Emre Yavuz

Emre Yavuz

Emre Yavuz | Kurucu (Sırtlan Kitap), Editör, Çevirmen

Editör tarafından 02.06.2014 tarihinde eklendi.

Kimsiniz ve ne işle meşgulsünüz?

Adım Emre Yavuz. 1978 Mersin doğumluyum. 2004 yılından beri aktif olarak çizgi roman sektörü içerisindeyim. Sırasıyla Gerekli Şeyler/Arkabahçe Çizgi Roman, Gon Çizgi Roman, Marmara Çizgi, Mürekkep (Uykusuz Dergisi’ne ait yayınevi) gibi sektörün tanınmış şirketlerinde mağaza sorumlusu/editör/ çevirmen/ genel yayın yönetmeni olarak çalıştım.

2013 Kasım ayından beri de Sırtlan adlı yayınevinin [1] kurucusu ve genel yayın yönetmeniyim. Ayrıca profesyonel olarak freelance (serbest zamanlı) çevirmenlik yapmaya devam ediyorum. Çizgi roman ve ağırlıklı olarak geek kültürü üzerine haberlerin ve paylaşımların olduğu Pelerinli [2] adında bir web sitem var. WordPress ile oluşturulmuş bir site. Aslında insanlar blog olarak algılasa da ben pek öyle olduğunu düşünmüyorum. Geek kültürü üzerine yapılmış bir site olduğunu söylemek daha doğru olur.

Ne tür bir donanım kullanıyorsunuz?

Genel olarak evden (home office) çalışıyorum. Dizüstü bilgisayar kullanıyorum çünkü masaüstü bilgisayarlar her ne kadar performans ve geliştirme açısından daha avantajlı olsa da çok yer kaplıyorlar. Gerçi dizüstü, portatif olduğu için tatile iş götürebilmek gibi bir dezavantaj sunuyor insana ama genel olarak daha pratik. Samsung RV520 kullanıyorum bilgisayar olarak. Memnun olduğumu söyleyemem. Telefon ve TV olarak da Samsung kullanıyorum ama Samsung’un bilgisayar konusunda zayıf bir performans sergilediğini söylemem gerekiyor. Bundan önce (düşürüp ekranını kırana kadar) Dell kullanıyordum. Çok da memnundum. Bu bilgisayar vadesini doldurduğunda yeniden Dell’e dönüş yapacağım sanırım.

Tabii iş için sürekli dosya depolaması yapmam gerekiyor. Çeviri kopyaları, baskı PDF’leri vs. Bunlar için de iki ayrı harici sabit diskim var yanımdan ayıramadığım. Toshiba ve Seagate marka. İkisinden de çok memnunum.

Yazıcı olarak da eski ama her işimi gören HP Photosmart C3100 kullanıyorum. Yazıcı/Tarayıcı/Fotokopi kombosu bir alet olması benim için büyük avantaj.

Tablet kullanmıyorum, yakın gelecekte kullanacağımı da pek zannetmiyorum.

Ve ne tür bir yazılım?

İşletim sistemi olarak Windows 7 kullanıyorum. Apple/Machintosh markasına hiçbir zaman ısınamadım. İş için sıkça kullandığım yazılımlar: Microsoft Office (ağırlıklı olarak Word ve Excel), az bilgimle Photoshop, Irfan View (hastasıyım), baskı kontrolü ve redaksiyon için Adobe Acrobat XI (vazgeçilmezlerden biri) ve iş başındayken can yoldaşım Winamp. Winamp’in PC tarihinde yazılmış en iyi program olduğunu düşünüyorum. Her işletim sisteminde, her bilgisayarda bu kadar sorunsuz çalışan, bu kadar aleti kasmayan, bu kadar fazla özelliği bünyesinde barındıran ikinci bir program bilmiyorum. iTunes’un yazılımcısı olsam, gidip limon satardım, onurumla yaşardım. O kadar da nefret ederim iTunes’tan.

Konudan biraz uzak olacak ama müzik programlarından bahsedince aklıma geldi, 2000-2007 arası aktif olarak müzikle uğraşıyordum ve o zamanlar da kayıt yapmak için Sound Forge ve Acid Pro 4 kullanıyordum. Ses kartı olarak da M-Audio Fast Track kullanıyordum enstrüman kaydı yapmak için.

İnternet’te de oldukça fazla vakit geçiriyorum. Çoğu insan gibi benim de en çok zamanımı tüketen siteler Twitter ve Facebook oluyor. Bir de ilk soruda bahsettiğim pelerinli.com var. Bunun yanında birçok yabancı geek sitesini de sürekli izliyorum bu dünyada neler olup bittiğini düzenli olarak takip edebilmek için. Youtube ve Tumblr da en çok vakit geçirdiğim siteler arasında sayılabilir aslında. Tarayıcı olarak da Google Chrome çıkana kadar Opera kullanıyordum ama Chrome çıktıktan sonra başka bir tarayıcıya gerek kalmadı.

Hayallerinizi süsleyen yazılım ve donanımı tarif eder misiniz?

Aslında bu sorunun yanıtını bir önceki soruda kısmen verdim denebilir. İlk önce, “hiç sorun çıkartmayan Windows” gibi über ütopik bir hayalim olduğunu söyleyebilirim. İşte binlerce fonksiyonu olup hiç sorun çıkartmayan Winamp, tüm yazılım firmalarında ders olarak okutulmalı bence.

Donanım olarak da, hiç ısınmayan dizüstü bilgisayar ve pili Nokia 5110 gibi dayanan Android telefon hayalim var.


[1] http://sirtlankitap.com/
[2] http://pelerinli.com/