Catherine Mulbrandon

Catherine Mulbrandon

Catherine Mulbrandon | Tasarımcı (Visualizing Economics)

Editör tarafından 03.06.2015 tarihinde eklendi.
(02.10.2014 tarihli röportajın çevirisidir.)

Kimsiniz ve ne işle meşgulsünüz?

İsmim  Catherine Mulbrandon, tasarımcıyım. İktisadi veriye IRS (Milli Gelirler Dairesi), Cencus Bureau (Nüfus İdaresi), Congressional Budget Office (Kongre Bütçe Dairesi)  ve çeşitli akademik yayınların web siteleri gibi birçok kaynaktan ulaşılabiliyor. Yıllardır bu verileri alıyor ve web sitem Visualizing Economics‘e [1] koyduğum açık ve kolay anlaşılır veri grafikleri üzerinden ulaşılabilir kılmaya çalışıyorum.

2009’da finansal ve iktisadi konular hakkında statik, veri yoğun grafikler oluşturma ya da yeni kurulan işletmeler için etkileşimli paneller tasarlama konusunda uzmanlığıma ihtiyaç duyan müşterilere danışmanlık hizmeti vermeye başladım. 2011’de Kickstarter‘ı kullanarak geçen yıl yayımlanan kitabım An Illustrated Guide to Income in the United States [2] için fon topladım.

Ne tür bir donanım kullanıyorsunuz?

Benim dijital evim 2011 model bir MacBook Pro. Gittikçe yavaşlıyor, gelecek bir iki yıl içinde yenilemeyi umuyorum. Evimde bunu Ikea IVAR rafların üzerindeki 23 inçlik Apple Cinema Display‘e bağlıyorum. Yine de işimin çoğunu Hoboken ortak çalışma alanında gerçekleştiriyorum, önüme hangi PC monitörü gelirse bilgisayarımı ona bağlıyorum. Beni ayakta kullandığım masamda bulabilirsiniz genellikle, bir kafede bile kasanın önünde dikilirken görürsünüz. Kötü ofis sandalyelerinde geçen uzun yıllar öclerini aldılar.

Çoğunlukla Twitter, çevrimiçi okumalar ya da sırf vakit öldürmek için kullandığım** iPad** 2’im ile kamera, telefon, müzik çalar, e-posta kontrolcüsü ve bilgisayarımdan uzak olduğum zamanlarda yer yön tarifçisi olarak kullandığım iPhone 4‘üm var. Ortak çalışma alanımda, gerektiğinde tasarımı basıp incelemek için Canon PIXMA MX330 ile başka bir lazer yazıcı daha bulunuyor; tasarımı kağıtta incelerken yanlışlarımı yakalıyor ve yeni fikirler karalıyorum.

2008’den kalma eski beyaz Macbook’um çevrimiçi film ve TV seyretmek için “eğlence merkezi” amacına uygun hale getirildi. Bunu küçük düz ekran bir TV (Samsung), 20 yıllık Cambridge SoundWorks hoparlörler ve 10 yıllık AKG K240 Stüdyo kulaklıklara bağlıyorum.

Geçenlerde seyyar ofisim olması için eBags eTech 2.0 Downloader laptop sırt çantası aldım (20 yaşındaki sırt çantam hala geri kalan şeyler için ortalarda).

Ve ne tür bir yazılım?

Görselleştirmelerimin çoğunluğu için başlangıç noktam veri tablolarını temizlediğim ve/veya biçimlendirdiğim Microsoft Excel 2011 for Mac (Eskiden Mac’de Excel’im olsun diye Parallels çalıştırırdım ama hem yavaştı hem de sorunlu. Artık neredeyse tüm yazılımların bir Mac versiyonu var). Bir fikir karalamak istediğimde genellikle veriyi, artık açık kaynak kodlu ve basit veri tabloları için çok kullanışlı olan, OmniGraphSketcher‘a kopyalıyorum. Veri çok büyük olduğunda ya da daha karmaşık bir görselleştirme gerektiğinde R ya da Mac için yeni çıkan Tableau‘yu açıyorum. Veriden tatmin olmamın ardından elimdeki kalemle grafik kağıtlarına fikirlerimi karalıyorum. Kafamdan fikirleri hızlıca çıkarıp tekrar yazılıma aktarabilmek için yapıyorum bunu, karalamalarım bana özel.

