Jona Bechtolt

Jona Bechtolt

Jona Bechtolt | YACHT Grubunun Yarısı

Editör tarafından 06.01.2013 tarihinde eklendi.
(09.01.2009 tarihli röportajın çevirisidir.)

Kimsiniz ve ne işle meşgulsünüz?

İsmim Jona Bechtolt [1] ve ben aydınlık ve karanlıktan oluşuyorum. Kişiliğim ve bilgisayarlarım arasında titreşimler taşıyorum. Bedenim Amerika Birleşik Devletleri’nin Pasifik Kuzeybatısı’nda ikamet ederken İnternet aracılığıyla evrenselim.

Ne tür bir donanım kullanıyorsunuz?

İki bilgisayarım var – iPhone‘u da sayarsanız ki saymalısınız, üç. İlki, EL Paso Texas’ta yaşayan hafif terli ve ağzından nefes alıp veren, bu bilgisayarı iki kez parçalayıp toplamış bir adamdan aldığım 24 inç alüminyum bir iMac. Bu bilgisayarı evde olduğum zamanlarda kullanıyorum ve aslında aldığımdan beri pek sık kullanıldığım söylenemez. Kullandığım diğer bilgisayarsa, yeni bir alttan aydınlatmalı klavyeli alüminyum Macbook. Şu ana kadar sahip olduklarım arasında en sevdiğim dizüstü bilgisayarım bu ki ben Apple‘ın orijinal beyaz G3 iBook‘undan beri çıkardığı tüm küçük boyutlu bilgisayarları almışımdır. Bunlara, 12 inçlik Powerbook G4, yine 12 inçlik iBook G4, orijinal Core Duo işlemcili beyaz bir Macbook, yenilenmiş bir Macbook Air ve son olarak Penryn işlemcili siyah bir Macbook da dahil.

Video ve fotoğraf dökümantasyonu için son dört yıldır point-and-shoot (bas-çek) Canon kameraları kullanıyorum. Şu anda bir PowerShot SD1000‘im var. Bu küçük kameraların, tur videoları ve benzeri çekimleri yaparken ortaya çıkardıkları video kalitelerini her zaman beğenmişimdir. Bu en yeni modeli ise şekil ve boyut olarak favorim.

Ve ne tür bir yazılım?

Müzik yaparken Ableton Live 7 ile birlikte Smartelectronix‘in değişik geliştiricilerinin hazırladığı ücretsiz AU ve VST eklentilerini kullanıyorum. Live’ı kullanmaya başladığımdan beri mda eklentilerini de kullanıyorum. Korsan olarak edindiğim Audio Damage eklentilerini bayağı seviyorum. Üzgünüm gençler! Gerçi bir süre önce bir tanesini satın almıştım sanki? Bazen belirli “soft-synth”ler veya uzun süre önce indirdiğim klavye sampleları için Reason 4‘ü kullanıyorum. Reason’ı da çaldım tabii. Eskiden “stereo editing” ve “mastering için Peak kullanıyordum fakat crack bulabilmek gitgide zorlaştı. “Magic” üzerine çalışırken bendeki kırılmış Live versiyonu da kitlendi ve en sonunda mecburen bir tane satın aldım.

Bütün bu illegal faaliyetler beni kötü bir insan yapar mı?

Video için Final Cut Pro, Apple Motion, Adobe Flash, Photoshop ve Illustrator;

Web sitesi tasarlarken Photoshop, Coda ve Transmit;

Baskı ve çıktılar için Adobe Illustrator, Photoshop ve InDesign;

“Dosya” indirmek için Unison, Transmission, binsearch ve PizzaTorrent kullanıyorum.

Hayallerinizi süsleyen yazılm ve donanımı tarif eder misiniz?

Ooo, çok esaslı bir soru bu. Hayallerimin donanımına zaten sahip miyim yoksa? Ben son tüketiciye sunulan bilgisayarları seviyorum. Zannetmiyorum ki 30 inç Cinema Display ve dört çekirdekli bir Mac Pro bana gerekli olsun. Fakat, daha iyi bir masa ve sandalyeyi çok isterim. Arkadaşım Flint kendisi için çok güzel mobilyalar imal ediyor. Dev tekerlekleri olan bir masayı, bir çeşit kablo yönetim sistemini ve her şeyin her zaman fişe takılı ve kullanıma hazır olmasını çok isterdim. Aynısı ses ekipmanı için de geçerli; her lazım olduğunda mikrofonumu oradan oraya taşımak yerine keşke her şey birbirine bağlı ve her an kaydedilmeye hazır halde olsa.

Sorduğunuz için teşekkürler!


[1] http://teamyacht.com/