Kamer Çelenk

Kamer Çelenk

Kamer Çelenk | Oyuncu (Bahtı Kara, Yangın Var)

Editör tarafından 05.12.2014 tarihinde eklendi.

Kimsiniz ve ne işle meşgulsünüz?

19 Ocak 1992’de, Artvin, Arhavi’de, fırtınalı, elektriklerin kesik ve yerde bir buçuk metre karın olduğu bir gün dünyaya gelmişim. Babam kimliğimi hemen çıkartmış ve kimliği anneme uzatırken “Al, ilerde meşhur olursa ismini değiştirmesine gerek yok, çok güzel bir isim verdik oğlumuza.” demiş. Bu oyunculukta beni en çok yüreklendiren olaydır.

Çocukluğumdan beri okul tiyatrolarında yer alıyorum. Bir buçuk yaşında annemin beni manken olarak podyuma çıkarmışlığı bile var. İlkokul 8. sınıfta oynadığım Zülfo Ağa karakteri beni çok etkiledi. Oyun bittikten sonra bizi 400 kişinin ayakta alkışlaması, oyunumun beğenilmesi ve ertesi gün sokakta gören herkesin beni tebrik etmesi o yaşta bana çok iyi geldi.

Babamızı 2003 senesinde kaybettik ve 2006’da ailece Ankara’ ya yerleştik. Liseye burada başladım ve okuduğum okulda katıldığım Ankara Liselerarası İcat Yarışması‘nda Otomatik Tahta Silme Projesi ile birinci oldum.

Lise 2. sınıfa Kocaeli, Hereke’de devam ettim. Okulun tiyatro kulübünde ve bir çok başka tiyatroda hem oyuncu, hem yönetmen olarak yer aldım.

2008 senesi birkaç dizide bölüm oyunculuğu yaptıktan sonra Bahtı Kara‘da (sinema filmi) Burak karakterini canlandırdım. Bu filmle 4. Bursa İpek Yolu Film Festivali‘nde En İyi Film, En İyi Senaryo ve En İyi Erkek Oyuncu ödülünü aldık. Film ayrıca yurt dışında bir çok film festivalinde gösterildi. Yangın Var‘da (sinema filmi) oynadıktan sonra Ankara’ ya tekrar yerleştim ve bir sene burada kaldım.

Ardından tekrar Kocaeli’ne gelerek bir buçuk yıl burada bazı mağazalarda çalıştım ve artık oyunculuğa geri dönme vaktinin geldiğini düşünüp İstanbul’a geldim. Ocak 2014’ten beri İstanbul’dayım ve Yeşim Ceren Bozoğlu’nun Atölye 1314‘de [1] eğitim alıyorum. Bir yandan da yazıp, oynayıp, yönettiğim kısa filmlerimi izleyip hatalarımı kontrol ediyor ve kendimi geliştiriyorum.

Ne tür bir donanım kullanıyorsunuz?

Evimize “Apple Home” diyoruz. Görebileceğiniz bütün teknolojik aletler Apple. Benim bilgisayarım evdeki en yavaş olanı: Mac mini. 2.5 GHz Intel Core i5 işlemcisi, 4 GB DDR3 RAM’i, 500 GB sabit diski var. Şimdilik idare ediyorum.

50 Mbit/s hızındaki İnternet bağlantımızı Uydunet sağlıyor. İzmit’teki evimde Turkcell Fiber İnternet var ama İstanbul’da evimin bulunduğu semte hat çekilmediği için şimdilik bununla yetiniyorum. Turkcell Fiber’den oldukça memnunum.

Ses sistemi olarak Behringer XENYX 802 mikser, KRK VXT6 referans monitörlerini kullanıyorum. Ağabeyim ve ev arkadaşım müzisyen oldukları için KRK’lar, Focal‘ler, Yamaha‘lar, Nord‘lar ve müzikle ilgili diğer aletler evden hiç eksik olmuyor. Aslında böyle bir ağabeyim ve ev arkadaşım olduğu için çok şanslıyım diyebilirim. Keyboard’lar hariç her  şeyi bende kullanıyorum.

