Serenay Lökçetin

Serenay Lökçetin

Serenay Lökçetin | Blog Yazarı, Fotoğrafçı, Girişimci, İktisatçı

Editör tarafından 04.09.2013 tarihinde eklendi.

Kimsiniz ve ne işle meşgulsünüz?

Merhaba, ben Serenay Lökçetin. Fotoğraf çekiyorum ve aynı zamanda el yapımı ürünler üretip satıyorum. 1987 Bursa doğumluyum. Uludağ Üniversitesi İktisat bölümünden mezun olduktan sonra, hayatta yapmak istediklerimin sanatla ilişkisi olması gerektiğine karar verdim. Üniversiteden sonra Pera Güzel Sanatlar‘da içmimari eğitimimi tamamladım. Yaklaşık iki sene mobilya ve inşaat sektöründe çalıştım. Bu süreçler boyunca üniversite dönemimden başlayarak fotoğraf çekmeye devam ettim. Daha sonra düğün fotoğrafçılığı konusu ilgimi çekmeye başladı ve kendimi bu alanda eğitmeye başladım. Şimdi bir yandan Serenay Lökçetin Fotoğraf [1] ismiyle düğün ve bebek fotoğrafları çekiyorum. Bir yandan da bir sene önce oluşturduğum Nanay Design [2] markası için el yapımı ürünler yapıp satıyorum.

Ne tür bir donanım kullanıyorsunuz?

Fotoğrafçılık mesleğine başlamaya karar verdiğimde, fotoğraf makinesinden önce edindiğim ilk ekipman bir MacBook Pro oldu. Hem taşınması kolay olsun, hem de rahat çalışmama olanak vermesi için 15 inçi tercih ettim. Mesleğim gereği Apple‘a geçiş yaptım. Şimdi çok memnunum. Ekranı likit ekran olduğundan uzun süreler çalışmama imkan sağlıyor.

Hobi olarak fotoğraf çekerken Nikon D80 kullanıyordum. Bu işi meslek olarak yapmaya karar verdiğimde Canon 5D Mark II‘ye geçiş yaptım. 24-70 f:2.8 objektif kullanıyorum. Dahili flaşı olmadığı için tepe flaşı kullanıyorum. Flaşta da gece çekimlerinde en iyi sonucu veren Speedlight Canon 600 EX-RT‘i tercih ettim.

Bir de zaman zaman çizim yapmam gerektiğinde Lapazz **marka PF1209** model tabletimi kullanıyorum.

Ve ne tür bir yazılım?

Mac OS Extended yazılımını kullanıyorum. Tabii ki fotoğraf düzenleme programları olmazsa olmazlardan. Zaman zaman video çekip düzenlediğim için iMovie programını da kullanıyorum.

Telefonumda WhatsApp ve Instagram en çok kullandığım programlar diyebilirim. Özellikle Instagram’ın ulaşabildiği yerleri görmek çoğu zaman heyecan verici oluyor.

İki adet blogum olduğu için Blogger’ı yoğunlukla kullanıyorum. Nanay Design blogum iki senedir mevcut. Fotoğrafla ilgili olan blogumu ise yeni açtığım için henüz çok yazım yok. İşlerimle ilgili her detayı kendim yaptığım için bloglarımı güncel tutmaya çok vakit yaratamıyorum.

Bunun dışında fotoğraf ve tasarım konusunda Pinterest ve Etsy‘den fazlaca besleniyorum. Özellikle kendin yap projeleri çoğu zaman ben de farklı kapılar açıyor. Ayrıca çalışırken müzik dinlemek benim için çok önemlidir. Grooveshark bu anlamda faydalandığım en iyi İnternet sitesi.

Hayallerinizi süsleyen yazılım ve donanımı tarif eder misiniz?

Oldukça zamanımı alan fotoğraf kolajlama konusunda hızlı davranan bir program geliştirilmesini isterdim. Örneğin çekmiş olduğum fotoğraflar arasından renk paletine göre seçim yapan, bana bir kaç farklı kombinasyonla hızlıca sonuç veren program hayal edebilirim.

Bunun dışında şu anda kullandığım yazılımlardan memnunum. Ama sanırım daha yenileri çıktıkça her zaman işim kolaylaşacak.


[1] http://www.serenaylokcetin.com [2] http://serenanay.blogspot.com/