Deniz Yıldız

Deniz Yıldız

Deniz Yıldız | Müşteri İlişkileri Uzmanı, Gezgin, Blog Yazarı, Programcı

Editör tarafından 02.12.2013 tarihinde eklendi.

Kimsiniz ve ne işle meşgulsünüz?

İsmim Deniz Yıldız. Programcılık, Halkla İlişkiler ve İşletme okudum. 2010 yılından beri blog yazıyorum. Ayrıca city-shot.com’da yazarım. Bunun dışında yabancı bir sigorta şirketinde müşteri ilişkileri uzmanı olarak çalışıyorum.

Blogumda [1], okuduğum kitapları, izlediğim film, oyun ve temsilleri, seyahat ettiğim yerleri yani denemekten ve yapmaktan hoşlandığım bir çok şeyi paylaşıyorum. Hatta bir kaç öyküm de blogta yer alıyor. İçerik yelpazesi oldukça geniş. Yine city-shot.com’da da genel olarak okumaktan ya da izlemekten keyif aldıklarımı yazıyorum.

Ahşap tasarım, pasta yapımı gibi bir çok hobim var, dalış ve eskrim yapıyorum. Hal böyle olunca blogta paylaşacak çok fazla şey oluyor. Blog yazmanın bence en keyifli tarafı okuyuculardan gelen yorumları okumak ve gelen soruları yanıtlamak. Ah bir de zaman yetse!

Ne tür bir donanım kullanıyorsunuz?

Yazılarımı Toshiba Satellite dizüstü bilgisayarımda yazıyorum. Seyahat halindeyken Android işletim sistemli Freebook Touchpad kullanıyordum ancak zamanla ihtiyaçlarımı karşılamamaya başladı. Kolay taşınır olması nedeniyle Acer Aspire One bir netbook edindim. Ara sıra hala onunla yazıyorum. Ancak yakın zamanda yeni bir dizüstü bilgisayar alma planım var. Artık oldukça inceldiler ve taşımak eskisi kadar zor değil. Ancak teknolojiden ne kadar faydalanıyor olursam olayım, hiç bir zaman not defterimi ve kalemimi yanımdan eksik etmiyorum.

Telefon olarak iPhone 4s ve BlackBerry kullanıyorum. iPhone’u en çok maillerimi takip etmek ve hızlı yanıtlayabilmek için kullanıyorum. Sosyal medyayı da bu telefonumdan takip ediyorum. Kullanımı oldukça rahat. Ancak şarjıyla ilgili sıkıntı yaşıyorum. Çok çabuk bittiği için bu durumlarda BlackBerry’m imdadıma yetişiyor.

Ve ne tür bir yazılım?

Toshiba bilgisayarımda kullandığım işletim sistemim Windows XP ve zaten işim neredeyse sadece yazı yazmak olduğu için tüm ihtiyaçlarımı karşılıyor. Ben bilgisayarı ağırlıklı olarak İnternet’te araştırma yapmak, yazı ve görsel hazırlamak için kullandığımdan dolayı çok komplike yazılım ve donanımlara ihtiyaç duymuyorum.

Son zamanlarda blogumda kullandığım görselleri mutlaka Instagram’da çekiyorum. Instagram’da paylaşım da yapıyorum. Kullanmaktan oldukça keyif aldığım bir paylaşım ağı oldu. Çünkü dünya her zaman -kendi gözünüzden baktığınızda- istediğiniz yumuşaklıkta ve tonlarda olmuyor. Instagram sayesinde daha soft bir bakış açısı yakalıyorum. Artık neredeyse fotoğraf makinesi kullanmaz oldum.

Bunun dışında Pxlr Express’ten de oldukça fazla faydalanıyorum. iPhone uygulaması olan CollagePie da favorilerim arasında, eğlenceli görseller yaratabiliyorsunuz. Çok yakın zamanda Photoshop kullanmayı da öğrenmek istiyorum.

Blogum için Blogger servisinden faydalanıyorum ancak iPhone’dan istediğim gibi yönetemiyorum. Bunun için iPad almayı düşünüyordum ancak duydum ki Blogger uygulaması kullanışlı değilmiş.

Tarayıcı olarak Chrome ve Safari kullanıyorum.

En çok ziyaret ettiğim siteler arasında çoğunluğu bloglar oluşturuyor. Daha çok moda, kozmetik, dekorasyon, yaşam ve edebiyat bloglarını takip ediyorum.

Müzik dinlemek istediğimde fizy.com ve YouTube ilk aklıma gelen siteler, telefondan dinlemek için AppStore’dan albüm ya da şarkı satın alıyorum. En son Ed Sheeran’ın albümünü aldım. İnternetten alışveriş yapıyorum ancak sadece güvenli bulduğum ve bilinen siteleri tercih ediyorum.

Hayallerinizi süsleyen yazılım ve donanımı tarif eder misiniz?

Sabırsız biri olduğum için istediğim her yerden (deniz kıyısı veya bir dağın doruğu) her veriye anında ulaşabileceğim çok hızlı bir bilgisayar harika olurdu.

Ayrıca en çok istediğim şey blogumun tüm alanlarına, bilgisayardan olduğu gibi telefonumdan da rahatlıkla ulaşmak ve yönetmek. Özellikle yeni bir post için Microsoft Word’de taslakta olan yazıyı bloga aktarabilmeyi çok isterdim. Böylece dışarıda ya da seyahatte de blogumu güncel tutabilirdim.

Ve elbette şarjı bitmeyen telefon en büyük hayalim. Herkese teknoloji ve eğlence dolu günler diliyorum.


[1] http://www.denizinsarkisi.com/