Illustrator çoğu kez tasarım sürecini bitirdiğim yer oluyor. Gerçi kitabımı oluştururken InDesign zaruriydi. Haritalarımı Illustrator’daki MAPublisher eklentisi ile oluşturuyorum, ama en önemli haritalama aracım kardeşim (Kendisi Design & Geography yöneticisi bir kent coğrafyacısı). O, ihtiyacım olan biçim ve veri dosyalarını oluşturmak için açık kaynak haritalama araçları kombinasyonu (Python ve GeoPandas kütüphanesi) kullanıyor. Dutch Icon‘dan satın aldığım bir ikon kütüphanem var ama acil bir şeyler gerektiğinde bazen The Noun Project‘e atlıyorum.

Web sitemin barındırma işi için Squarespace **kullanıyorum. Kendi barındırdığım bir **WordPress sitem vardı ancak kendi sitemin yöneticisi olmaktan yoruldum. Ayrıca, Squarespace WordPress bloglarına birçok yönden destek veren basit ve ucuz bir alternatif.

Mac OS X ile gelen Preview, temel fotoğraf editörüm olarak ve web için PNG dosyaları oluşturmak için yeterli. Dropbox temel belge dizinim, sayesinde tüm dosyalarıma diğer cihazlarımdan da ulaşabiliyor ve bu sayede dosya paylaşabiliyorum. Uzun iletilerden basit kodlamaya kadar temel metin ihtiyaçlarım için TextMate. Chrome, dizüstümde tercih ettiğim tarayıcı ama bugünlerde iPad’imde daha çok Safari ile sörf yapıyorum. Müzik için iPhone’umda Pandora ve dizüstümde Spotify kullanıyorum. Hiçbir zaman müzik için çok para harcayan biri olmadım ama bugünlerde en son ne zaman müziğe para verdiğimi bile anımsayamıyorum. Zaman tutma ve faturalandırma için Harvest. Tüm Apple cihazlarımdaki takvimleri Fantastical görüntülüyor ama altında Google Calendar çalışıyor.

Yazılım kütüphaneme yeni ilavelere Unibox (Gmail hesaplarım için kullanıyorum çünkü iletileri sadece tarihe göre değil kişilere göre de gruplandırabiliyor), iPhone ve iPad’imde Mailbox ve Mac’imde kullandığım Evernote da dahil. Bu Evernote’u üçüncü denemem umarım bu sefer kalıcı olur.

iPhone ve iPad’imde ücretsiz uygulamalar olsa da çoğunu kullanmıyorum. En sık kullandıklarım: Fantastical, Tweetbot, Safari, podcast’ler için Downcast, Google Maps ve ara sıra Facebook için Paper ve RSS beslemeleri için Feedly. Gerçi Twitter’ı daha sık kullandıkça RSS daha az ilginç gelmeye başladı bana.

Hayallerinizi süsleyen yazılım ve donanımı tarif eder misiniz?

Çok hafif ama çok hızlı bir dizüstü bilgisayar istiyorum, her yere taşıdığım ve bir monitöre bağladığım için de büyük ekranı olmasa da olur. İhtiyacım olduğunda kod yazabildiğim için zamanımı sayılara ya da tasarımıma bakarak geçirmek istiyorum. Hata ayıklarken veya bir yazılım paketinde geçici çözümler ararken mutlu değilim. Benim istediğim, bir görselleştirmeyi görüntüleyip tasarlayabileceğim ve aynı anda altındaki mantığı gerçek zamanlı olarak düzenleyebileceğim bir WYSIWYG editör.

Tableau ya da açık kaynaklı projelerde (D3 üzerine inşa edilmiş RAW gibi) böyle bir geleceğin yalnızca ipuçlarını görebiliyorum; daha alınacak çok mesafe var.


[1] http://visualizingeconomics.com/
[2] http://visualizingeconomics.com/book/