Funda Yılmaz

Funda Yılmaz

Funda Yılmaz | Yazılım Geliştirici, Yazar, Müzisyen, Radyo Sunucusu

Editör tarafından 04.04.2015 tarihinde eklendi.

Kimsiniz ve ne işle meşgulsünüz?

Merhaba, röportajınız için teşekkür ederim. Ben Funda Yılmaz, edebiyat dünyasında “Sızı” ismi ile bilinmekle beraber sosyal medyada daha çok “spartanerica” olarak bilirler. Yaklaşık 7 yıldır, programlama ve yazılım geliştirme ile uğraşmaktayım. Son 2 yıldır web tasarımı ve RAT üzerine çalışıyorum. Atılım Üniversitesi‘nde İngilizce Yazılım Mühendisliği lisans eğitimi aldım. Yazılım maceram 2007 yılında üniversite ile başladı öncesinde edebiyat ile ilgilenmekte, hikaye ve şiir yazmaktaydım. Kriptolojiye ayrı bir ilgim var. Şu sıralar çeşitli programlar yazmaktayım (RAT, VOIP, Android Uygulamaları vb.) Ayrıca kendi blogumda [1] edebiyat ve zaman zaman yazılım üzerine yazılar yazmaktayım.

Ne tür bir donanım kullanıyorsunuz?

Yazılım geliştirmek ve tasarım yapmak için Exper Ultrabook L4B kullanıyorum; Intel Core i5 işlemcili, 4 GB RAM ve 128 GB SSD’si var. Hikaye ya da eleştirilerimi yazmak için Samsung netbook kullanıyorum. Bütün bunların yanında zaman zaman performans testi için kız kardeşimin Sony Vaio‘sunu da kullandığım oluyor. Tasarım için kolaylık sağlayan bir A4Tech mouse, bilgisayarda müzik dinlemek için Sony kulaklıklar, kayıt yapmak için Snoppy mikrofon kullanıyorum.

Önceden Brother marka F klavyeli taşınabilir siyah beyaz ekranlı disketli bir dizüstüm vardı. En çok özlediğim bilgisayarımdır. Daha sonra kendi topladığım bir PC’m olmuştu ve nihayetinde Casper Nirvana‘nın ilk serilerinden birini kullandım. Baya kullanışlıydı. Android telefon kullanmaktayım. Bence Windows Phone ve iPhone‘a göre Android kendimi daha özgür hissettiriyor. Telefonda müzik dinlemek ve video izlemek için Monster kulaklık kullanıyorum. Telefon benim için önemli çünkü yazılımcı olduğum kadar yazarım da, bu yüzden sosyal medyayı sürekli kullanıyorum.

Bunların yanı sıra herkes gibi flash bellekler kullanıyorum Kingston her zaman favorim ve harici 2 adet diskim var bir tanesi Casper Nirvana’dan yapıldı. Diğeri My Passport‘un 500GB’lık bir ürünü.

Ve ne tür bir yazılım?

Kullandığım bilgisayarlarda genel olarak Windows kullanıyorum. Şu anda netbook’umda ve ultrabook’umda Windows 7 (Starter / Pro) mevcut Sony Vaio da ise Windows 8.1 yüklü. Exper ultrabook’tan önce kullandığım Casper Nirvana’da BackTrack5 kullanmıştım. Şimdilerde sanal makinelerde Linux kullanıyorum.

Sanallaştırma için VMware ve Oracle VM VirtualBox kullanıyorum. Tarayıcı olarak kişisel kullanımımda Comodo Ice Dragon ve Dragon ağırlaşınca da Mozilla Firefox kullanıyorum. Test amaçlı Safari ve Chrome da kullandığım oluyor.

Ofis programlarından Apache OpenOffice kullanıyorum. C ve C++ geliştirmek için Code::Blocks C# için en çok SharpDevelop ve bazen Visual Studio kullanıyorum. Android için önceden Eclipse kullanıyordum ama performansı oldukça düşürüyordu şimdi yeni bir program çıktı, Xamarin, bunu kullanarak C# ile Android ve iOS uygulamaları da yapmaya başladım. Öte yandan web için Notepad++ kullanıyorum daha hızlı ve daha kullanışlı bence diğer web derleyicilerinden. Ara sıra Gantry framework kullanarak da web sitesi geliştirdiğim oluyor.

Müzik üretmek için FL Studio kullanıyorum Radyo yayınlarım için Winamp ile Spreaker uygulamasını kullanıyorum. Spreaker bir radyo yayını platformu, ücretli ve ücretsiz versiyonları mevcut. Eskiden bilgisayarımda resim düzenlerken Picassa kullanırdım, şimdi ise Photoshop kullanıyorum. Ama artık tüm fotoğraflarımı ve resim çizimlerimi telefonumdan yapmaktayım. Bunun için düzenleme amaçlı Photo Grid uygulamasını kullanıyorum. Çizmek içinse Picsart, her ikisinin de kendi sosyal ağları var ve sanatçılar kullanıyor genelde. Telefonumda aklıma gelen tasarımları kaydetmek için Evernote, CamScanner ve Skitch kullanıyorum.

Depolama için Dropbox ve Yandex Disk favorilerim, ama Sky Drive ve Google Drive da kullandım. Yine de cloud sistemlere güvenim olmadığından harici disklerim her zaman yanımdadır veya flash belleklerim. Zira hikaye, roman yazdığınızda kelimeleriniz kıymetli oluyor. Kod gitse tekrar yazabilirsiniz ama hikayeniz gitmişse aynı ilhamı bir daha bulamazsınız.

Telefonumda tarayıcı olarak Firefox kullanıyorum. Antivirüs olarak telefonda LINE Antivirus, bilgisayarda Avast ve Zemana AntiLogger kullanmaktayım. Telefonda mesajlaşma olarak LINE favorim zira gizli mesajlaşma özelliği ve konferans özelliği rakiplerinden daha gelişmiş durumda ama genel olarak WhatsApp kullanıldığından onu da kullanıyorum. Telefonumun çalınmasına ya da kaybolmasına önlem olarak Samsung Account kurulu, ne yazık ki bir çok insan bunu aktif etmiyor. Oysa çok faydalı.

Tabii ki Twitter, Facebook, Swarm kullanıyorum ama bunun yanı sıra Google Plus, Banjo, Instagram, Flickr, Goodreads, LiveJournal ve Pinterest olmazsa olmazlarım.

Hayallerinizi süsleyen yazılım ve donanımı tarif eder misiniz?

Aslında ben küçüklüğümden beri konuşan ve hemen her işimi yapan hani şu Kara Şimşek Kit gibi bir araba istemişimdir. Ama bunun yanı sıra 1 TB SSD’ye sahip oldukça hızlı, hafızası daima genişleyebilen bir dizüstü bilgisayarım olsun isterdim. Ayrıca bu dizüstünün hiç ısınmayacak, kendi kendini soğutacak, kendi kendini kablosuz şarj edebilecek bir solar sistemi mevcut olmalı. Hafif de olmalı elbette. Ayrıca gerçekten akıllı bir telefon isterdim. O da kendini kablosuz şarj edebilmeli, hızlı olmalı ve arabam gibi dizüstü bilgisayarım ve telefonum da benimle konuşabilmeli. Kod yazarken uyarabilmeliler. Gerçi konuşan arabalar yolda, bilgisayar ve telefonlarda yarı konuşuyor ama, olsun.


[1] http://spartanerica.blogspot.com/