Berat Pekmezci

Berat Pekmezci

Berat Pekmezci | İllüstratör, Tasarımcı, Grafiker, Art Direktör

Editör tarafından 05.08.2014 tarihinde eklendi.

Kimsiniz ve ne işle meşgulsünüz?

Berat Pekmezci, illüstratör ve tasarımcıyım. Marmara Üniversitesi grafik mezunuyum. Şu an bir reklam ajansında art direktör olarak çalışıyorum ve serbest olarak da illüstrasyon & çizgi roman çalışmaları yapıyorum. Geçtiğimiz ay yazar Levent Cantek ile hazırladığımız Emanet Şehir grafik romanı İletişim Yayınları’ndan çıktı.

Ne tür bir donanım kullanıyorsunuz?

Çalışmalarım için MacBook Pro 17 inç, Wacom Intuos 4 çizim tableti ve tabii ki defter kalem kullanıyorum. Kitap, dizi, film gibi eğlence ihtiyaçları için iPad Air kullanıyorum.

Ve ne tür bir yazılım?

Yazılım olarak Photoshop CS6 ve Illustrator CS6 kullanıyorum. Çizimlerimi Photoshop’ta yapıyorum. Gerçekçi çizime yakın sonuç almak için Photoshop’ta hazır fırçaların yanında çizim için özel geliştirilen fırça setleri de kullanıyorum.

Çalışmalarımı Behance, Twitter, Instagram ve Tumblr gibi sitelerdeki hesaplarımda yayınlıyorum. Paylaşımların ve arayüz tasarımının kolaylığı nedeniyle kişisel sayfam beratpekmezci.com‘u Tumblr tabanlı olarak kullanıyorum.

Hayallerinizi süsleyen yazılım ve donanımı tarif eder misiniz?

Yeni çıkan Cintiq Companion ile çalışmak isterdim. Teorik olarak her çizerin hayalindeki cihazı ürettiler ama kullanım olarak tecrübe etmeden bir şey diyemem.