’te yapacağız. Özellikle bilimkurgu gibi ülkemizde yetim kalmış türlere odaklanıyoruz. İlk kitabımızı geçen yıl yayımlamıştık. İkinci kitabımız Şubat başında yayımlandı ve üçüncü kitap sırada. Mağazaloji ise bilimseverlere yönelik hediyelik ürünler içeren bir e-ticaret mağazası.

Kimsiniz sorusunu sona bıraktım; zira yukarıda saydıklarımı neden yaptığım ya da neden bunları yaptığım sorularının yanıtları kim olduğumu anlatıyor. Türkiye’de bilimin sevilmesi, eleştirel düşünmenin yaygınlaşması için mücadele veren bir bireyim. Ülkemin küresel bilgi ağına entegre olmasını, geleceği vaktinde yakalamasını ve demokratik, çağdaş bir ülke olmasını istiyorum. Gelecekle ilgilenmeyi, geleceğe yatırım yapmayı seviyorum. Dünya o kadar hızlı değişiyor ki bugünle ilgilenmek bayat bir uğraş.

Ne tür bir donanım kullanıyorsunuz?

Doğru tercih mi yaptım şimdilik bilmiyorum ama telefonum Sony Xperia Z3. Tercih etmedeki öncelikli nedenlerim şarj dayanımı, suya karşı korunaklı olması ve kamerasıydı. iPhone‘u yazılım güncellemeleri sonrasındaki yavaşlamasından ötürü terk etmiştim; fakat şu an, iOS‘un daha güvenli bir yazılım olduğunu anladığım için bu karardan biraz pişmanlık duyuyorum.

Tabletim Samsung Tab 3. Sadece PDF kitapları okumada kullandığım için ucuz olması yeterliydi. Kalemle yazma fikrine alışamıyorum hala; o yüzden de Note serisini tercih etmemiştim. Öncesinde Google Nexus almış ve severek kullanıyordum. Arabam soyulunca Packard Bell netbook’umla beraber bu da hırsızların geline geçti. Daha evvelinde de Kindle Fire kullanıyordum ancak ona bir türlü ısınamadım. Bazı açılardan epey yetersiz geldi.

Bilgisayarımsa Lenovo Z510. Beni cezbeden metal kasası, kendi fanını temizleme özelliği (Daha önce kullandığım iki Asus’un ikisinde de fan sıkıntı yaratmıştı bende) ve pil dayanımı oldu. Neden bilmiyorum, her iki Asus bilgisayarımın CD-Rom’ları daha altıncı ayda bozuldular. Bilgisayarı çok sık ve bağımlı derecesinde kullandığım için servisine hiç göndermedim. Hep idare ettim. Lenovo’dan şu ana dek çok memnun kaldığımı söyleyebilirim.

Kindle en beğendiğim donanım ama çok sık kullandığım söylenemez. Tabletimi yanımda daha çok taşıdığım için e-kitap okurken daha çok onu tercih ediyorum. Akademik makaleler genelde PDF oluyor ve Kindle 4’te PDF sıkıntı yaratıyor.

Yer kaplamayan, ucuz yazıcıları seviyorum (Canon MP250), zira daha ileri hizmeti dijital baskı merkezlerinden alabiliyorum zaten. Wacom Bamboo çizim tabletim ve USB bağlantısı olan bir Yamaha orgum var.

Ve ne tür bir yazılım?

Bilgisayarımda Windows 8 var. Linux‘e geçmek isteyip geçemeyenlerdenim. 1996 yılında Dos 6.1 ve Windows 3.1 ile başlayan Microsoft serüvenim kesintisiz devam ediyor.

Adobe programları benim elim ayağım. Photoshop ve Indesign‘a muhtacım, Illustrator‘u becerdiğimde seveceğim, Premier‘e matrak bir şeyler yapmak istediğim zaman ihtiyaç duyuyorum. Google Drive benim mobil olmamı sağlıyor. Her an nerede olursam olayım, İnternet’e bağlanabildiğim sürece benim için ofis oluyor bu sayede. Ses işleme için en iyisi ve kolayı Audacity.

Akıllı cihaz uygulamalarına gelirsek: Turbo Scanner adlı uygulamayla tarayıcıya ihtiyaç duymuyorum. Moon+ Reader bana göre en iyi e-kitap ve belge okuyucu. Google Play Reader da başarılı ama PDF’te değil. Gizli bilgilerinizi çalmayacak tek borsa uygulaması Borsa v2. Diğer tüm borsa izleme programları sizden tonla izinler istiyor. Yandex Navi insanı navigasyon cihazı almaktan kurtaran bir uygulama. Pocket ve Evernote‘dan vazgeçmek olası değil. Adı sadece Cetvel olan bir uygulama kalibre bir şekilde cep telefonu ekranınızı cetvele çevirebiliyor.

