Barış Gerçeker

Barış Gerçeker

Barış Gerçeker | Kimyager, Amatör Spor Yazarı

Editör tarafından 03.07.2013 tarihinde eklendi.

Kimsiniz ve ne işle meşgulsünüz?

Barış Gerçeker, ‘79 Ankara doğumlu bir kimyagerim. Amatör olarak spor yazarlığı yapıyorum, profesyonel işim ise çok uluslu bir ilaç firmasının fabrikasında kalite güvence ve e-uyum uzmanlığı.

Ne tür bir donanım kullanıyorsunuz?

Evde OEM bir PC kullanıyorum. Intel Core Duo E8500 3.17 GHz işlemci, 4 GB RAM ana bileşenler. SSD bir sabit disk kullanıyorum. İşyerinde Lenovo dizüstü bilgisayar kullanıyorum. Elimin altından eksik olmayan iki yan donanım ise Kingston USB flaş bellek ve Seagate Extension bir HDD. Evdeki PC’ye bağlı biri çift SATA HDD Dock’lu olmak üzere, 4 tane daha çeşitli kapasitelerde harici depolama birimim var. Biri WD, kalanları yine Seagate.

Ve ne tür bir yazılım?

Hem ev hem iş yeri bilgisayarlarımda Windows 7 kurulu. İş ve yazarlık hobim gereği Microsoft Office programları sürekli elimin altında. İş yerinde bunun yanı sıra Lotus Notes kullanma zorunluluğum var, ayrıca Werum‘un MES sistemi ile SAP de erişimim olan programlar. Bir de Minitab istatistik programı kullanıyorum. Evdeki PC’de Football Manager ve uTorrent 7/24 açıktır.

Hayallerinizi süsleyen yazılm ve donanımı tarif eder misiniz?

Hayalini kurduğum donanıma SSD sabit diskle yaklaştım ancak depolama için çok fazla sayıda birim kullanmak zorunda olmak diğer birçok yan bileşenle birlikte anormal bir elektrik ve bağlantı kablosu keşmekeşi doğuruyor. Dev adaptörleri olan harici sabit disklerin bu fişlerini takacak priz bulmak da imkansız, piyasadaki uzatmalarda iki fişi yan yana zaten takamıyorsunuz, büyük bir yer kaybına da yol açıyor bu durum. Tamamen kablosuz sistemler hayal ediyorum.

Yazılımlarla ilgili olarak ise, özellikle son kullanıcı ara yüzlerini oyun tasarlayan, özellikle Sid Meier’s CivilizationAge of EmpiresSim City, Football Manager gibi oyunların son ara yüzlerini tasarlayan kişilerin tasarlayacağı profesyonel yazılımlar hayal ediyorum. İşle ilgili kullanmak zorunda olduğumuz programların neredeyse tamamının acayip sıkıcı, kullanışsız ve soğuk ara yüzlere sahip olmaları 2013 senesi itibariyle benim için kabul edilemez.