Rukiye Taşçı

Rukiye Taşçı

Rukiye Taşçı | Fotoğrafçı, Girişimci

Editör tarafından 04.08.2013 tarihinde eklendi.

Kimsiniz ve ne işle meşgulsünüz?

Merhaba, İsmim Rukiye Sevilay Taşçı, 31 yaşındayım evliyim ve bir oğlum var. Halkla İlişkiler bölümü mezunuyum. Amatör fotoğrafçılıkla başlayan fotoğraf serüvenim, Flickr sayesinde bir adım öne geçti ve fotoğraf paylaşımlarımın artmasıyla birlikte tutkuya dönüştü.

Flickr sonrası fotoğrafa olan merakım daha da arttı ve eğitimlerimi artırmaya başladım. O zamanlar portre-insan hiç çekemezdim, çektiklerimi de beğenmezdim, aldığım eğitimlerle birlikte hiç girmeyi düşünmediğim bir tarz olan insan-portre konusu “Anı Fotoğrafları” adı altında işim haline geldi.

Şu an düğün, nişan, doğum fotoğrafları başta olmak üzere her türlü konuda fotoğraf hizmeti veriyorum. Yaklaşık 3 yıldır da “Anı Fotoğrafları” adı altında çekmiş olduğum fotoğrafları ve fotoğraf hikayelerini WordPress altyapısına sahip Anı Fotoğrafları blogumda [1] paylaşıyorum.

Ne tür bir donanım kullanıyorsunuz?

Günlük her türlü işimi iMac ve HP Notebook ile hallediyorum. iMac’i her yere götüremeyeceğim için notebook daha fonksiyonel bir kullanım sağlıyor.

Fotoğraflarımı Canon 5D Mark II ile çekiyorum, bunun yanı sıra ilk makinem Canon 400D de halen elimin altındadır. Canon 50mm 1.8, Canon 28-200mm, Canon 24-70 2.8 lenslerimle birlikte çeşitli yardımcı ekipmanlara sahibim.

Fotoğraf makinemin yanımda olmadığı durumlarda iPhone 4S kullanıyorum. Her türlü mail, blog, sosyal medya gibi ağları iPhone ile takip edebiliyor olmak büyük rahatlık ve zaman tasarrufu sağlıyor. PC başında oturmaktansa dışarıda bile olsam acil işlerimi iPhone ile halledebiliyorum, belki de tek eksi yanı şarjının kısa sürede bitiyor olması. Sanırım en büyük artıyı şarj süresinin revize edilmesi sağlayacaktır.

Elimden geldiğince sosyal medyada aktif olmaya çalışıyorum. En başta tabii ki blog sayfam olmak üzere, Facebook, Twitter, Instagram en aktif kullandığım sosyal ağlar. Bu ağların dışında Tumblr, Flickr, Pinterest, 500px üyeliklerim de mevcut, fırsat buldukça bu ağlarda da fotoğraf paylaşımı yapıyor ve farklı fotoğrafları inceleyip bakış açımı geliştiriyorum.

Fotoğraf makinemin haricinde bir de JVC Everio HDD kameram var. Kamera ile çekim yapmak da hobilerim arasındadır.

Ve ne tür bir yazılım?

Fotoğraflarımı düzenlemek ve iş akışımı sağlamak için Canon’un EOS Utility ve Digital Photo Professional yazılımlarını kullanıyorum. Günlük dosya çıktılarım için HP Photosmart yazıcı kullanıyorum.

Bunların dışında iPhone’a ait app’leri sık sık yeniliyorum, herhangi bir app’in üzerinde numara yazmasına karşı takıntım var. Hangi güncelleme ya da uyarı mesajı varsa onları hemen güncelleyip yok etmeye çalışıyorum. Ekranımı temiz görmek istiyorum.

İşim gereği ödemeler için Cep Şubesi, çekimlere yetişebilmek adına alternatif güzergahlar bulmak için İBB Cep Trafik, çekim günleri hava durumunu kontrol etmek için Hava Durumu ve yerini bilmediğim çekim mekanlarını kolay bulabilmek için Harita üzerinden navigasyon uygulaması en çok kullandığım uygulamalar. Çektiğim fotoğrafları anında düzenleyip paylaşmak içinde genelde Filter Mania, InstaCollage ve FotoRus düzenleme uygulamalarını tercih ediyorum.

İnternet tarayıcısı olarak da Mozilla Firefox’u tercih ediyorum.

Hayallerinizi süsleyen yazılm ve donanımı tarif eder misiniz?

Fotoğraf noktasında en sevmediğim iş dijital düzenleme olayı, ben çekeyim başkası benim zevkime göre fotoğrafları işlesin diye hayal kurup dururum, saatlerce PC başında fotoğraf düzenlemek işimin bir parçası olsa da anne ve eş olmak bazen bu işi geri plana atmama sebep oluyor. Bazen her şeye yetişiyorum, kendime hiç vakit bulamıyorum diye düşünmüyor değilim. Ya da şöyle bir yazılım üretilse, ben action uygular gibi komutları versem o bana filter ve manipülasyonları uygulayıp hazırlasa güzel olurdu.


[1] http://www.anifotograflari.com/