Melike Şimşek

Melike Şimşek

Melike Şimşek | Psikolog, Araştırmacı, Yazar Adayı

Editör tarafından 03.05.2013 tarihinde eklendi.

Kimsiniz ve ne işle meşgulsünüz?

İsmim Melike Şimşek. İstanbul Bilgi Üniversitesi Psikoloji Bölümü mezunuyum. Psikolojinin öncesinde 2 senelik bir sosyoloji geçmişim de var. Öğrencilik yıllarımın sonlarına doğru Türkiye’de bir ilki gerçekleştirerek neuromarketing üzerine blog yazmaya başladım. Truva İneği [1] adlı blogumda neuromarketing ile ilgili her şeyi bulmak mümkün. Blogun bir geri dönüşü olarak Ipsos‘ta [2] neuromarketing uzmanı olarak çalışmaya başladım. Neuroscience teknikleriyle araştırmalar yapıyorum.

Bunun yanında gönüllü psikologluk yapıyorum. 2 haftada bir çarşamba günleri Atv’de gündüz kuşağında yayınlanan bir programa gönüllülük projesinin kapsamında canlı yayın konuğu olarak katılıyorum. Aynı zamanda Türkiye’nin en önemli kişisel gelişim yazarlarından biriyle üzerinde çalıştığım bir popüler bilim projem var. Bilimi ve bilimsel araştırmaları herkese sevdirecek yazılar yazıyorum. Kısacası araştırmacı-psikolog-yazar adayı diyebiliriz benim için.

Ne tür bir donanım kullanıyorsunuz?

Teknoloji aşığı biri değilim. Bir donanımın kompleks özelliklerinden ziyade hızlı ve kullanıcı dostu olmasına bakarım. Yazmak için iMac vazgeçilmezim. Klavyesi, görüntü kalitesi, sessizliği ve benim gibi kablolardan nefret edenler için yalın tasarımıyla harika bir iş arkadaşı iMac. Yazılarımı hem bilgisayarda hem de Google Cloud‘da saklarım, onlar yangında ilk kurtarılacaklar çünkü :)

Beyin dalgalarını görüntülemek için Emotiv‘in EEG başlığını kullanıyorum, fakat kalibrasyonu yorucu ve çok zaman istiyor.

Neredeyse gittiğim her yere benimle gelen manevi değeri oldukça yüksek beyaz bir Samsung Netbook ”yavrum” var. Oldukça portatif, web surfing ve blogpost için oldukça ideal bir alet. Tek kötü özelliği Windows Starter‘ın limitleri diyebilirim. Kendisine 13 inçlik bir Macbook Air kardeş getirmeyi düşünüyorum yakında.

iPad kullanmıyorum, çantamdan hiç çıkmayan en az 2 defterim var, ileride yazacağım roman için aldığım notları ya da unutmak istemediğim cümleleri, gözlemlerimi bunlara yazarım. Kalem ve kağıda olan aşkımın yerini iPad’in hiçbir versiyonu alamaz :)

Ve ne tür bir yazılım?

İşim gereği beyin dalgalarının analizleriyle çok haşır neşirim. Ankara’da çalıştığımız çözüm ortağımızla EEG verilerinin çıktılarını analiz edebiliyoruz. Kendi geliştirdikleri bir yazılım sayesinde 4 farklı nörometrik sonucu görebiliyoruz. Ayrıca beyin dalgalarının seyrini WordExcel, PDF gibi istediğimiz formatta da alabiliyoruz.

Bunun dışında EEG için kullandığım Emotiv programı da bu imkanı sağlıyor, ama belli ölçüde. Eye Tracking veri analizleri için de destek aldığımız bir yazılım şirketi var, bütün gelişmiş yazılımlara rağmen SPSS‘in yeri hala ayrıdır benim için :)

Blogum için Google‘ın Blogger hizmetinden yararlanıyorum. Birçok kez cazip tasarımlarından dolayı Tumblr ya da Posterous‘a geçmeyi düşündüm, fakat Blogger kadar özelleştirme imkanı vermedikleri için vazgeçtim. Feedly en sevdiğim uygulamalardan biri. Google Reader‘a kesinlikle çağ atlattı. Feedly sayesinde tüm feed’leri kaliteli bir dergi formatında okumak mümkün. Her gün mutlaka kullandığım uygulamalardan biri. Telefonum iPhone 5 ve Feedly’yi genelde telefonumda kullanıyorum. Bu aralar Spotify‘ın da çok methini duyuyorum, müzik alanında bir devrim yapıldı bu uygulamayla adeta. En kısa zamanda tüm detaylarına hakim olup onu da favorilerim arasına alacağım.

Hayallerinizi süsleyen yazılım ve donanımı tarif eder misiniz?

Blogger’ın template’larını geliştirmesini ya da zengin template’a sahip, özelleştirmeye izin veren, sağlam altyapılı yeni bir blog yazılımı yaratılmasını isterdim. Yaptığım işte obsesif denecek kadar mükemmeliyetçiyim. Sonuçların doğruluğundan her zaman emin olmak isterim. Psikolojik testlerin sonuç değerlendirmesi de otomatize edilse insan hatası minimuma iner ki, bu çok önemli bir şey. Test sonuçlarını çıktı olarak veren programların geliştirilmesi lazım.

EEG analizlerinde kişi bazında analiz almak bütün programlarda oldukça kolayken ortak analizde tıkanıyoruz. Ortak analizleri de hızlıca yapabilen bir program iyi olabilir. Ayrıca EEG için kullandığım başlık hiç pratik değil. Zaman benim için çok önemli ve biraz da sabırsız bir insanım. Aynı sonucu veren daha kullanışlı bir başlık, hatta Eye Tracking ile EEG’yi birleştirmiş bir teknoloji olsa sinirbilimcilerin ve araştırmacıların işi oldukça kolaylaşır. “O zaman araştırma ne derece doğal olur?” derseniz onu bilemem :)


[1] http://www.truvainegi.com/
[2] http://www.ipsos.com.tr/