Lalehan Çam

Lalehan Çam

Lalehan Çam | Blog Yazarı, Ressam

Editör tarafından 05.01.2015 tarihinde eklendi.

Kimsiniz ve ne işle meşgulsünüz?

Merhabalar ben Lalehan Çam. Kocaeli’nde yaşıyorum.

2008 yılında açtığım “Malla[1] blogunun sahibi ve yazarıyım. Sanat okulu ve ardından Turizm - Otelcilik okudum.

2 yetişkin çocuk annesiyim. Kızım sistem mühendisi, oğlum Güzel Sanatlar Akademisi mezunu fotoğrafçı-bisikletli gezgin, blogger. Blog adresi aşağıda [2].

Her zaman “Öyle bir uğraşım olsun ki, onunla uğraşırken hiçbir şey umurumda olmasın.” derken blog yazarı oldum ve bu uğraşı çok sevdim. Blogum olmazsa olmazım oldu diyebilirim. Kendin yap projeler, dekorasyon, moda ve ünlüler ilgilendiğim ve zevk aldığım konular olduğu için blogumu da bu konulardan oluşturuyorum.

Günlük ritüellerimden biri blogumu güncellemek. Eğer bir kaç gün güncellemeyeceksem postları hazırlar, otomatik güncellenecek şekilde planlarım. Post konularım kâh İnternet’te gördüğüm ve beğendiğim konular oluyor, kâh kendi yaptığım bir proje oluyor. Onları hem paylaşmak, hem de kaybetmemek için bloguma alıyorum. Kaynak göstermeden de asla yayınlamıyorum, buna çok dikkat ediyorum.

Ayrıca bir gazeteye de her gün blog yazılarımı gönderiyorum, yayınlanıyor. Sanat okulunda resim okudum, birçok yağlıboya tablom var ama dekorasyon konusuna yoğunlaşmayı çok isterdim.

Blogumu açtığımda  doğru dürüst bilgisayar kullanmayı bile bilmiyordum. Evdekilerden yardım alamayınca deneme yanılma yöntemiyle bu işi çözdüm. Artık çocuklarımın bloglama konusunda bana danıştıklarını düşünecek olursanız ki bu gerçekten çok hoşuma gidiyor, geldiğim noktayı anlayabilirsiniz. Sadece blog oluşturmak değil, bilgisayar kullanma konusunda da mütevazi olamayacağım yani teknoloji özürlü annelerden, hatta anneannelerden hiç değilim :)

Ayrıca blogumda yayınladığım reklamlardan ufak tefek para kazanıyorum. Bloguma uygun olduğu sürece reklamlara karşı değilim. Bilgisayarda oldukça zaman geçirdiğim düşünülecek olursa daha iyi para kazanmak isterdim. Ama rahatsız olduğum bir konu var, ünlü ve büyük firmaların basın danışmanlarının gönderdiği tanıtım mailleri. Reklamlarını hiç bir ücret ödemeden blogculara yaptırmak istemelerine karşıyım ve bu tür mailleri asla değerlendirmiyorum.

Ne tür bir donanım kullanıyorsunuz?

Dell veya Packard Bell marka dizüstü bilgisayar kullanıyorum. Bu arada yeni bir bilgisayar almamın zamanı gelmiş görünüyor.

Kablosuz  Microsoft marka mouse’umu yanımdan ayırmıyor ve bileklerimin ağrımaması için mutlaka bileklik kullanıyorum.

Genellikle geceleri masada çalışırım, TV’de  Digiturk‘ün bir müzik kanalı açık olur.

Cep telefonum iPhone 5s, onunla fotoğraf çekmekten çok zevk alıyorum ve çektiklerimi Instagram’da saklıyorum.

Oğlum bisikletle yurtdışı turlarında olduğu zaman bir anne olarak onun nerede olduğunu bilmek ve telefonla sık sık aramak zorunda kalmamak ayrıca cep telefonu faturasından tasarruf etmek için Garmin marka takip cihazını aldık. Garmin’in bu cihazı bu tür durumlarda çok gerekli ve süper bir alet. Bu aletle siz bilgisayar başındayken, kişinin nerede olduğunu rahatça görebiliyorsunuz. Bu sayede tüm Avrupa’yı karış karış gezdim diyebilirim. Tabii ki Google Maps‘ten oğlumun rotasını takip ederek.

Ayrıca bu sayede öğrenmenin yaşı yoktur dedim ve yine kendi kendime bisiklete  binmeyi öğrendim. Salcano marka katlanır bisikletim var. Özellikle katlanır olması ve tasarımı bir kadın için çok ideal. Hoş daha caddelerde kullanacak seviyede olmasam bile bu kadarı bile bana yetiyor.

Ayrıca evdeki donanımlarda marka tercihimi sıralayacak olursak: Samsung, Siemens ve Bosch. Tüm ürünler farklı zamanlarda satın alındığı için markaları farklı oldu. Çok eskimedikçe beyaz eşya değiştirmediğimiz için alındığı zamanın ileri teknoloji ürünü olmasına ve fiyatının uygun ya da kampanyalı olmasına özellikle dikkat eden bilinçli bir tüketiciyim diyebilirim.

Son olarak Arçelik markasının Fashion Line fırçalı saç kurutma makinesi evde kolayca fön çekebilmek için vazgeçilmezim.

Ve ne tür bir yazılım?

Blogumu Blogger üzerinden oluşturuyorum. Blogumun istatistiklerini aynı sistem üzerinden takip etmek çoğu zaman daha kolay geliyor. Sitenin istatistiklerinden oldukça memnunum. Her gün mutlaka takip ediyorum ve eğer biraz düşme varsa hemen ilgi çekici bir postla güncellerim. Blogumun tanıtımı için LinkedIn, Facebook, Bloglovin, Twitter, NetworkedBlogs, Freelyshout; güzel ve ilham verici fotoğraflar, DIY “Kendin Yap” projeler ve post konuları için ise Pinterest kullanıyorum.

Fotoğraf düzenleme programı olarak Photoscape. İşletim sistemi olarak Windows XP Professional. Gmail‘in yanı sıra Google Translate ve elbette Google Maps kullanıyorum.

Web tarayıcısı olarak  Google Chrome kullanıyorum. Bilgisayarımda  Internet Explorer ve Mozilla Firefox da yüklü. Telefonumda Skype, WhatsApp, amatörce çektiğim fotoğraflarım için de Instagram en çok kullandığım uygulamalar.

Çalışırken Power Love FM dinliyorum, ayrıca Agatha Christie filmleri-kitapları vb. de sevdiklerim arasında.

Hayallerinizi süsleyen yazılım ve donanımı tarif eder misiniz?

Hayalimi süsleyen ve olmasını çok istediğim en önemli şey jet gibi, şarja takmadan saatlerce çalışacak, sayfaları jet hızıyla açacak, ekranı donmayacak ve yarım saatlik bir iş için beni saatlerce başında esir etmeyecek bir bilgisayar.

Ayrıca telefonların şarjı daha uzun süre dayansa ve her yerde şifresiz-hızlı İnternet bağlantısı olsa güzel olmaz mı?


[1] http://biryudumhayat-malla.blogspot.com/
[2] http://bisikletturlari.blogspot.com/