Aziz Saltık

Aziz Saltık

Aziz Saltık | Yönetici, Makine Mühendisi, Dalgıç, Fotoğrafçı

Editör tarafından 05.10.2013 tarihinde eklendi.

Kimsiniz ve ne işle meşgulsünüz?

Aziz Saltık, Makine Mühendisiyim. Özel bir şirkette yöneticiyim, 10 yıldan uzun bir süredir scuba dalış yapıyorum ve uzun bir süredir sualtı fotoğrafçılığı ile ilgileniyorum. azizsaltik.com/blog adresinde sualtı fotoğrafçılığı, deniz biyolojisi ve seyahatlerimi anlattığım bir blogum var. 2010 yılında sualtı fotoğrafçılığı ve seyahat anılarından oluşan Kıpırdama Çekiyorum isimli kitabı yayınladım, ayrıca kolektif bir öykü kitabında da bir öyküm yayınlandı. Ulusal yarışmalara da sıklıkla olmasa da katılmaya çalışıyorum. 2013 yılında Rezan Has Müzesi‘nde gerçekleşen Sualtı’na Işık Tutanlar - Türkiye’de Sualtı Fotoğrafçılığının 60 yılı isimli sualtı fotoğraf sergisine katıldım.

Ne tür bir donanım kullanıyorsunuz?

Uzun zamandır Nikon kamera ve lenslerini Sea&Sea sualtı kabinleri ve flaşlarıyla sualtında kullanıyorum. Daha önce farklı gövdeler kullanmama rağmen son 3 senedir Nikon D300 gövde ve MDX-D300 sualtı kabinini YS110α flaşlarıyla kullanmaktayım. Sea&Sea kabinlerini tercih etmemin sebebi, sağlamlık ve güven. Her 10 metre derinlikle basıncın 1 atm arttığı sualtında 30-40 metre derinlerde ekipmanınızı emanet edebilmeniz için son derece sağlam bir sualtı kabini gerekli. Sea&Sea MDX-D300 mono blok alüminyum gövdesi ve kolay kullanılan kontrolleri ile sadece tüm kamera fonksiyonlarına erişmemi sağlamıyor aynı zamanda son derece güvenli.

Ayrıca GoPro Hero 3 Silver Edition 2 adet kamerayı da yine 2 adet Ikelite Pro V8 – Video Lite ile video çekimi için kullanıyorum. GoPro kameralarını basit ve görece olarak ucuz olmaları sebebiyle tercih ediyorum.

Ortalama bir dalış seyahatinde her dalışta 100-150 kare fotoğraf çektiğim düşünülürse her seyahat yaklaşık 3000-4000 kare fotoğraf ve video hariç 80-100 GB veri anlamına geliyor. Seyahatlerde görüntüleri aktarmak ve işlemek için 11 inç ekranlı bir Macbook Air kullanı- yorum, 256 GB OWC bir SSD’ye sahip bu cihazın yanı sıra yedekleme için 1 TB kapasiteli bir WD sabit disk sürekli yanımda bulunuyor.

Ve ne tür bir yazılım?

Görüntü işlemek için ise Adobe Photoshop Elements 11 ve Adobe Premiere Elements 11 kullanıyorum. İşletim sistemim de Mountain Lion. Seyahat dönüşlerinde görüntülerin arşivlenmesi, etiketlenip sınıflanması için de bir iMac kullanmaktayım. Fotoğraflarım kitap projeleri dışında kendi İnternet sitemde [1] görülebilir, video çekimlerimi de blogumda ve Vimeo‘da paylaşıyorum. Fotoğraf konusunda pek çok şeyin paylaşıp tartışarak öğrenilebileceğine inanıyorum.

Hayallerinizi süsleyen yazılım ve donanımı tarif eder misiniz?

Hayalim daha ucuz ve daha hafif ekipmanlar kullanabilmek. Güvenlik ve kaliteden ödün vermeden sualtı kabin ve flaşlarının ve diğer yardımcı donanımların hem hafiflemesini hem de ucuzlamasını istiyorum. Hafiflik seyahatler sırasında yaşadığımız fazla bagaj sendromundan kurtulma ve hareket kabiliyetinin artması için gerekli. Ucuzluk ise bambaşka bir konu, ortalama bir sualtı sisteminin maliyetinin halihazırda 5000-7000 amerikan doları arasında olduğunu düşünürsek, GoPro ile video alanında gerçekleşen devrimin fotoğraf makineleri için de hayata geçmesini diliyorum. Sadece sualtı fotoğrafı çekmek için dünyanın bir ucuna 20-30 saat seyahat ederek yaptığınız bir gezide ekipmanlarınızın yeterliği, kalitesi ve hafifliği çok önemli.


[1] http://azizsaltik.com/