A. Gürcan Öztürk

A. Gürcan Öztürk

A. Gürcan Öztürk | Sistem Mühendisi, Blog Yazarı, Amatör Fotoğrafçı

Editör tarafından 03.05.2014 tarihinde eklendi.

Kimsiniz ve ne işle meşgulsünüz?

Ben A. Gürcan ÖZTÜRK, 1977 doğumluyum, 1998 yılından bu yana IT sektöründe çalışıyorum. Son 6 yıldır ulusal bir medya/yayın (gazete, radyo, TV, dergi) kuruluşunun sistem yönetim ekibinde sistem mühendisi olarak çalışıyorum. gurcanozturk.com adresinde kişisel bir blogum var, genelde gezi yazıları, Linux/Mac OS X tabanlı sistemlerle ilgili, diğer insanların da kullanabileceği, teknik yazıları ve amatör fotoğraflarımı paylaşıyorum.

Ne tür bir donanım kullanıyorsunuz?

İşyerimde iş istasyonu olarak bir Mac Pro, evimde ise şirketin verdiği Lenovo bir dizüstü bilgisayar, tablet olarak ise 2. nesil iPad kullanıyorum. Evde ise testler için kullandığım kendime ait bir Toshiba dizüstü bilgisayar ile sunucu olarak kullandığım bir de Raspberry Pi var. Sıkı bir iPhone kullanıcısı iken kısa bir süre önce Android sistemli LG G2‘ye geçiş yaptım. Yine kısa bir önce Google Chromecast satın aldım, oldukça kullanışlı, önü açık bir yapısı var. Eski bir Canon 350D fotoğraf makinem, birkaç farklı lensim var, yakın zamanda daha güncel bir modele geçiş yapmayı planlıyorum.

Ve ne tür bir yazılım?

İşim gereği çok fazla programa ihtiyacım olmuyor aslında. Web sayfalarına bağlanabilen, üzerinde SSH istemci kullanabileceğim herhangi bir işletim sistemi işimi görüyor. Ancak açık kaynak felsefesine gönülden bağlı olmama rağmen ofiste Mac OS X işletim sistemi kullanıyorum. Doğrusu bu kadar kullanıcı dostu başka bir sistem yoktur. Evde ise dizüstünde Ubuntu, Raspberry Pi üzerinde Debian (Raspbian) kullanıyorum.

Nagios, Solarwinds gibi sunucu izleme yazılımları işim gereği önümde sürekli açık olan uygulamalar.

SSH istemci ve SSH Tünel programları, Evernote, WhatsApp, Hangouts, Twitter, Dropbox, Amazon Web Services, StackExchange, Ekşisözlük, Google+, Torrent siteleri her gün kullandığım servisler.

Raspbery Pi üzerinde daha çok müzik ve video servisleri kullanıyorum. SqueezeBox, Daapd, MPD, Spotify, GrooveShark bunlardan bazıları.

Stres atmak için genelde eski FPS oyunları (Call of Duty, Medal of Honor vs.) oynuyorum. Telefonda ise genelde QuizUp gibi hafıza ve bilgi oyunları ile uçak simulatörü gibi oyunları oynuyorum.

Genel olarak dikkat ve zeka kullanılan dizileri/filmleri izliyorum. House MD, Sherlock, The Mentalist, Game of Thrones, Person of Interest şu sıralar favorilerim.

Hayallerinizi süsleyen yazılım ve donanımı tarif eder misiniz?

Donanım ve yazılımdan çok, istediğimiz yazılım ve donanımlara erişimimizin daha ucuz ve kolay olması hayallerimi süslüyor. Özellikle yurtdışından kitap, elektronik eşya, elektronik cihaz parçası getirtmek hem gümrük hem de distribütör baskıları sebebiyle gerçekten zor.