Web tasarımı için konuşacak olursak; WordPress, başka hiçbir CMS’ye ihtiyaç duyurmayacak kadar yetkin bir içerik yönetim sistemi. Themeforest aracılığıyla da binlerce premium temaya ulaşmak mümkün. Web alanıma erişmek için Mozilla Firefox eklentisi olan FireFTP kullanıyorum.

Oyunlardan bahsedecek olursak: Civilization vazgeçilmezlerimdendir fakat çok vaktimi çaldığı için hayatımın belli dönemlerinde kurup yeniden kaldırıyorum. Transport Tycoon açık kaynak olduğundan beri müthiş ilerledi. On beş yıldır oynuyorum diyebilirim. Başka da bir oyun oynamıyorum galiba. Her türlü Tycoon ilgimi çekiyor yine de.

Haber kaynağım büyük ölçüde Twitter. Haber portalı olarak T24‘ü tercih ediyorum.

Hayallerinizi süsleyen yazılım ve donanımı tarif eder misiniz?

Donanıma verdiğim değer, hayatımı ne kadar kolaylaştırdığı ve bu sırada ne kadar bakım-onarım gerektirdiği ile ilgili. Servis ağı çok iyi bir şirket beni ilgilendirmiyor. Bana göre ürün zaten robust ve kararlı olmalı, servis gerektirmemeli. Bu konuda başka dileğim yok, hayatımızı daha da kolaylaştırması dışında.

Yazılım tarafında ise gizlilik şu sıralar en büyük kaygım. Big Data olayına sıcak baksam da insanların bilinçsizce verdikleri Data’ya değil. Örneğin Yandex Navi için konumumu paylaşmak elzem. Sürekli olarak konumumu ölçerek, ben onu kullanmadığım zaman dahi verimi aldığını, ancak bu sayede İstanbul’un herhangi bir noktasındaki trafik durumunu ölçebildiğini bildiğimden mecburen müsaade ediyorum. Ancak verilerimizin CRM amaçlı satılması ya da kullanılması fikri beni deli ediyor. Benim hangi mevsimlerde melankolik olduğum konusunda fikrim yok, ama Youtube‘un ya da Spottify‘ın var.

Digiturk‘ten ve Turkcell‘den nefret ediyorum. Mesaj ve telefonla sürekli olarak taciz ediyorlar. Daha evvel Samsung’da çalışan mesaj ve arama engelleyici uygulamalar her nedense Sony Xperia’da çalışmadığı için iyice muzdarip oldum. Her defasında arayan görevliyle ya da sosyal medya uzmanlarıyla tartışıyorum. Bana göre modern çağın kapıdan pazarlamacıları bu tip şirketler ve telefon sapıklığı ilave edilmiş haldeler.

Bir gün konteynerden kendi evimi inşa etme hayallerim var. Planlarını hazırlamaya başladım bile. O ev gerçek anlamda akıllı ev olsun istiyorum. Hem akıllı, hem de çevreci. Ayrıca bir gün “yeşil karavan” imal etmek istiyorum. Bunun için de bir takım hazırlıklarım var. Bu karavan çevreyi kirletmeyecek, enerji ihtiyacını yenilenebilir kaynaklardan karşılayacak.

Bir de mümkünse kesilmeyen bir Vodafone hattı istiyorum. Telefon değiştirdiğimden beri (Xperia) ciddi sıkıntılar yaşıyorum. Muhtemelen Xperia şarj avantajı elde etmek için anteni zayıflatmış. Bu da Türkiye’de bazı mahalle ve noktalarda sıkıntıya neden oluyor. Ama bu benim tahminim. Telefona has bir arıza olup olmadığını anlamam için aynı noktalarda başka bir Vodafone’lu Xperia ile kontrollü deney yapmam gerekecek.

İlla ki havacılıktan bahsedecek olursam: Aerodinamik yöntemlerle havada kalmak çok sıkıcı. Teorik fizikçilerden yer çekimini başka türlü yenmenin yollarını bulmalarını bekliyorum artık.


[1] http://www.entropol.com/
[2] http://www.magazoloji.com/
[3] http://www.entropolkitap.com/