Cem Özsancak

Cem Özsancak

Cem Özsancak | Blog Yazarı, Editör

Editör tarafından 03.05.2013 tarihinde eklendi.

Kimsiniz ve ne işle meşgulsünüz?

Ben Cem Özsancak. Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sinema-Televizyon Bölümü’nde öğrenim gördüm. Öğrenciyken çalışmaya başladım. Bu zamana kadar yapım asistanlığı, sanat asistanlığı, metin yazarlığı ve editörlük gibi çeşitli alanlarda çalıştım. 2011 yılından bu yana Dilimin Ayarı Yok [1] isimli kültür sanat blogumda yazılar yazıyorum.

Birkaç aydır da Yazarkafe.com yazarıyım. Aynı zamanda yaklaşık 6 yıldır müzikle ilgileniyorum. Söz ve beste çalışmaları yapıyorum.

Ne tür bir donanım kullanıyorsunuz?

2011 yılından bu yana ASUS marka bir dizüstü bilgisayar kullanıyorum. Teknolojiden faydalanan bir insan olsam da maalesef teknolojiyi biraz geriden takip ediyorum. Şu an tam olarak hatırlamasam da özellikleri bakımından gayet iyiydi fakat beni yarı yolda bıraktı. Anakartı yandı ve birkaç defa da bataryası bozuldu. Ona verdiğim parayla MacBook alabilirdim diye düşünüyorum bazen. 10 yaşımdan beri bilgisayar kullandığım için touchpad kullanmaya bir türlü alışamadım. Bu yüzden bir kitapçıdan çok uygun fiyata aldığım ve tasarımını çok sevdiğim bir fare kullanıyorum. iPhone‘umun kulaklığını bilgisayarımda da kullanıyorum. Dosyalarımı yedekleme konusunda yıllardır faaliyete geçemedim. Geçmişte kullandığım bilgisayarlarım çöktüğünde bütün fotoğraflarımı, yazılarımı, şarkı sözlerimi ve diğer verilerimi kaybettim. Acilen bir harici diske ihtiyacım var. Belki bu röportajı okuyan bir arkadaşım bana doğum günümde harici disk alır.

Cep telefonu olarak yaklaşık bir buçuk senedir iPhone 4‘ü kullanıyorum. Telefonumdan çok memnunum. Birkaç yıl öncesine kadar halletmek için bilgisayar kullanmak zorunda olduğum çoğu işlerimi uzun zamandır telefonumla halledebiliyorum. Maillerimi, sosyal medya hesaplarımı, gündemi ve daha birçok şeyi telefonumdan takip ediyorum. Aklıma bir melodi geldiğinde hemen mırıldanıp ses kaydı alıyorum ya da bir söz geldi mi hemen not ediyorum.

Fotoğrafları genellikle telefonumla çekiyorum. Zaten artık öyle bir dönemdeyiz. Fotoğrafı çekiyoruz ve anında paylaşıyoruz. Bunun dışında, video çekimleri ya da özel fotoğraf çalışmaları için arkadaşımın Canon EOS 5D Mark 2‘sini kullanıyorum.

Analog dönemden dijitale geçmiş bir kuşağın insanı olduğumdan kâğıdı kalemi çok seviyorum. Çok yakın bir arkadaşım 2012’deki doğum günümde Le Color‘ın Kaftan koleksiyonundan bir defter ve kuş tüyünden yapılmış çok güzel bir kalem hediye etti. Artık telefonuma ve bilgisayarıma kaydettiğim sözlerimi bu deftere de geçiriyorum.

Ve ne tür bir yazılım?

İşletim sistemi olarak Windows 7‘yi kullanıyorum. Windows 7’den memnunum ama açıkçası Windows 8‘i de merak ediyorum. Teknoloji büyük bir hızla ilerliyor ve onu takip etmek gerekiyor diye düşünüyorum; çünkü teknolojiden beslenen işler yapıyorum. Blogum için Blogger‘ı kullanıyorum. Çok fazla bilgisayar programı kullandığım söylenemez. Kurgu için Sony Vegas Movie Studio Platinum‘u tercih ediyorum. Sony Vegas’a çok alıştım. Fotoğraflarım için daha basit programlar kullanıyorum. Microsoft Office Picture ManagerPicasa ve hatta Paint en çok kullandıklarım. Web tarayıcısı olarak da Google Chrome‘u tercih ediyorum.

Cep telefonum iPhone olduğu için iOS 6.1.2‘yi kullanıyorum. Çok memnunum. Tarayıcı olarak başlarda Safari‘yi kullanıyordum ama bir arkadaşımın önerisi üzerine artık Chrome‘u kullanıyorum. Telefonumda en çok Mail, Sesli Notlar ve Notlar’ı kullanıyorum. Kullandığım uygulamalar, bilgisayar programlarına göre çok daha fazla. Sosyal medya uygulamalarından en çok Facebook, Twitter, Instagram, Foursquare, Google+ ve Messenger’ı tercih ediyorum. Bununla beraber Delicious, Pinterest, LinkedIn, Blogger ve Vine uygulamalarını yeni yeni kullanıyorum. İletişim için WhatsApp, MessageMe ve Skype‘ı tercih ediyorum. Tango, Viber ve Kik de telefonumdaki diğer uygulamalar.

Fotoğraf çekmeyi ve çektiğim fotoğrafları Instagram’da paylaşmayı çok seviyorum. Bunun için de VintiqueSnapseed ve Pic Stitch isimli uygulamaları kullanıyorum. Artık bankacılık işlemlerimi de telefonumdan yapıyorum. Kredi kartını kullandığım bankanın cep şube uygulamasından şubeye gitmeden işlemlerimi hallediyorum.

Hayallerinizi süsleyen yazılım ve donanımı tarif eder misiniz?

Apple‘ın ürünlerini çok seviyorum. İlk fırsatta bir MacBook ve iPhone 5 almayı istiyorum. Harici bir diskim olursa da fena olmaz. Şu an için değil ama ilerleyen zamanlarda evimde bir ses kayıt stüdyom olsun olsun istiyorum.


[1] http://www.diliminayariyok.com/