Çektiğim kısa filmlerin montajını ev arkadaşım Çağlar Kocatepe’nin bilgisayarında yapıyorum. Onun bilgisayarının özellikleri ise şöyle: 2.3 GHz Intel Core i7 işlemci, 16 GB DDR3 RAM, NVIDIA GeForce GT 620M 512 MB Ekran Kartı, 1 TB SSD, 3 TB kapasiteli AirPort Time Capsule, ekranı ise Apple Thunderbolt Display (27 inç). Benim Mac mini buna göre yavaş olduğu için Final Cut Pro X dahil kullandığım diğer kurgu programlarını çoğunlukla bunda kullanıyorum.

Ve ne tür bir yazılım?

Kısa filmlerin kurgusu için Final Cut Pro X kullanıyorum. Aldığım birkaç eklenti ile beraber şimdilik işimi görüyor. Bazen de iMovie kullanıyorum. iMovie’nin Final Cut Pro X’e göre kullanımı biraz daha kolay olduğu için basit işlerimde genellikle iMovie kullanıyorum.

Kısa filmlerin müziklerini yapmak için Nord Stage ve Nord Wave‘i Apollo Twin ile bilgisayara bağlıyorum. Ardından Logic Pro X‘te alt yapı çalmaya çalışıyorum, evet çalmaya çalışıyorum çünkü müzikle aram pek iyi olmadığı için sadece müziğin formatı şöyle olsun diyorum, geri kalan her şeyi ağabeyim Miraç Çelenk’e bırakıyorum.

Telefon olarak Samsung Note 2 GT-N7100 kullanıyorum. Android işletim sistemi kurulu ve ben hala 4.1.2 sürümünü kullanıyorum. Bir arkadaşım yanlış hatırlamıyorsam root denen bir sistem aracılığı ile farklı bir işletim sistemi attı, o yüzden güncelleyemiyorum. Pek şikayetçi değilim, gayet iyi çalışıyor. Gerçekten severek aldığım bir telefon ve hala kullanmaktayım.

Whatsapp sanırım hayatımın bir parçası oldu. Instagram‘a DM eklemeleri pek hoşuma gitmedi. Snapchat‘i kullanırken çok eğleniyorum. Resmen kısa film gibi, çekiyorsun atıyorsun izliyorlar ve belli bir sürede oluyor bu. İstediğin zaman Snapchat üzerinden görüntülü de konuşabiliyorsun. Tango‘yu çok kullanıyordum ama ne zaman tanımadığım insanlar beni bulup eklemeye başladılar, o zamandan beri kullanmıyorum.

Oyun olarak Battle Command‘ı çok sevdim hatta para yatırmışlığım bile var. Grafikleri ve ilerleme tarzı gayet hoştu. Oyun beni 6 ay kadar kendine bağladı ama bıraktım.

Hayallerinizi süsleyen yazılım ve donanımı tarif eder misiniz?

Aslında bizlerin hayallerini süsleyen yazılım ve donanımı şu an belli insanlar kullanıyor diye düşünüyorum. Bizlere yavaş yavaş veriliyor bu teknolojiler. Bize iPhone 6 ve iPhone 6 Plus‘ı sunanlar bence iPhone 15 teknolojisi kullanıyor ki bunları yapabiliyor gibi geliyor.

Benim hayalimdeki yazılım, telefondan arabanın kontrol edilebilmesini sağlamalı. Arabanın kaputuna kamera yerleştirip manzara için bölüm bölüm görüntü almasını, kısa filmler çekmesini de çok isterim.

Asıl hayalim ise sadece tek bir aletten ibaret. 3D yazıcı gibi ama daha donanımlı bir şey. Kafamdan geçen şeyleri onayladıktan sonra onu yapmasını bir anlamda icat etmesini istiyorum. Şahsen o yazıcının beni uzaya götürüp getirecek bir uzay mekiği yapmasını isterim ve bunu da dakikalar içinde yapabilmesini. Teknolojinin son noktası bu olur herhalde. Kötü niyetli kullanım olasılığı olduğu için böyle teknolojilerin geliştirileceğini pek tahmin etmiyorum.

Ayrıca Google Glass sonrasında televizyonların ve bilgisayarların ortadan kalkacağı korkusu var içimde. Umarım korktuğum gibi olmaz.

Dileğim ilerleyen teknolojiye ayak uydurabilmek. Size ve ekibinize teşekkür ediyorum.

Sevgiler.


[1] http://oyunculukatolyesi.com/