Ata İsmet Özçelik

Ata İsmet Özçelik

Ata İsmet Özçelik | Bilgisayar Mühendisi, İş Ortağı

Editör tarafından 03.05.2013 tarihinde eklendi.

Kimsiniz ve ne işle meşgulsünüz?

İsmim Ata İsmet Özçelik, 1979 İstanbul doğumluyum. 1997 yılında İstanbul Lisesi’nden, 2002 yılında Boğaziçi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümünden mezun oldum. 10 yılı geçen bir süre boyunca yazılım ve danışmanlık alanlarında TÜBİTAK, IBM, Sony gibi şirketlerde çalıştım. Halen Pfizer‘de Bilişim Teknolojilerinde İş Ortağı olarak çalışmaktayım. İşim gereği teknolojiyi yakından takip ediyorum, özellikle yaratıcı uygulamalar ve web teknolojileri ilgi alanımda.

Ne tür bir donanım kullanıyorsunuz?

İşyerinde Lenovo Thinkpad X201 kullanıyorum, Lenovo iş dünyasında en çok tercih edilen markalardan biri. Estetik olarak şık olmasa da sağlamlığı ve az sorun çıkarmasıyla şirketlerin sık tercih ettiği bir marka. Evde ise yüksek CPU gücü veya büyük ekran kullanmam gereken işlerde hala masa üstü bilgisayarı tercih ediyorum. Kısa süreli ve mobil olmam gereken işlerde ise hafifliği ve uzun pil ömrü nedeniyle MacBook Air’i tercih ediyorum. Özellikle SSD sabit disk sayesinde kısa açılma süresi ve günlük işlerdeki sürati ile MacBook Air bu bakımdan çok avantajlı.

Cep telefonu olarak iPhone 5 kullanıyorum, şu ana kadar ilk iPhone dahil olmak üzere 5 değişik akıllı telefon kullandım. Hatta ilk iPhone’dan sonra sadece Android kullandım, ancak özellikle kamerasının başarısı, zengin uygulama desteği, stabilite gibi faktörler nedeniyle iPhone’a geri döndüm. İş gereği iPad de kullandığım için uygulamaların ikisinde de çalışması da önemli bir artı. 4. Nesil iPad’i daha çok tüketim amaçlı kullanıyorum; özellikle seyahate gittiğim zaman film/dizi izlemek için veya İnternet’te büyük ekranda sörf için ideal. 10 saate yakın pil ömrü uzun uçak veya otobüs yolculuklarında bile şarj sorunu yaşamamanızı sağlıyor.

Evde hem sinema sistemim hem de medya oynatıcım var, Ethernet kablosu ile ağa bağlı olan Philips HMP-5000 medya oynatıcısı sayesinde masa üstü bilgisayarımdaki tüm filmleri Full HD çözünürlükle TV’de izleyebiliyorum. Sony sinema sistemi de çoklu giriş özelliği sayesinde hem uydu alıcıya, hem** PS3**’e hem de medya oynatıcıya bağlı olduğundan tüm içeriklerimi eğer uyumluysa 5+1 olarak alabiliyorum.

Ve ne tür bir yazılım?

Masaüstü veya dizüstü bilgisayarlara minimum yazılım kuruyorum. Bulut bilişimin yaygınlaştığı günümüzde hard diskte yer kaplayıp bilgisayarı yavaşlatan ağır uygulamalara yer olmadığını düşünüyorum. Bir bilgisayarı ilk açtığım zaman kuracağım ilk uygulama her zaman Google Chrome oluyor, çıktığı ilk günden beri Beta kullanıcısıyım, açıkçası adres alanının aynı zamanda arama alanı olması, hızlı bir şekilde açılması ve her yerde senkronize olması gibi özellikleriyle diğer tarayıcılardan açık ara önde.

Google Chrome dışında kullandığım tüm uygulamalar bulut tabanlı Google servisleri. Mail servisi olarak Gmail’i tercih ediyorum hatta daha önce var olan Hotmail, Yahoo gibi maillerimi de buraya yönlendirdim hepsini tek bir hesaptan yönetiyorum. Aynı zamanda yapılacaklar listemi, kontak bilgilerimi, her türlü otel/uçak biletlerimi ve kişisel bilgilerimi de Gmail üzerinde saklıyorum. Benzer şekilde takvim olarak da Google Calendar kullanıyorum.

İş gereği bol miktarda Microsoft Office ve Outlook kullanıyorum, Office’in kolay kolay vazgeçilmeyecek bir uygulama olduğunu düşünsem de Outlook’un hantallığı bazen beni yoruyor.

Akıllı telefon ve iPad’imde ise ağırlıklı olarak sosyal medya ve üretkenlik uygulamaları kullanıyorum. Twitter, Facebook, Whatsapp, LinkedIn, Foursquare gibi uygulamalar en sık kullandığım uygulamalar. Bunların yanı sıra IMDb, İBB Cep Trafik, Feedly, Google Maps, Dropbox gibi uygulamaları da sıkça kullanıyorum.

Fotoğraf çekmeyi çok sevdiğim için bol miktarda fotoğraf uygulaması da kullanıyorum. Instagram başarılı sosyal ağı ve filtreleriyle en sık kullandığım uygulama, buna destek olması açısından Snapseed, PS Express, Fotor-PES gibi uygulamaları da fotoğrafları Instagram’a yüklemeden önce işlemek için kullanıyorum.

Aynı zamanda yeni çıkan uygulamalara da merakım olduğundan Amerika’da veya Türkiye’de yayınlanan uygulamaları deneme amaçlı mutlaka kuruyorum. Örneğin şu günlerde Facebook, Google Calendar ve Foursquare gibi servisleri bir araya getiren ve çok güzel bir arayüze sahip Sunrise takvim uygulamasını çok sık kullanıyorum.

İş gereği ise Webex, Keynote, mobilEcho gibi konferans, sunum ve veri paylaşım uygulamalarını kullanıyorum.

Hayallerinizi süsleyen yazılım ve donanımı tarif eder misiniz?

Sanıyorum en büyük sıkıntı özelliklerinde cep telefonlarında gördüğümüz pil sorunu, cep telefonunu yoğun kullandığımda ne yazık ki akşama doğru tekrar şark etmem gerekiyor. Bu konuda ciddi bir fark yaratacak bir firmanın önemli bir potansiyele sahip olacağını düşünüyorum. Donanım olarak herhalde ekran teknolojisinde daha da ileri gidilebilecek bir nokta kalmadı, kamera ve grafik işlemcisi gelişim alanları olabilecek noktalar.

Yazılım olarak da hayalimdeki yazılımlar birbirleriyle entegre olan ve her an her yerde ulaşabileceğiniz yazılımlar olmalı. Bu konuda büyük ilerlemeler kaydedilse de firmaların kendi yazılımlarını kullanmaya zorlaması sonucu örneğin adres defterinin birden fazla yerde bulunması ve tüm bunların birbirleriyle eşleşmesini sağlamak zor oluyor.

Google Glass gibi yaratıcı projeleri de ilginç buluyorum, ancak insanın her an gözünün önünde bulunan bir cihazın sürekli olarak kullanılabileceğini düşünmüyorum. Kimse T-1000 gibi sürekli olarak gözünün önünde bilgi görmek istemez sanırım :)

Şu an tam olarak kendimi ikna edemesem de ileride iMac sahibi olmak istiyorum, ince ekranı ve kablo karmaşasından kurtulup tek bir ekran üzerinden her şeyi halledebilmeniz nedeniyle masaüstü bilgisayar tercihim bu yönde olacak.